Wnętrza: wykończenie ścian płytą budowlaną mfp®

W jaki sposób można wykończyć ścianę obłożoną płytą budowlaną? Rekomendowanych sposobów i rodzajów wykończeń jest bardzo dużo, a ich realizacja znacznie uproszczona dzięki właściwościom uniwersalnej płyty budowlanej firmy Pfleiderer.

Wiele osób planujących budowę domów w technologii szkieletowej lub np. zagospodarowanie poddasza obawia się , że ściany pokryte płytami drewnopochodnymi będą trudne do wykończenia. Zupełnie niepotrzebnie - rekomendowanych sposobów i rodzajów wykończeń jest bardzo dużo, a ich realizacja jest znacznie uproszczona dzięki gładkości powierzchni, łatwości obróbki, adhezyjności oraz stabilności wymiarowej płyt.

Zalety równej powierzchni

Ściana pokryta płytą mfp? daje bardzo wiele możliwości wykończenia, a jednocześnie upraszcza cały proces robót wykończeniowych, gdyż gładka powierzchnia płyty nie wymaga dodatkowego, pracochłonnego wyrównywania czy szlifowania tak jak powierzchnia tynku. Znacznie przyśpiesza to prace wykończeniowe we wnętrzach. Dzięki wysokiej adhezyjności płyty mfp? oraz na podstawie przeprowadzonych testów i obserwacji, można zarekomendować do zastosowania na jej powierzchni następujące rodzaje wykończeń:

- bejce i lakiery uretanowe i poliuretanowe

 

- ochronno-dekoracyjne oleje do drewna

 

- dekoracyjne emalie akrylowe (po zastosowaniu odpowiedniego podkładu)

 

- dekoracyjne lakiery akrylowe (po zastosowaniu podkładu jw.)

 

- płytki ceramiczne

 

- ścienne płytki imitujące kamień

Efektowne i modne

Zastosowanie na płycie mfp? powłok lakierniczych i bejc przeznaczonych do drewna daje bardzo interesujący efekt pod względem estetycznym. Zostaje wyeksponowana struktura płyty i uwidoczniony rysunek włókien. Takie wykończenie może śmiało konkurować z np. okleiną korkową i jest godne polecenia zwłaszcza dla użytkowników lubiących nietypowe i oryginalne rozwiązania. Kolorowe, transparentne bejce stosowane do drewna i materiałów drewnopochodnych to zresztą bardzo modne rozwiązanie, podkreślające tak pożądaną obecnie naturalność materiałów. Pozwala ono uzyskać ciekawe, złamane odcienie kolorów.

Mniejsze płaszczyzny, takie jak elementy zabudowy, wnęki, półki, bufety czy panele ścienne można także oklejać fornirem lub laminatem HPL. W tym drugim przypadku można rekomendować skorzystanie z oferty firmy Pfleiderer, która proponuje ponad 80 dekorów laminatów HPL. Ceniącym staranne wykończenie warto polecić barwione w masie laminaty z serii SolidColour - można je frezować i łączyć pod dowolnymi kątami otrzymując efektownie wyglądające bezfugowe krawędzie stałej zabudowy i mebli.

Pod płytki i beton

Zdaniem Jarosława Strzelczyka, product managera Pfleiderer należy podkreślić, że płyta mfp?, dzięki swej odporności na zginanie i rozciąganie oraz pęcznienie pod wpływem wilgoci stanowi bardzo dobre, stabilne podłoże pod płytki i inne okleiny ceramiczne. Zakładając, że powierzchnie z płyt mfp? zostały solidnie umocowane, oraz przy zastosowaniu odpowiednich, elastycznych klejów i zapraw do fugowania możemy być pewni, że w trakcie użytkowania nie nastąpią odspojenia płytek i nie pojawią się pęknięcia fug. Krótko mówiąc, trwałością wykończenia użytkownik będzie cieszyć się przez bardzo długi czas. Na podłożu z mfp? można także zamontować z powodzeniem modne okładziny betonowe, niezależnie od tego czy są one przyklejane czy mocowane na systemie specjalnych ramek.