Aranżacja wnętrz: dom w stylu eklektycznym

Wnętrza tego domu zaskakują różnorodnością zastosowanych materiałów wykończeniowych, inspirowanych różnymi kierunkami ze świata kultury i sztuki. Umiejętnie dobrane tworzą ciepły, nasycony, oryginalny wystrój.

Wnętrza prezentowanego "Domu Eklektycznego" zostały zaprojektowane przez Grupę Żoliborz/SiT Grupę Projektową i wykonane przez manufakturę Wirchomski.

Pod jednym dachem mamy do czynienia z różnymi stylami, materiałami wykończeniowymi, fakturami, a nawet gatunkami drewna. Pomimo zastosowania tak wielu pozornie ryzykownych połączeń, wnętrze jest spójne, harmonijnie rozłożone zostały akcenty dekoracyjne, a całości aranżacji towarzyszy ciepła, rodzinna aura. Projektantom udało się stworzyć ponadczasowy wystrój, który pomysłowo czerpie zarówno z klasyki, jak i współczesności. Niebagatelną rolę odgrywa finezyjna jakość wykonania poszczególnych elementów wyposażenia domu, które zostały wykonane zostały zgodnie z życzeniem projektantów.

Aranżacja kuchni

Sercem domu zazwyczaj jest kuchnia i właśnie od niej rozpoczynamy spacer po "Domu Eklektycznym". Już na jej przykładzie widać myśl przewodnią projektantów, a więc pomysłowy miks starego z nowym, jasnego z ciemnym, miękkiego z twardym itp. Nowoczesną linię białej zabudowy kuchennej ocieplają klasyczne frezowania frontów, przeszklenia górnych szafek i subtelne uchwyty. Szczególną uwagę przyciąga zainstalowana na środku kuchni wyspa z akacji wędzonej, przypominająca klasycystyczny barek z antykwariatu (zdjęcie) . Z wyspą kontrastuje znajdujący się bezpośrednio nad nią nowoczesny stalowy okap. Dzięki jasnej kolorystyce i dużej ilości światła dziennego (jedna ze ścian jest całkowicie przeszklona) w kuchni panuje bardzo optymistyczna atmosfera sprzyjająca rodzinnym śniadaniom i lunchom. Kolejnym starym akcentem jest międzywojenny stół z krzesłami, kupione przez właścicieli na targu staroci.

Aranżacja salonu

Salon utrzymany jest w stonowanej kolorystyce ciepłych kolorów neutralnych. Zaskakuje połączenie na podłodze dwóch diametralnie różnych gatunków drewna - akacji wędzonej i złocistego dębu. Pas jasnej, drewnianej podłogi znajduje lustrzane odbicie na suficie, który został wykończony takim samym gatunkiem drewna (zdjęcie) . Intencją projektantów było kolorystyczne oddzielenie salonu od kuchni z jadalnią, a także symboliczne nakreślenie holu w przestrzeni domu. W salonie architekci zastosowali różnego rodzaju materiały wykończeniowe. Nowoczesny kominek wykonany został z grafitowego bazaltu, a jednolita płaszczyzna kamienia przełamana została grawerowanym motywem roślinnym (zdjęcie) . Jedna ze ścian to eleganckie połączenie koniakowego drewna akacji wędzonej, o pięknym rysunku z mlecznym szkłem. Centralne miejsce w salonie zajmuje biały, skórzany narożnik oraz dekoracyjny puf. Ekskluzywnie prezentuje się ściana telewizyjna, obłożona drewnem.

Aranżacja łazienki

W łazience projektanci postawili na prostotę. Ściana konstrukcyjna wykorzystana została jako naturalne rozdzielenie strefy z wanną od otwartej przestrzeni z deszczownicą. Niewątpliwą dekoracją salonu kąpielowego jest dostojna, wolno stojąca wanna ze stalową baterią wychodzącą bezpośrednio z posadzki. Piękne tło stanowią bardzo duże płyty kamienne z bazaltu o matowym wykończeniu (zdjęcie) . Surowy charakter łazienki celowo ocieplają - podłoga i sufit przy wannie, wykonane z jasnego drewna tekowego oraz stylizowana na starą szafka umywalkowa (zdjęcie) .

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o: