Okna dopasowane do funkcji pomieszczeń i oczekiwań mieszkańców

Wybór stolarki jest decyzją wymagającą dużego zaangażowania. Świadomi inwestorzy zanim wybiorą konkrety system danego producenta, spędzają długie godziny na sprawdzeniu opinii o dostawcy oraz na porównywaniu funkcjonalności i parametrów różnych rozwiązań.

Coraz częściej poszukują też informacji na temat ekip montażowych poszczególnych producentów lub dystrybutorów. Gdy jednak przychodzi do zakupu - poddają się schematowi i decydują na montaż identycznie wyposażonej stolarki w całym domu. Jedynym wyjątkiem są drzwi na taras - z okuciami przesuwnymi. Tymczasem, z pomocą wykwalifikowanego sprzedawcy, inwestor może zamówić stolarkę "szytą na miarę" - idealnie dopasowaną do jego potrzeb i warunków, w których zlokalizowany jest budynek. Systemy Vetrex opracowywane są tak, aby możliwa była ich personalizacja poprzez wyposażenie w dodatkowe akcesoria, dobór odpowiedniego szklenia oraz okuć, a tym samym zwiększenie ich walorów energooszczędnych, akustycznych i estetycznych, poprawę funkcjonalności i komfortu użytkowania oraz skuteczniejszą ochronę przed wypadkami i włamaniami. Kiedy warto zróżnicować okna do poszczególnych pomieszczeń? Jakie kryteria przyjąć? Przede wszystkim należy zacząć od ustalenia indywidualnych oczekiwań inwestora, ale pod uwagę należy też wziąć miejsce usytuowania budynku, potrzeby wszystkich jego mieszkańców oraz funkcję, którą pełnić ma pomieszczenie, w którym okno ma zostać wstawione. Wygoda Zwłaszcza jeśli w domu mieszkać będą maluchy lub osoby o obniżonej sprawności fizycznej, warto zainwestować w drzwi tarasowe z niskim progiem. Taką "przeszkodę" łatwo jest pokonać. Płaski próg, to też mniejsze ryzyko potknięcia i ewentualnego wypadku. Drzwi z niskim progiem są więc doskonałym rozwiązaniem jeśli planujemy częste korzystanie z tarasu, w tym np. grillowanie i wynoszenie na zewnątrz naczyń z posiłkami. oknookno okno Jeśli w inwestycji przewidziane jest duże przeszklenie - warto przemyśleć wyposażenie go w silniki elektryczne, umożliwiające automatyczne sterowanie skrzydłami. Takie rozwiązanie jest też przydatne, jeśli planujemy zastosowanie w domu technologii inteligentnych. Wówczas, przy wykorzystaniu specjalnej aplikacji - pracą okien można sterować nawet zdalnie. Nowością w ofercie Vetrex jest system Vetrex Slide 82 , który łączy w sobie możliwość wykonania wielkogabarytowych konstrukcji przesuwnych przy utrzymaniu korzystnych parametrów termicznych. Do tej pory inwestorzy stawiani byli przed wyborem pomiędzy energooszczędnością a wygodą, ponieważ większość systemów przesuwnych, ze względu na specyficzną budowę, nie zapewniała satysfakcjonujących parametrów izolacji cieplnej. Teraz łatwo można temu zaradzić, uwzględniając w projekcie Vetrex Slide 82. Gdzie i kiedy? Salon z wyjściem na taras, duże przeszklenia, okna na piętrze widoczne od ulicy, gdy planowane jest intensywne korzystanie z tarasu, gdy w domu mieszkają osoby o obniżonej sprawności ruchowej, gdy mieszkańcy często wyjeżdżają, gdy w inwestycji planowane jest zastosowanie technologii typu "dom inteligentny". Co? Drzwi tarasowe z niskim progiem, okna sterowane automatycznie.

Oszczędność miejsca Rozwiązania pozwalające oszczędzać przestrzeń sprawdzają się przede wszystkim w niewielkich pomieszczeniach, gdzie otwarcie okna wiązałoby się z koniecznością uprzątnięcia przedmiotów znajdujących się w jego bezpośrednim sąsiedztwie, np. na parapecie lub byłoby niemożliwe ze względu na brak miejsca, np. za zlewem, gdzie skrzydło wchodziłoby w kolizję z baterią kranową oraz wszędzie tam, gdzie ważna jest swoboda aranżacji wnętrza. Są to przede wszystkim pokoje o niewielkim metrażu i pomieszczenia, w których zagospodarowany jest każdy centymetr kwadratowy przestrzeni - kuchnia , biuro, czy warsztat. Szczególnie dobrze sprawdzą się w nich elewacyjne okna przesuwne, np. typu Patio Light oraz okna otwierane na zewnątrz, takie jak system VP70 ONZ . oknookno okno Okno przesuwne Vetrex Patio Light Gdzie i kiedy? Małe pomieszczenia, kuchnia, warsztat, garaż , biuro, miejsca, w których dostęp do okna jest utrudniony - np. nad zlewem. Co? Okna ze skrzydłem przesuwnym typu Patio Light, okna otwierane na zewnątrz, np. VP70 ONZ. Bezpieczeństwo Jeśli w domu są maluchy, warto zabezpieczyć się przed nieszczęśliwym wypadkiem. Specjalnie z myślą o najmłodszych opracowany został system " Bezpieczne Dziecko " z blokadą uniemożliwiającą otwarcie okna na oścież, a jedynie jego uchylenie. Atutem tego rozwiania jest to, że w każdej chwili można zrezygnować ze stosowania go - wystarczy odblokować zamek gdy pociecha podrośnie. Okna z takim mechanizmem dedykowane są przede wszystkim do pokoików dziecięcych, ale dobrze jest zainstalować je na całym piętrze lub przynajmniej w pomieszczeniach, do których maluchy mają dostęp.

oknookno okno Gdzie i kiedy? Pokój dziecka, okna na piętrze. Co? System "Bezpieczne Dziecko". Ochrona przed włamaniem Z danych policji wynika, że większość włamań odbywa się poprzez sforsowanie okien, z czego w 70% przypadków - skrzydło okna zostaje wyważone. Teoretycznie, aby zniechęcić złodzieja, wystarczą okucia w klasie WK1, wyposażone w standardzie w minimum 4 punkty antywyważeniowe i klamkę z kluczem. W praktyce jednak warto uzbroić okna w okucia z większą liczbą zaczepów antywyważeniowych - w klasie WK2, zwłaszcza te, które znajdują się od niewidocznej dla sąsiadów i przechodniów strony lub jeśli dom znajduje się na uboczu. Ponieważ w odludnej okolicy włamywacze nie muszą stosować cichych metod, korzystają więc z najprostszej metody dostania się do domu - wybicia szyby. Wówczas dobrze jest też przemyśleć zakup okna z szybą o zwiększonej odporności na przebicie w klasie P4, zastosowanej w systemie VR90 Synergy, przynajmniej na całym parterze. Prostym i korzystnym kosztowo rozwiązaniem skutecznie odstraszającym włamywaczy są też coraz popularniejsze kontaktrony, zintegrowane z domową centralą alarmową. Taka inwestycja w istotny sposób poprawia efektywność alarmu, zwłaszcza w mieście, gdzie można liczyć na szybką reakcję sąsiadów i przechodniów na jego dźwięk. Decydując się na kontaktrony warto jest wyposażyć w nie wszystkie okna narażone na próby pokonania ich przez złodziei. oknookno okno Kontakt magnetyczny Safe+

Gdzie i kiedy? Okna na parterze, od niewidocznej od ulicy i dla sąsiadów strony, stolarka w budynkach zlokalizowanych na uboczu. Co? Okno VR90 Synergy, szyba P4, zaczepy antywyważeniowe, kontaktrony Safe +. Cisza Izolacja akustyczna staje się coraz ważniejszym parametrem użytkowym stolarki. Komfort akustyczny jest szczególnie istotny zwłaszcza dla mieszkańców miast, których inwestycje zlokalizowane są w pobliżu źródeł hałasu - ruchliwych ulic, lotnisk, torów kolejowych, szkół itd. Cisza pomaga w skupieniu, dlatego dźwiękoszczelne okna warto zainstalować w domowym biurze i w pokoju ucznia. Spokój docenią też osoby starsze. Stolarka o takich właściwościach jest też bardzo przydatna w przypadku gęstej zabudowy i małych działek, gdy w domu mieszka hałasujący pies. Sąsiedzi z pewnością będą wdzięczni za jej wybór. Gdzie i kiedy? W pobliżu ruchliwych ulic i innych źródeł hałasu, w pokoju dziecka, w pomieszczeniach od ulicy, gdy w domu mieszkają osoby starsze, uczące się dzieci, gdy w domu znajduje się biuro, gdy dom zlokalizowany jest w gęstej zabudowie i mieszkają w nim hałaśliwe zwierzęta. Co? Okna VR90 Synergy, dźwiękoszczelne pakiety szybowe. zz z Okno VR90 Synergy z bezpieczną, dźwiękoszczelną szybą Ochrona przed korozją Jeżeli budynek zlokalizowany jest w strefie nadmorskiej, warto zainwestować w okna wyposażone w specjalne galwanizowane okucia, takie jak te zastosowane w systemach V82 Black Design oraz V70 Optimal Black, w których specjalną ochronę zapewnia specjalna powłoka cynkową. Okucia w czarnym kolorze to nie tylko zabezpieczenie przed korozją, ale również wyjątkowa estetyka, dzięki której okna zyskują niecodzienną elegancję i nietuzinkowość na tle innych rozwiązań. xx x Okno Vetrex V82 Black Design

Copyright © Agora SA