Ile kosztują poszczególne etapy budowy domu

Właściwe rozplanowanie harmonogramu budowy zależy między innymi od środków finansowych, jakimi dysponujemy. Te zaś potrzebne będą w różnej wysokości, zależnie od kolejnego etapu wznoszenia domu.

Wbrew pozorom mały dom może kosztować więcej niż duży. Wystarczy, że ten pierwszy ma rozbudowaną bryłę i skomplikowany dach, a ten drugi jest prosty. Poza kosztami, budowa małego, prostego domu ogranicza też ryzyko popełnienia błędów przy jego wznoszeniu.

Stan surowy. Jeśli zamierzamy wybudować dom w ciągu dwóch lat, to w pierwszym roku można zakończyć stan surowy. Jest to o tyle bezpieczne, że z domu zostawionego w takim stanie trudno coś ukraść, więc budowę zostawiamy w miarę bezpieczną na czas zimy (przerwa w pracach na etapie stanu zamkniętego wymaga już zapewnienia dozoru na okres przerwy w budowie). Jeżeli prace budowlane zostaną wstrzymane na tym etapie, to będziemy potrzebowali w pierwszym roku 49% wszystkich środków finansowych, a w kolejnym - 51% (patrz tabela).

Wykończenie. Łączny koszt robót wykończeniowych stanowi około 51% całości kosztów. Roboty wykończeniowe wewnętrzne są znacznie droższe. Trzeba na nie przeznaczyć 24% wszystkich kosztów, podczas gdy na zewnętrzne - 10,5%. Co prawda tynki zewnętrzne czy farby elewacyjne są stosunkowo drogie (wyższy więc będzie koszt wykończenia 1 m2 powierzchni), to jednak wewnątrz domu jest znacznie większa powierzchnia do wykończenia (ściany konstrukcyjne i działowe, podłogi, sufity). Do tego musimy doliczyć między innymi drzwi wewnętrzne, parapety okienne czy obudowę kominka (patrz tabela).

Instalacje. Warto też zwrócić uwagę na to, że koszt instalacji sanitarnych to 13,1% całości; przy czym instalacje elektryczne to jedynie 2,8%. Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że przy określaniu tych kosztów przyjęto przeciętne nasycenie różnego rodzaju instalacjami, które w polskich domach wciąż nie jest jeszcze specjalnie wysokie.

Należy zatem pamiętać, że zestawione w tabelach koszty budowy dotyczą domów o średnim standardzie wykończenia. Ceny wykończenia w wyższym standardzie będą większe; wzrośnie też ich udział w całości kosztów budowy. Warto o tym wiedzieć planując wydatki na dom, bardzo często bowiem się zdarza, że jesteśmy oszczędni w pierwszej fazie budowy i bardzo rozrzutni na etapie wykańczania.

Podobnie jest z instalacjami - ich koszt wzrośnie, jeśli zdecydujemy się zastosować rozwiązania ponadstandardowe. Na przykład rzadką jeszcze w polskich domach, a bardzo pożyteczną, wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła (rekuperacją) czy oprócz podstawowej instalacji elektrycznej - także instalacje domu inteligentnego (patrz tabela).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Agora SA