Rozstrzygnięto międzynarodowy konkurs na nowoczesne rozwiązania łazienkowe - Jump the Gap

Twórcy z całego świata po raz kolejny udowodnili, że przestrzeń łazienkowa może inspirować do poszukiwań innowacyjnych rozwiązań poprawiających komfort użytkowania na co dzień. 5 edycja konkursu Jump the Gap cieszyła się dwukrotnie większą popularnością niż poprzednia, a potwierdzeniem tego są liczby: 3,444 uczestników ze 102 krajów nadesłało w sumie 518 zgłoszeń, z których wyłoniono 10 finalistów. W tym gronie znalazły się aż trzy projekty Polaków.

Konkurs Jump The Gap skierowany jest do młodych projektantów, studentów architektury oraz wzornictwa, którzy nie boją się prezentować odważnych projektów i potrafią postrzegać design przez pryzmat pasji jak również funkcjonalności. Główną nagrodą w konkursie jest 5 tysięcy euro, jednak dla młodych twórców liczy się przede wszystkim szansa na zaistnienie w międzynarodowym środowisku architektów, prestiż i uznanie wybitnych przedstawicieli świata architektury.

Międzynarodowe jury konkursu złożone z wybitnych przedstawicieli świata architektury na czele z Kazuyo Sejimą oceniało nowoczesne wzornictwo, kreatywne podejście oraz funkcjonalność zaproponowanych produktów. Właśnie te warunki spełnił zwycięski projekt "Still You" Sanny Völker i Marty Cuquet z Hiszpanii. Innowacyjny pomysł ergonomicznej toalety dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej stanowi połączenie niebanalnego designu, a przy tym jest odpowiedzią na realne potrzeby konsumentów i zmieniające się trendy społeczne. Specjalnie wyprofilowany kształt, odpowiednia wysokość (60 cm) oraz podpórka na ramiona pozwalają uniknąć niedogodności związanych z codziennym korzystaniem z łazienki.

Projekty Polaków, które znalazły się w finale piątej edycji Jump the Gap:

Lift, autorstwa Marty Szymkowiak, to umywalka, która dzięki specjalnemu pionowemu panelowi, po którym się porusza, może pełnić również funkcję prysznica. Dopasowuje się wysokością do potrzeb użytkownika oraz zapewnia oszczędność miejsca przeznaczonego na aranżację przestrzeni.

watAIR, propozycja Magdaleny Chudy i Aleksandra Gruszki, stanowi absolutną rewolucję w myśleniu o kąpieli. Pomysł wykorzystuje strumień wody pod zmiennym, dopasowanym do potrzeb użytkownika ciśnieniem. Woda, utrzymując ciało na odpowiedniej wysokości, pozwala na komfortowe korzystanie z urządzenia kąpielowego, również osobom z ograniczoną sprawnością ruchową.

Z kolei Exstream Aleksandry Lubaś jest innowacyjnym spojrzeniem na toaletę, a jego głównym założeniem jest oszczędność wody zużywanej na spłukiwanie. Użytkownik, w zależności od siły nacisku na pokrywę przedmiotu, sam decyduje o ilości, która zostanie wykorzystana do oczyszczenia przedmiotu.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o: