Dom z bia³ym dachem

Architektura utrzymana w duchu minimalizmu jest w Polsce czêsto odbierana jako zimna i brutalna. Takie materia³y jak beton i szk³o nie kojarz± siê nam dobrze, co wynika z... braku dobrych przyk³adów takiej architektury w naszym otoczeniu. A mo¿na projektowaæ j± tak, by by³a komfortowa i przyjazna - warunkiem jest dobra wspó³praca i zrozumienie miêdzy architektem a inwestorem oraz ich obopólny szacunek dla zastanej przestrzeni. W³o¿ony wysi³ek op³aca siê ka¿dej ze stron, czego przyk³adem jest dom stoj±cy na obrze¿ach Gdañska.

Dom jednorodzinny

Powierzchnia u¿ytkowa: 300 m2

Projekt: Pracownia 111: architekci - Tomasz Mi±skiewicz, Mi³osz Stopiñski, Krzysztof Mi±skiewicz

Kontakt: www.pracownia111.pl

Dobra architektura to udana uk³adanka, w której spotyka siê ¶wietna koncepcja projektanta z potrzebami i "otwart± g³ow±" inwestora. To podstawa. Jednak powodzenie ca³ego przedsiêwziêcia i realizacja ambitnej wizji wymaga dodatkowych czynników umo¿liwiaj±cych realizacjê projektu. Ogromne znaczenie ma miêdzy innymi odpowiedni dobór szlachetnych materia³ów wykoñczeniowych, które konsekwentnie spinaj± projekt i pomagaj± stworzyæ dzie³o skoñczone.

Dwie bry³y, jeden dom

Dwie bry³y budynku z których sk³ada siê Dom pod Gdañskiem po³±czy³ przeszklony korytarz. Wej¶cie od pó³nocy otwiera siê na drugie przeszklenie na jego koñcu.

- Korytarz zespala dom funkcjonalnie, ale jednocze¶nie rozcina go kompozycyjnie. S³oñce i widok od po³udnia przyci±gaj±, zachêcaj± by i¶æ w tamt± stronê. Dziêki szklanej ¶cianie wiatro³apu, po wej¶ciu do budynku nie czujemy siê zdezorientowani; przeciwnie - architektura otwiera dla nas historiê, która prowadzi przez budynek - opowiada o swoim projekcie Tomasz Mi±skiewicz z Pracowni 111.

Zobacz wideo

Tak funkcjonalne podej¶cie do ruchu narzuci³o konsekwentne rozwi±zanie wygl±du zewnêtrznego budynku. W elewacjach szczytowych lekko¶æ szklanego korytarza uwypukla monolityczno¶æ dwóch odrêbnych czê¶ci domu. Kontrast masy i pustki wzmacniaj± wyrafinowane detale, takie jak przeszklenia korytarza przechodz±ce w szklan± balustradê ponad ukryt± krawêdzi± stropu. Przy tym dwie s±siaduj±ce bry³y ró¿ni± siê od siebie materia³em i kolorystyk± - co wzmacnia wra¿enie odrêbno¶ci form.

Prostota odczytana na nowo

Silna idea przestrzenna to nie wszystko. Aby jedna prosta bry³a wygl±da³a dobrze przy drugiej prostej bryle, obie musz± mieæ w³a¶ciwe proporcje we wzajemnej relacji, tworz±c nierozerwaln± kompozycjê. Piêtrowa bry³a, ustawiona samotnie, by³aby zbyt strzelista. Parterowa, bez s±siedniej - zbyt banalna. Drewniane pole od frontu (ukryta brama gara¿owa) pe³ni równie¿ nieprzypadkow± rolê w percepcji kompozycji ca³o¶ci.

Minimalizm to kierunek my¶lenia, który wymaga nie tylko konsekwencji projektowej, ale równie¿ wielkiej dyscypliny wykonawczej. G³adki, bia³y dach, wykonany w systemie wentylowanej pow³oki z p³yt w³ókno cementowych, w po³±czeniu z systemem ukrytych odwodnieñ, jest kolejnym wyrafinowanym zabiegiem projektowym, realizuj±cym ideê czystej, abstrakcyjnej kompozycji, niezm±conej zbêdnym detalem.

Istotnym elementem projektu jest geometria otoczenia domu - st±d zainteresowanie du¿ymi p³ytami z betonu architektonicznego i ciekawymi formatami. W±skie, d³ugie p³yty trawertynu poprzez swój modernistyczny sznyt dobrze wspó³gra³y z wizj± architektoniczn± projektantów i w³a¶ciwie wkomponowa³y powierzchnie utwardzone w architekturê domu.

Polski kontekst architektoniczny i dobra architektura

Dobra architektura powinna byæ wpisana w kontekst otoczenia. Nie nale¿y jednak myliæ szacunku dla kontekstu przestrzennego z bezrefleksyjnym kopiowaniem panuj±cej w okolicy estetyki. W tym konkretnym przypadku Pracownia 111 postawi³a na diametraln± zmianê i zdecydowa³a siê na odpowiedzialne przecieranie szlaków. Choæ dom detalem bardzo ró¿ni siê od stoj±cych w pobli¿u, zachowuje wzorowe proporcje i skromn± skalê, z nawi±zk± wype³niaj±c wymogi miejscowego planu zagospodarowania. Powsta³ przyk³ad dobrej, skromnej, wspó³czesnej architektury - nie koliduj±cej z krajobrazem. To szansa i nadzieja, ¿e kolejni inwestorzy wraz ze swoimi architektami, stawiaj±c domy w okolicy, bêd± mogli do niej nawi±zaæ w sposób nie budz±cy niczyich kontrowersji.

Zapisz siê na NEWSLETTER. Co tydzieñ najnowsze wiadomo¶ci o budowie, remoncie i wykañczaniu wnêtrz w Twojej poczcie e-mail: ZOBACZ PRZYK£AD

Wiêcej o: