Koszt budowy domu jednorodzinnego zależy od wielu czynników: od jego powierzchni i kubatury, liczby kondygnacji, stopnia skomplikowania bryły, rodzaju zastosowanych materiałów, sposobu budowania (systemem gospodarczym lub przez firmę), a także od regionu w kraju, w którym prowadzona jest budowa. To, jakie nakłady finansowe będą potrzebne do wzniesienia domu, przedstawiamy na wybranych przykładach domów jednorodzinnych.
Oto przeciętne - średnie krajowe - koszty budowy domów murowanych (takie domy buduje się w Polsce najczęściej), wykonywanych przez firmy budowlane. Zamieszczamy je w tabelach, na przykładach domów parterowych i z poddaszem użytkowym. Różnią się one między sobą wielkością powierzchni, a także materiałami, z jakich są zbudowane. Inne są również elementy dodatkowe (na przykład na zewnątrz - wiata na samochód, taras, a wewnątrz - kominek, dodatkowe łazienki). Każdy z nich podnosi koszty budowy.
Wybrane przykłady to domy jednorodzinne o podstawowym standardzie, budowane w najbardziej popularnych w Polsce technologiach - ze ścianami zewnętrznymi na ogół dwuwarstwowymi lub trójwarstwowymi.
Wszystkie wskaźniki jednostkowe (zł/m2) kosztów budowy domów parterowych oraz tych z poddaszem użytkowym obliczono w odniesieniu do powierzchni netto, a więc liczonej w poziomie podłogi. Ponieważ w domach z poddaszem użytkowym część powierzchni znajduje się pod skosami dachu (ma więc niepełną wysokość), tym samym jej wartość użytkowa jest mniejsza. W domach parterowych powierzchnia netto i użytkowa są praktycznie takie same, gdyż wszystkie pomieszczenia mają pełną wysokość.
Jeśli zatem porównujemy koszt budowy 1 m2 powierzchni netto domów parterowych i z poddaszem, to powinniśmy pamiętać, że ich powierzchnia użytkowa różni się od powierzchni netto. Tak naprawdę koszt wykonania 1 m2 powierzchni do mieszkania (użytkowej) jest w domach z poddaszem wyższy niż koszt 1 m2 powierzchni netto.
Porównując koszty budowy domów podane w tabelach, warto także zwrócić uwagę na to, że wprawdzie większa powierzchnia domu oznacza też większy całkowity koszt jego budowy, ale jednocześnie mniejszy jest koszt 1 m2 powierzchni netto takiego domu. Wynika to z tego, że pomieszczenia w większych domach są na ogół większe - nie ponosi się więc dodatkowych kosztów materiałów, robocizny czy wykończenia, na przykład większej liczby ścian wewnątrz domu.
Średnie koszty budowy domów parterowych i domów z poddaszem o różnych powierzchniach >>>>
Kto buduje systemem gospodarczym, bierze na siebie ciężar zorganizowania całej budowy. Do poszczególnych robót angażuje zwykle małe firmy budowlane lub pojedynczych rzemieślników i kontroluje budowę sam lub z pomocą wynajętego inspektora nadzoru. Zdarza się również, choć zdecydowanie rzadziej niż kiedyś, że sam inwestor lub z pomocą rodziny wykonuje część prac. Przede wszystkim kupuje materiały budowlane, szukając jak najlepszych okazji.
Koszty domów budowanych takim systemem są mniejsze od podanych w tabelach na poprzednich stronach:
- o narzut zysku naliczany przez firmę, która buduje dom;
- o część kosztów pośrednich wykonawcy (między innymi koszty przejazdów, prowadzenia biura, zaplecza budowy);
- częściowo - o koszty zakupu (wiele materiałów inwestor dowozi na budowę własnym transportem).
W sumie ocenia się, że koszty budowy systemem gospodarczym będą o około 10-15% niższe niż prowadzonej przez firmę. Więcej informacji o tym, jak można obniżyć koszty budowy domu znajdziecie w artykule: Jak obniżyć koszty budowy domu >>>>
Na wykresie przedstawiono uśrednioną strukturę rodzajową kosztów ponoszonych przy budowie domów jednorodzinnych przez firmy budowlane (koszty pośrednie i zysk wynoszą w tym przypadku około 18,1%).
Uwaga! Zaprezentowane w artykule dane liczbowe zostały przyjęte z następujących wydawnictw systemu Sekocenbud, w poziomie III kwartału 2013 roku:
- Biuletyn Cen Obiektów Budowlanych - BCO cz. I - obiekty kubaturowe;
- Biuletyn Cen Regionalnych w Budownictwie - BCR.
Obliczenia szczegółowe kosztów budowy poszczególnych domów jednorodzinnych dokonano wykorzystując program komputerowy do kosztorysowania SeKo PRIX, opracowany i rozpowszechniony przez Ośrodek Wdrożeń Ekonomiczno-Organizacyjnych Budownictwa "Promocja" Sp. z o.o.
Ceny robocizny, materiałów i wynajęcia sprzętu budowlanego różnią się zależnie od regionu kraju. Dlatego koszty wzniesienia domów w Polsce nie są jednakowe.
Najtaniej w stosunku do średnich kosztów krajowych (podaliśmy je dla przykładowych domów na str. 35) buduje się w województwach:
- świętokrzyskim - 92,6% średniej ceny w kraju;
- podkarpackim - 94,6%;
Najdrożej zaś w:
- wielkopolskim - 105,1%;
- małopolskim - 104,7%;
- śląskim - 102,1%;
- dolnośląskim - 101,5%;
Szczególną pozycję w stosunku do poprzednich regionów zajmuje Warszawa. W stolicy koszty budowy są najwyższe - 112,4%. To dużo więcej niż w całym województwie mazowieckim - 93,7% ceny średniej krajowej.
Coraz większym zainteresowaniem cieszą się domy kanadyjskie. Nie dość, że są tańsze i prostsze w budowie to bardzo często są energooszczędne. Więcej na ten temat przeczytacie tu: Domy kanadyjskie: ile kosztują i czy warto je budować?