Zwycięzcy polskiej edycji Brick Award 2015

Znamy laureatów drugiej, polskiej edycji konkursu architektonicznego Brick Award. Siedem ceramicznych obiektów oraz dwa projekty studentów architektury otrzymały statuetki Brick Award i wyróżnienia.

Konkurs Brick Award został zainicjowany w 2004. Jego celem jest pokazanie, że tradycyjny w postrzeganiu materiał jakim jest ceramika, idealnie wkomponowuje się również we współczesną architekturę i doskonale radzi sobie z wyzwaniami, przed jakimi obecnie stają architekci. Pomysłodawcą i organizatorem konkursu jest firma Wienerberger, wiodący producent ceramicznych materiałów budowlanych na świecie. W 2013 roku wystartowała polska edycja Brick Award, która pozwoliła na szeroki przegląd krajowych, ceramicznych realizacji i promocję nieszablonowych rozwiązań architektonicznych w ramach konkursu, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami.

Patronat honorowy nad konkursem objął Zarząd Główny Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP).

Wybrane w 2015 roku obiekty po raz kolejny udowodniły, że w polskiej architekturze powstaje wiele znakomitych, ceramicznych realizacji, które będą reprezentować nasz kraj w międzynarodowej odsłonie konkursu.

Polska architektura ceramiczna

Do polskiej edycji Brick Award zgłoszono prawie 70 obiektów i projektów. Jury, eksperci z branży architektonicznej, wyłoniło najlepsze, ceramiczne obiekty, zbudowane po 1 stycznia 2013 roku. Liczba nadesłanych prac konkursowych oraz ich poziom pozwoliły na wyłonienie czwórki zwycięzców i przyznanie pięciu wyróżnień. Wszystkie obiekty są przykładem na to, że ceramika jest materiałem ponadczasowym i świetnie sprawdza się zarówno w budownictwie jednorodzinnym, wielorodzinnym, jak i na dużych obiektach użytku publicznego.

Zwycięzcy polskiej edycji Brick Award 2015

- Nagrodę Główną - Grand Prix przyznano budynkowi mieszkalno-usługowemu ZW109 w Koszalinie, którego projekt powstał w pracowni HS99. Jednocześnie obiekt zwyciężył w kategorii Dom wielorodzinny (budownictwo wielomieszkaniowe). Budynek zaprojektowano z elegancją i prostotą, zaś materiał ceramiczny zastosowany na elewacji dyskretnie podkreśla walory architektoniczne. Doskonale wykorzystano charakter działki, jej ograniczenia przekuwając w atuty. Pomimo kameralnego charakteru, obiekt może stać się architektoniczną wizytówką miasta.

- W kategorii Dom jednorodzinny zwyciężył Dom w Józefowie, projektu Hayakawa/Kowalczyk. Jury w uzasadnieniu swojego wyboru podkreśliło, że zwarta, masywna bryła domu, zbudowana

na planie nieregularnego sześcioboku, tworzy obiekt precyzyjnie zdefiniowany, ustawiony na leśnej parceli pośród sosen. Precyzyjny wątek szarej cegły tworzy żywą powierzchnię - ekran,

na którym kładą się cienie drzew. Budynek jest niezwykle powściągliwy i skromny, operujący ograniczoną ilością materiałów i detali. "Łamana" geometria ścian, podobnie jak minimalistyczne drewniane detale wejścia, loggi, bramy garażowej "osłabiające" naroża budynku, pozwoliły zminimalizować skalę domu. Plany zbudowano jako sekwencję wnętrz o zróżnicowanej skali, w przemyślany sposób połączonych i daleko odbiegających od typowych układów funkcjonalnych podmiejskich domów jednorodzinnych.

- W kategorii Budynek użyteczności publicznej, zwyciężyła Ogólnokształcąca Szkoła Muzyczna I i II stopnia im. Karola Szymanowskiego we Wrocławiu, projektu Maćków Pracownia Projektowa. Biała bryła budynku nie nawiązuje wprost do otoczenia, choć zachowuje monumentalny charakter sąsiedztwa. Jury wysoko ocenia decyzję projektantów, by użyć w tym kontekście białego klinkieru, co sprawia, że gmach zyskuje na tle sąsiadów unikalny charakter oraz wysunięcie okien przed lico ścian, co niweluje masywność elewacji, nadając lekkość i swego rodzaju rzeźbiarskość.

- Nagrodę w kategorii Projekt bez realizacji - projekty przygotowane przez studentów kierunków architektonicznych przyznano dla opracowania konkursowego Brick to Heaven, studentek: Justyny Lebiedzik, Martyny Dziurskiej, Karoliny Krupy.

Wyróżnienia Brick Award 2015

Wyróżnienia przyznano:

- w kategorii Dom jednorodzinny: Living - Garden House, autorstwa pracowni Robert Konieczny - Kwk Promes

- w kategorii Budynek użyteczności publicznej: centrum usług korporacyjnych w Płocku, autorstwa SDA Szcześniak - Denier S. C. oraz budynek biurowy Ericpol Software Pool, projektu Horizone Studio Darasz Kisielewski Strzeński Sp. J.

- w kategorii Renowacja/Adaptacja/Przebudowa/Rekonstrukcja: wyróżnienie przyznano Zespołowi zabudowy mieszkaniowo-usługowej Browar Lubicz (1 etap), autorstwa Mofo Architekci.

- w kategorii Projekt bez realizacji: projekty przygotowane przez studentów kierunków architektonicznych przyznano dla opracowania konkursowego Architektura +65 (zespół mieszkaniowy dla osób w podeszłym wieku, projekt studenta Michała Zbytniewskiego).

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.