Jak wykonać podkład pod drewnianą podłogę na legarach?

Niedawno stałem się właścicielem domu, kupionego w stanie do generalnego remontu . Chciałbym zaoszczędzić jak najwięcej pieniędzy i wszystkie możliwe elementy wykonać sam. Problem pojawia się przy przygotowaniu podkładu pod podłogę, ponieważ nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z taką czynnością. Na co zwrócić uwagę i jak prawidłowo wykonać mocowany na legarach podkład pod drewnianą podłogę?

Odpowiedź eksperta:

Wiele osób podejmuje się samodzielnego montażu podłogi, ponieważ nie jest to bardzo wymagające ani trudne zadanie.

Przede wszystkim montaż desek podłogowych najlepiej rozpocząć już po zakończeniu wszystkich prac budowlanych i wykończeniowych. Pamiętaj, żeby w pomieszczeniach, w których będziesz układać podłogę, było sucho oraz były one wyposażone w sprawny system wentylacji!

Temperatura w pomieszczeniach powinna wynosić 18-22oC

Prace związane z budową podłogi drewnianej na belkach drewnianych są stosunkowo proste i nie wymagają skomplikowanych narzędzi. Płyty budowlane mfp? ułożone na belkach utworzą sztywny, idealnie równy i gładki podkład pod przyszłą podłogę, wykonaną z dowolnego materiału.

Wykonanie podłogi rozpocznij od ułożenia na oczyszczonym i suchym stropie żelbetowym lub betonowym folii paraizolacyjnej. Aby folia ta mogła skutecznie odizolować drewniane elementy od wilgoci, która zawsze kumuluje się w elementach betonowych, należy skleić wszystkie połączenia i zakłady folii taśmą oraz wywinąć ją na ściany na wysokość 3-5cm powyżej przyszłego poziomy wykończonej podłogi.

W miejscu montażu drewnianych belek, zwanych legarami, ułóż pasy izolacji akustycznej wykonane z filcu lub gumy technicznej. Podkład z płyty mfp? należy montować do konstrukcji nośnej wykonanej z legarów o wymiarach 5x6 lub 6x6cm.

Rozstaw legarów uzależniony jest od przewidywalnych obciążeń oraz grubości zastosowanych płyt mfp?.

Dla płyt o grubości 25 mm rozstaw legarów powinien wynosić około 90cm, dla grubości 22 mm około 60 cm, a dla grubości 18 mm około 40 cm. Przy montażu legarów pamiętaj o dokładnym ich wypoziomowaniu najlepiej łatą o długości 2,0 m.

Dopuszczalne odchylenia mogą wynosić 1mm na odcinku długości 2,0 m. Następnie na górę legarów zamontuj wzdłuż całej długości legara taśmę filcową, która będzie powodowała tłumienie dźwięków uderzeniowych.

Do tak przygotowanego rusztu drewnianego możesz zamontować podkład wykonany z drewnopochodnych płyt mfp?. Najlepiej dokonaj tego przy pomocy samonawiercających się wkrętów do drewna. Umieszczać je należy nie bliżej niż 8mm od krawędzi płyty, w rozstawie nie większym niż 15cm po obwodzie, a części środkowej w odstępach co 30cm, unikając umieszczania wkrętów w narożach płyt.

Wkręty sąsiednich płyt powinny być przesunięte względem siebie o około 5-6cm. Jeżeli płyty nie są łączone na pióro-wpust, pozostaw między nimi odstępy o szerokości 3mm, które później wypełnij klejem do drewna. Przy ścianach pozostaw szczelinę dylatacyjną o szerokości 1-1,5cm.

Płyty budowlane mfp? można montować prostopadle lub równolegle do legarów, pamiętając o ich wzajemnym przesunięciu o połowę długości przyległych krawędzi.

Po przygotowaniu poszycia, możesz przystąpić do montażu podłogi.

Więcej o: