Sprawdź umowę o "szybką pożyczkę", zanim ją podpiszesz

Przypominamy, że od dwóch miesięcy trwa kampania społeczna "Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz".

Akcję tę współorganizują: Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Komisja Nadzoru Finansowego, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Sprawiedliwości, Narodowy Bank Polski, Policja oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jej głównym celem jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na niebezpieczeństwo związane z zawieraniem umów finansowych. Chodzi tu głównie o tzw. "chwilówki", a także korzystanie z usług finansowych które nie podlegają szczególnemu nadzorowi ze strony państwa. Usługi takie oferują na przykład parabanki.

Dlatego, jeśli ktoś namawia nas na skorzystanie z szybkiej pożyczki (na dowód, bez zabezpieczeń), dobrze się zastanówmy. Powinniśmy bowiem wiedzieć, iż rzeczywiste roczne oprocentowanie takich łatwych pieniędzy może sięgać nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ulegając pokusie zdobycia szybkiej gotówki, konsekwencje mogą być fatalne w skutkach - w skrajnych sytuacjach może to doprowadzić nawet do utraty dorobku całego życia.

Cztery zasady bezpiecznego zaciągania pożyczki

Pierwsza - sprawdź wiarygodność firmy (można jej dane zweryfikować np. w Krajowym Rejestrze Sądowym lub chociażby w Biurze Informacji Gospodarczej),

Druga - oblicz całkowity koszt pożyczki,

Trzecia - dokładnie przeczytaj umowę, zwłaszcza to, co jest napisane drobnym drukiem,

Czwarta - nie podpisuj, jeśli nie rozumiesz któregoś z akapitów.

Dodatkowe informacje znaleźć można na stronie internetowej ministerstwa finansów.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.