Certyfikowane czujniki czadu

Nowe czujniki czadu firmy Honeywell są łatwe w obsłudze, uruchamiają alarm po wykryciu tlenku węgla, wyświetlają też instrukcje dla użytkowników. Można je też montować w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności, czyli np. łazienkach.

Zatrucie czadem może się wydarzyć w każdym domu, w którym znajduje się urządzenie spalające olej, gaz, węgiel, drewno. Jednak tylko około 20 proc. użytkowników takich urządzeń ma w domu czujnik czadu. Warto się w nie wyposażyć, bo nie są drogie, a mogą zapobiec zagrożeniu życia i zdrowia.

Dane statystyczne wskazują, że tlenek węgla jest trzecią co do częstości przyczyną zatruć, zaraz po alkoholu i lekach. Rocznie Straż Pożarna odnotowuje kilka tysięcy zdarzeń spowodowanych zaczadzeniem. Tylko w zeszłym roku poszkodowanych było ponad 2 tysiące osób, a śmierć poniosło blisko 100.

Trzy modele czujników czadu

Honeywell oferuje trzy nowe modele z serii X: XC70, XC100 i XC100D. Wszystkie spełniają rygorystyczne, unijne normy bezpieczeństwa - EN50291-1: 2010, EN50291 - 2: 2010 i EN5029 2: 2013. Oznacza to, że urządzenia są przystosowane do wykrywania tlenku węgla w pomieszczeniach domowych, ale nie tylko - nowe czujniki czadu można również stosować w przyczepach kempingowych czy łodziach. Model XC100D może być zainstalowany jako część większego systemu, np. z czujnikami pożarowymi.

Łatwy w obsłudze, bez montażu, szczelny

Wszystkie trzy detektory są bardzo proste w obsłudze, mają widoczny sygnał alarmu i głośnik. Urządzenia można łatwo zamontować na ścianie, suficie lub umieścić na przykład na półce jako urządzenie wolno stojące, gdyż nie wymagają dodatkowego okablowania. Działają dzięki niewymienialnej baterii. Detektory charakteryzują się wyjątkową szczelnością (IP44), nie są wrażliwe na zmiany wilgotności, dzięki czemu każdy z nich można bez obaw stosować w łazience. Czujniki mają gwarancję na 7 lub 10 lat.

Czujnik czadu z alarmem wstępnym i pamięcią

Przydatną funkcją, w przypadku gdy w domu przebywają dzieci lub kobiety w ciąży, jest sygnalizacja minimalnego stężenia CO. Wstępny alarm uruchamia się już przy poziomie 25 proc. niebezpiecznego stężenia.

Urządzenia mają 7-dniową pamięć alarmów, więc jeśli stany alarmowe wystąpiły podczas nieobecności w domu, czujnik poinformuje o tym migającą lampką. Model XC100D wyposażony jest w ciekłokrystaliczny wyświetlacz (LCD), na którym pojawiają się wszelkie komunikaty. W zależności od modelu detektory posiadają 7 lub 10 lat gwarancji.

Cena sugerowana czujników: 133 zł (XC70), 177 zł (XC100) lub 213 zł (XC100D)

Zobacz też wideo!

Zobacz wideo

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.