Izolacja okien dachowych od wewnątrz

Izolacja okien to także prace wykonywane wewnątrz budynku, przed wykończeniem wnętrza. Jednym z etapów jest odpowiednie ukształtowanie wnęki - ważne nie tylko ze względów estetycznych, ale także z uwagi na właściwe doświetlenie, ocieplenie i cyrkulację powietrza wokół okna dachowego.

Po ociepleniu połaci dachowych, ale przed wykończeniem wnętrza płytami gipsowo-kartonowymi, konieczne jest ułożenie izolacji paroszczelnej. Chroni ona izolację termiczną dachu przed zawilgoceniem. Często robi się to za pomocą zwykłej folii paroizolacyjnej, ale można też zastosować gotowy produkt - specjalnie ukształtowaną paroizolację. Tak jak kołnierz i fartuch z membrany, jest ona dostosowana do rozmiaru okna. Jej szczelność zwiększają fabrycznie zgrzewane narożniki, a także uszczelka wciskana w wykonany do tego celu rant ościeżnicy okna. Po montażu folię należy połączyć z paroizolacją poddasza za pomocą dołączonej do kompletu taśmy klejącej.

Ukształtowanie wnęki

Do estetycznego i łatwego wykonanie wnęki producenci oferują produkty systemowe, takie jak stalowy stelaż lub gotowa wnęka okienna. To pierwsze rozwiązanie umożliwia szybkie i proste przygotowanie konstrukcji pod płyty gipsowo-kartonowe, z zachowaniem wszystkich właściwych kątów nachylenia płaszczyzn wnęki. Prawidłowa wnęka okienna powinna być na górze równoległa do podłogi, na dole zaś prostopadła do niej, gdyż to zapobiega kondensacji pary wodnej na szybie okna. Dzięki zastosowaniu stelaża powstaje dodatkowe miejsce na izolację z wełny mineralnej, co zmniejsza ryzyko powstania mostków termicznych. Stelaż jest wykonany z wysokiej jakości stali o dużej sztywności, co ogranicza ryzyko pękania styków płyt gipsowo-kartonowych.

Innym, nieco droższym, ale równie estetycznym i funkcjonalnym rozwiązaniem, jest gotowa prefabrykowana wnęka okienna, zwana również szpaletą. Ułatwia ona wykonanie wykończenia wewnętrznego okna dachowego przy zastosowaniu systemu zatrzasków, bez konieczności malowania i klejenia. Oba produkty zamawia się pod wymiar okna dachowego, co gwarantuje ich idealne dopasowanie.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.