Jak odnowić okna z PVC?

Okna wykonane z PVC mogą z czasem żółknąć. Na szczęście kolor profili PVC można odświeżyć, a przy okazji dodatkowo je zabezpieczyć.

Okna PVC są wytrzymałe i stosunkowo niedrogie, w porównaniu z oknami drewnianymi. Jednak żeby przetrwały lata, trzeba je regularnie konserwować. Po pierwsze, należy sprawdzać stan okuć i uszczelek. Po drugie, czyścić z kurzu i innych zabrudzeń nie tylko szkło, ale i okienne profile.

Zdarza się, że profile PVC pod wpływem promieniowania słonecznego z czasem zmieniają kolor i lekko żółkną. Możemy wtedy skorzystać ze specjalnej farby do PVC. Trudniej o zmianę koloru - na polskim rynku dostępne są niemal wyłącznie farby i emalie w kolorze białym.

Okno przed pomalowaniem należy starannie umyć i odtłuścić, najlepiej bezzapachowym detergentem do profesjonalnych zastosowań. Ramę można też delikatnie przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym i jeszcze raz umyć, żeby spłukać pył. Następnie uszczelkę okna i ścianę stykającą się z ramą zabezpieczamy taśmą malarską. Nakładamy farbę, zaczynając od narożników okna. W zależności od produktu nakładamy najpierw podkład albo od razu farbę w docelowym odcieniu; jedną albo dwie warstwy. Do nakładania możemy użyć płaskiego pędzla z miękkim włosiem, wałka gąbkowego lub pistoletu natryskowego. Odklejamy taśmę malarską i czekamy aż farba wyschnie. W razie potrzeby malujemy punktowo miejsca, gdzie farba niedokładnie pokryła dawną powierzchnię.

Farba czy emalia nie tylko odświeża kolor, ale także tworzy warstwę odporną na wilgoć, zabrudzenia, zarysowania i działanie detergentów.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.