Ile kosztuje sufit podwieszany - w łazience, kuchni, nad częścią salonu?

Na podstawie konkretnego projektu domu jednorodzinnego prześledziliśmy, ile kosztuje wykonanie sufitów podwieszanych w niektórych pomieszczeniach budynku o powierzchni 160 m2. Obliczenia sprawdziliśmy dla sufitów montowanych w łazience, kuchni oraz nad częścią salonu.

Sufity podwieszane - czyli konstrukcje z płyt gipsowo-kartonowych montowane do specjalnego rusztu zamocowanego do stropu i ścian - są nie tylko efektowne, ale także praktyczne. Można za nimi ukryć przewody instalacyjne (wentylacyjne, klimatyzacyjne, okap) albo zamontować w nich oprawy oświetleniowe, rozmieszczając je według własnego uznania.

Jest to wygodne w razie jakiejkolwiek awarii - dużo łatwiej dostać się do uszkodzonej instalacji, demontując fragment takiego sufitu, niż wtedy, gdy przewody są zabudowane trwale.

Sufit podwieszany może także w znacznym stopniu uatrakcyjnić wnętrze. Jego montaż daje bowiem możliwość optycznej zmiany wymiarów i wyglądu pomieszczenia - zwłaszcza, gdy robi się go tylko nad częścią pomieszczenia, na przykład przy ścianach, gdzie ma służyć głównie jako przełamanie i urozmaicenie gładkiej płaszczyzny sufitu.

Zamiast zwykłych, można też tworzyć bardziej skomplikowane płaszczyzny sufitów - kilkupoziomowe, o różnych kształtach (także zaokrąglonych) - i malować je na dowolne kolory.

Ile kosztuje zrobienie sufitów podwieszanych w domu o powierzchni 160 m2 - w łazience, kuchni i nad częścią salonu

Koszty wykonania sufitów podwieszanych prześledzimy na podstawie konkretnego projektu domu - Aston - z pracowni architektonicznej Lipińscy Domy. Wybraliśmy dom parterowy z poddaszem o powierzchni użytkowej 160 m2 i całkowitej 240 m2. Powierzchnia sufitów nad całym parterem wynosi 94,9 m2. Łazienka, połączona z toaletą, ma 5,1 m2, kuchnia - 13,2 m2. W obu tych pomieszczeniach planujemy sufity podwieszane; łącznie oznacza to 18,3 m2 zabudowy.

Rozważmy jednak wykonanie sufitów nad pokojem dziennym (jego powierzchnia wynosi 24,5 m2). W tym pomieszczeniu miałby on jednak pełnić głównie funkcję dekoracyjną oraz służyć do montażu oświetlenia - załużmy, że nie chcemy mieć w salonie żyrandoli zwieszających się z sufitu, ale płaskie oprawy w nowoczesnym stylu. Zależy nam również na dekoracyjnym oświetleniu punktowym wzdłuż ścian. Najprostszym sposobem na zamontowanie ciągu niewielkich halogenów albo opraw LED, będzie właśnie osadzenie ich w płycie gipsowo-kartonowej.

Sufit w pokoju dziennym - w przeciwieństwie do tych w łazience i kuchni - miałby nie być opuszczony nad całym pomieszczeniem, ale tylko nad jego częścią. Można tutaj wykonać "wyspę" nad środkiem pokoju lub szeroki pas wokół ścian. Przyjmijmy, do szacowania kosztów łącznie, że sufit podwieszany w salonie zajmie nie więcej niż 10 m2.

Cena sufitu podwieszanego zależy od jego kształtu oraz użytych materiałów (elementów stelażu i rodzaju płyt gipsowo-kartonowych). Za sam montaż prostego sufitu zapłacimy 40-90 zł/m2; koszt zamontowania bardziej skomplikowanego, wielopoziomowego to 55-120 zł/m2. Jeśli dodamy do tego materiały, całkowity koszt metra kwadratowego wyniesie odpowiednio 90-140 zł i 110-170 zł. Do tej kwoty należy jeszcze doliczyć koszt opraw oświetleniowych.

Łącznie, dla prezentowanego domu trzeba zapłacić za sufity podwieszane 2740-4265 zł. Jak widać koszt takiego rozwiązania nie jest mały, pomimo prostej konstrukcji sufitów i niskiego kosztu płyt gipsowych (około 15 zł za 1 m2 płyty wodoodpornej o grubości 12,5 mm). Niestety, do kosztów płyt trzeba doliczyć wydatki na wszystkie elementy rusztu i robociznę. Warto jednak zastanowić się nad ich montażem, bo ostatecznie sufity podwieszane mocno wpływają na estetykę wnętrza. Oszczędności można za to poszukać przy okazji wyboru opraw oświetleniowych.

Materiały na sufity podwieszane

Jakość sufitów podwieszanych zależy nie tylko od umiejętności wykonawcy, ale też od właściwego doboru materiałów. Przy budowie rusztu nie powinno się łączyć elementów pochodzących od różnych producentów i z różnych systemów, bo nie będą one do siebie pasować. By uniknąć kłopotów, najlepiej stosować materiały z jednego zestawu.

Ruszt. Jeśli długość boków pomieszczenia nie jest większa niż 4 m, można robić ruszt jednopoziomowy pojedynczy. Jego plus to mocowanie na krótkie wieszaki (wysokość wnętrza bardzo się nie zmniejszy), minus - niewielka nośność.

Można też zrobić ruszt jednopoziomowy krzyżowy, znacznie bardziej wytrzymały, ale wymagający od wykonawcy dużego doświadczenia. W pomieszczeniach o bokach dłuższych niż 4 m montuje się ruszt dwupoziomowy krzyżowy, o bardzo dużej wytrzymałości na obciążenia, zapewniający okładzinie z płyt gipsowo-kartonowych dużą sztywność.

Płyty gipsowo-kartonowe. Ich rodzaj trzeba dostosować do funkcji pomieszczenia. Do montażu w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności (czyli w kuchniach i łazienkach domu państwa Zielińskich) przeznaczone są płyty gipsowo-kartonowe o podwyższonej odporności na wilgoć (w kolorze zielonym). Różnią się one od zwykłych (białych) tym, że ich gipsowy rdzeń jest zaimpregnowany. Takie płyty są oznaczone symbolem H2.

Co trzeba wiedzieć, planując montaż sufitu podwieszanego

- Ze względów bezpieczeństwa, pod sufitem podwieszanym nie można ukrywać rur instalacji gazowej. W zamkniętej przestrzeni - między stropem a obudową z płyt - ulatniający się z nieszczelnej instalacji gaz nie tylko będzie trudny do wyczucia, ale też bardzo szybko może osiągnąć stężenie grożące wybuchem.

- Najłatwiej zamontować sufit podwieszany nad całym pomieszczeniem, ale trzeba liczyć się z tym, że obniży się ono co najmniej o 4,5 cm. W ciasnych i niskich pomieszczeniach może to wyglądać niekorzystnie. Będą one wydawały się przestronniejsze, gdy sufit zamontuje się tylko nad częścią wnętrza.

- Punktowe oprawy oświetleniowe mocuje się bezpośrednio w suficie podwieszanym. Jednak uwaga - jego wytrzymałość na obciążenie jest mała. Dlatego lekkie lampy wiszące można mocować do płyty gipsowo-kartonowej za pomocą kotew skrzydełkowych; ciężkie żyrandole trzeba zamocować bezpośrednio do stropu.

Montaż rusztu sufitu podwieszanego do stropu - krok po kroku

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.