Ścieżki w ogrodzie po angielsku: Chelsea Flower Show

Chelsea Flower Show to święto dla wszystkich wielbicieli ogrodów. Organizowana co roku w Londynie wielka wystawa wyznacza ogrodowe trendy. Ładny Dom podpatrywał różne rozwiązania zastosowane przez projektantów ogrodów konkursowych. Warto zobaczyć, jakie najlepsi projektanci mają pomysły na ścieżki w ogrodzie i ogrodowe murki.

Ogrody na wystawę powstają przez wiele miesięcy. Często to wizytówki firm, kojarzonych z branżą ogrodową, pojawiają się też fundacje i firmy perfumiarskie. Niektórzy z projektantów mają już na swoim koncie liczne nagrody, inni to debiutanci na Chelsea. Przed wystawą sadzone są drzewa, kwiaty, trwa budowa altan i tworzenie oczek wodnych. To wszystko po to, żeby przez niecały tydzień - bo tylko tyle trwa wystawa - tłum zwiedzających mógł zachwycać się doborem kolorów, faktur i kształtów, czyli ogrodem, który wygląda, jakby istniał w tym miejscu od wielu lat.

W najlepszych ogrodach na Chelsea Flower Show ważne są wszystkie elementy - i rośliny, i mała architektura, i materiały, z których wykonane są nawierzchnie. Wielkie wrażenie robi też wykorzystanie wody - kaskady, strumyki, fontanny.

Ścieżki i murki ogrodowe

Ścieżki i inne powierzchnie niepokryte zielenią wykonywane były w wystawowych ogrodach z najróżniejszych materiałów - od żwiru i gałęzi, przez drewno, po duże płyty z naturalnego kamienia, a nawet metalowe pręty. Często projektanci łączyli w jednej nawierzchni kilka rodzajów materiałów. Murki i przegrody z drewna, kamieni lub metalu oddzielały rabaty kwiatowe od ścieżek - zdecydowanie ułatwia to zapanowanie nad roślinnością i ułatwia jej pielęgnację. Wykorzystane materiały współtworzyły charakter ogrodu - warto o tym pamiętać, projektując własną ogrodową przestrzeń, a nie kierować się jedynie ceną czy walorami praktycznymi różnych rozwiązań.

Zobacz galerię zdjęć ścieżek, murków i nawierzchni ogrodowych

Zobacz pełną relację z Chelsea Flower Show

Zobacz wideo

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail

Więcej o: