Drewniany dom na Litwie

Ten dom powstawał z pełnym poszanowaniem litewskiej tradycji architektonicznej. Jest drewniany, ma prostą bryłę z dwuspadowym dachem, piec chlebowy i saunę. Jednak wnętrza są nowoczesne i pełne współczesnych udogodnień.

Metryczka budynku:

Powierzchnia użytkowa domu: 280 m2

Autorzy projektu: Alda Tilvikaite, Milda Rekevieiene, Norbert Tukaj, Guoda Bardauskaite, Egle Židonyte, Lukas Rekevieius/Aketuri architektai

Lokalizacja: Litwa, Łabonarski Park Regionalny, po litewsku Labanoras

Rowerowe wycieczki, pływanie kajakiem lub łódką, kąpiele w czystych jeziorach - takie rozrywki czekają gości Łabonarskiego Parku Krajobrazowego na Litwie. Można też zbierać grzyby i wygrzewać się w saunie albo po prostu siedzieć w miłym towarzystwie na werandzie przy domu. Labanoras leży zaledwie 80 kilometrów od Wilna, więc idealnie nadaje się na weekendowe i wakacyjne wypady dla litewskich mieszczuchów. Przyjeżdżają tutaj dla jezior z czystą wodą, pięknych lasów i świętego spokoju.

Drewniany dom w zgodzie z tradycją

Łabonarski Park Regionalny to strefa chroniona, nie tylko ze względu na zwierzęta i rośliny, ale także krajobrazowo. Nie można tu budować domów o dowolnej architekturze, inwestorzy muszą się dostosować do typowych litewskich wiejskich domów. To ograniczenie, ale i ciekawe wyzwanie.

Zadanie zaprojektowania tego domu otrzymali architekci z pracowni Aketuri architektai. Przyszły właściciel domu mieszka na stałe w dużym mieście, dom nad jeziorem pełni rolę miejsca rekreacji dla całej rodziny i licznych gości. Dom z zewnątrz miał wyglądać jak typowe domy z tego regionu, z uwzględnieniem etnograficznej i architektonicznej tradycji. Jest jednak znacznie większy niż typowy wiejski budynek, a jego wnętrza mają rozmach loftu. Musiał być też oczywiście wygodny i nowoczesny, tak żeby jego użytkowanie było przyjemnością, a nie męczącą pracą. Projekt zyskał miano Ranch, czyli Ranczo.

Konstrukcja domu jest drewniana, a bryła najprostsza z możliwych - bryła na planie prostokąta, kryta dwuspadowym dachem. Ściany zewnętrzne pokryto drewnianymi deskami, pomalowanymi na szaro. Dach ma ten sam kolor i pokryty jest szarym drewnianym gontem. W przeciwieństwie do tradycyjnych wiejskich domów piętro to pełnoprawna przestrzeń mieszkalna. Jest rozjaśniona kilkunastoma oknami dachowymi, które sprawiają, że wnętrze jest jasne i pełne słonecznego światła. Okna na parterze zamykane są okiennicami; dotyczy to także dużych okien tarasowych.

Obok głównego domu znajduje się dom dla gości, a nad samym jeziorem - sauna. Wspaniałe miejsce do relaksu powstało też wokół domu - budynek otaczają podcienia, czyli zadaszona weranda. Można tu schować się przed deszczem albo upałem i bez przeszkód podziwiać piękne widoki na las i jezioro.

Wnętrza: loft w wiejskich klimatach

Wnętrza domu są pełne rozmachu. Większą część parteru zajmuje ogromna strefa dzienna, otwarta na wysokość dwóch kondygnacji. Doświetlają ją nie tylko okna w ścianach, ale także te zamontowane w połaci dachu. Salon z gigantycznym otwartym kominkiem sąsiaduje z kuchnią i jadalnią. W kuchni jest typowy dla litewskich siedlisk piec chlebowy, opalany drewnem. Nad salonem biegnie kładka-antresola, z której przechodzi się do sypialni na piętrze; w sumie jest ich cztery. Jedna duża znajduje się także na parterze; nie każdy z gości ma ochotę wspinać się na piętro. Na każdej kondygnacji znajduje się wygodna łazienka ze wszystkimi nowoczesnymi udogodnieniami. Żaden mieszczuch nie powinien na nią narzekać...

Szaro, skromnie, pięknie

Pomieszczenia są rozjaśnione nie tylko za sprawą dużych okien tarasowych i kilku rzędów okien dachowych. Wszechobecne drewno, widoczne na ścianach, suficie, podłodze, schodach i balustradach zapewne przytłaczałoby wnętrze. Dlatego ściany i balustrady są rozjaśnione, pokryte na wpół transparentnym lazurem lub białą kryjącą farbą. Dodatkiem do ciemnego drewna na podłodze są jasne cegły w kominku i piaskowe płyty gresu. Zamiast tradycyjnych żyrandoli, ze stropy zwiesza się chmura punktów świetlnych - lamp z białymi abażurami i industrialnych opraw eksponujących źródło światła. Kolorowe dodatki w rustykalnym stylu sprawiają, że wnętrze nie jest monotonne.

Dom mimo niemałych rozmiarów zgrabnie wtapia się w krajobraz i jednocześnie na niego otwiera - na zmienną urodę nieba i lasu, na gładką jak lustro powierzchnię jeziora. Łatwo tu zapomnieć o tym, że gdzieś tam - całkiem niedaleko - istnieje miasto ze swoim hałasem, wymagającą pracą i tłumami na ulicach.

Zobacz wideo

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Agora SA