Jak wybierać panele

Drewniana podłoga ładnie wygląda w każdym wnętrzu. Tradycyjna klepkę z powodzeniem można zastąpić panelami. Przed zakupem warto jednak wiedzieć, na co zwrócić uwagę i o co pytać w sklepie, aby wybrać najlepiej

Do wyboru mamy deskę trzywarstwową i panele z drewnianą okleiną na płycie HDF.

Deska składa się z trzech warstw drewna naturalnego trwale połączonych ekologiczną spoiną klejową. Krzyżowe połączenie warstw równoważy wewnętrzne naprężenia drewna i zapewnia stabilność wymiarów poszczególnych desek.

W przypadku paneli na płycie HDF istotna jest jakość tej ostatniej. Im płyta gęstsza, tym mniej reagować będzie na zmiany wilgoci w pomieszczeniu.

Dobieramy twardość

Do pokoi dziennych, korytarzy i na schody (duże natężenie ruchu) lepiej wybrać panele z wierzchnią warstwą z twardych gatunków drewna, np. z dębu, jesionu, grabu. Jeszcze twardsze są gatunki egzotyczne, jak badi, jatoba, padouk, tali. Drewno miękkie (brzoza, olcha, wiąz) nadaje się do sypialni. Deski trzywarstwowe z powierzchnią olejowaną lepiej sprawdzają się w miejscach, gdzie podłoga narażona jest na niszczące działanie piasku i wody. Jeśli planujemy ogrzewanie podłogowe, wybierzmy posadzkę z bezklejowym systemem łączenia, np. deskę barlinecką Maestro.

Deski trzywarstwowe i panele drewniane, podobnie jak każda inna naturalna podłoga, nie są polecane do pomieszczeń z silnym oddziaływaniem wilgoci, tj. w łazienkach i saunach.

Oceniamy wykonanie

Istotne jest fryzowanie, a więc jakość wykonania połączenia pióro-wpust. Jeśli jest ono nieregularne, będą kłopoty przy montażu. Im gorsze spasowanie, tym bardziej uszkodzą się krawędzie podczas użytkowania. Poza tym w łączeniach będzie gromadził się brud.

Sprawdźmy, czy powierzchnia jest równo polakierowana i czy nie są popękane lamelki w warstwie dekoracyjnej. Ważny jest również stan paczek - jeśli opakowanie nie jest zniszczone, możemy również liczyć na dobry stan samego materiału.

Robimy pomiary

Panele i deski mają różne długości, wiec można je tak dobrać, aby uniknąć w montażu części krótszych niż 50 centymetrów. Zawsze kupujemy więcej materiału, np. w przypadku deski barlineckiej powierzchnię pomieszczenia należy przemnożyć przez współczynnik 1,04.

Pytamy o producenta

Kupując u znanego producenta, możemy liczyć na serwis gwarancyjny oraz pomoc w montażu. Nie będzie też problemu z ewentualnym dokupieniem paneli. U renomowanego producenta towar przechowywany jest w dobrych warunkach, wiec deski nie będą zdeformowane. Zazwyczaj w ofercie jest również kompletny zestaw chemii podłogowej. Używanie przypadkowych kosmetyków - z dodatkiem parafiny lub silykonu - może nam w przyszłości znacznie utrudnić renowację podłogi. W przypadku systemów bezklejowych ważny jest środek, jaki użyjemy jako pierwszy po ułożeniu podłogi. Dobry pozwoli zaimpregnować krawędzie łączenia desek.

Chcemy mieć gwarancję

Długość gwarancji zależy od producenta i może wynosić nawet 25 lat (np. deska barlinecka Maestro). Wszelkie wady ukryte posadzki uwidocznią się jednak w ciągu roku. Po tym okresie ewentualne uszkodzenia lub zniekształcenia będą wynikiem niewłaściwej eksploatacji lub dużych zmian w mikroklimacie wnętrza. Pamiętajmy, że optymalne warunki dla podłóg drewnianych są również optymalne dla człowieka - jest to temperatura w granicach 18-23 st. C i wilgotność na poziomie 45-65 proc.

Kalkulujemy

Najtańsze panele zużyją się najszybciej. Może warto wybrać produkt lepszej jakości, a zaoszczędzić np. na montażu. Podłogę z paneli można ułożyć samemu. Jak się do tego zabrać - radzimy obok.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.