Prawidłowe wykonanie ocieplenia ścian zewnętrznych

Ocieplenie ścian zewnętrznych budynku, czyli popularna termomodernizacja to najbardziej rozsądna i opłacalna inwestycja remontowo-budowlana. Profesjonalnie wykonana dobrej jakości styropianem gwarantuje oszczędność pieniędzy w sezonie grzewczym, ciepły dom zimą i przyjemnie chłodny latem.

Termomodernizacja pozytywnie wpływa na środowisko naturalne i jest również okazją do wizualnego odnowienia budynku. Na krajowym rynku liderem rynku ociepleń na bazie styropianu od lat pozostaje Termo Organika. Radzimy na co należy zwrócić uwagę podczas ocieplenia ścian, aby uniknąć podstawowych i kosztownych błędów.

Fachowe ocieplenie domu = znaczne oszczędności na ogrzewaniu

Termomodernizacja starych budynków oraz budowa nowych energooszczędnych lub przynajmniej dobrze ocieplonych z zamontowanymi energooszczędnymi oknami może zredukować straty energii nawet o połowę. W dobrze ocieplonym domu jednorodzinnym o powierzchni ok. 200 m2, tylko jeden co najmniej 6-miesięczny okres grzewczy to nawet kilka tysięcy złotych oszczędności na ogrzewaniu. Przy stale rosnących kosztach nośników energii, decyzja o dociepleniu domu może być tylko jedna. Najważniejsze by inwestycja była wykonana profesjonalnie.

Materiały wysokiej jakości to podstawa skutecznej termomodernizacji

Podstawą skutecznej termomodernizacji przynoszącej oczekiwane oszczędności energii jest jej profesjonalnie wykonanie materiałami wysokiej jakości. Do ocieplania metodą ETICS najczęściej używa się styropianu. Aby nie trafić na niepełnowartościowe płyty styropianowe, czyli tzw. "budowlane buble", podczas wyboru materiału szczególną uwagę należy zwrócić na to czy wybrany styropian posiada certyfikaty i rekomendacje jakości przyznawane przez niezależne instytuty badawcze. W Polsce najbardziej doświadczoną i znaną jednostką badającą właściwości materiałów budowlanych jest Instytut Techniki Budowlanej. Styropian jest materiałem optymalnym, którego zastosowanie daje największe korzyści. Dodatkowo jest lekki, wytrzymały i odporny na warunki atmosferyczne. Praca z nim jest szybka, łatwa i przyjemna. Poprawnie wykonane ocieplenie, szczególnie kiedy styropian jest składową kompletnego systemu ociepleń pochodzącego od jednego producenta, zapewnia odpowiednią izolacyjność ścian i wysoką trwałość.

Projekt ocieplenia, grubość styropianu

Zasada ocieplania jest stosunkowo prosta. Generalnie im grubsza warstwa izolatora o niższym współczynniku przenikania ciepła tym lepiej. Na przykład 15 cm warstwa styropianu Gold fasada Termo Organiki o lambdzie ? 0,038 W/(mK) chroni skutecznie jak cztero-metrowy betonowy mur. Warto, aby uprawniony audytor lub projekta nt budowlany wykonał audyt energetyczny i projekt ocieplenia, w którym zostanie zawarta informacja jakie korzyści i przy zastosowaniu jakich materiałów dadzą oczekiwane efekty inwestycji. W przypadku domów jednorodzinnych nie jest to obligatoryjne ale bardzo pomocne. Na potrzeby symulacji obliczeń możemy skorzystać z bezpłatnego programu, który na swojej stronie internetowej udostępniła Termo Organika . Program w przyjazny i intuicyjny sposób wyliczy jakiej grubości materiał termoizolacyjny o określonej lambdzie zastosować do docieplenia.

Materiały niezbędne do ocieplenia ścian - markowy system w komplecie, czyli tynki, kleje, zaprawy

Sam styropian to zdecydowanie za mało, aby dobrze ocieplić dom. Potrzebne są także niezbędne materiały takie jak kleje, tynki, grunty, siatki oraz farby. Dlaczego? Otóż, każdy element systemu pełni ważną rolę, np. grunty wzmacniające służą do przygotowania podłoża, zaprawy klejowe do przyklejenia materiału termoizolacyjnego oraz decydują o wytrzymałości i trwałości całego systemu, a także utrzymują ocieplenie. Natomiast tynki, oprócz bardzo istotnej funkcji estetycznej, zabezpieczają ściany przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Jak widać wszystkie elementy systemu składają się na całość. Z najlepszym rozwiązaniem mamy do czynienia wtedy, kiedy wszystkie komponenty pochodzą od jednego producenta oraz posiadają, tak jak w przypadku Termo Organiki "Rekomendacje Instytutu Techniki Budowlanej". Stosując kompletny system w całości można mieć gwarancję, że poszczególne elementy składowe będą prawidłowo ze sobą współpracowały dając najlepszy efekt i najwyższe parametry wykonanego ocieplenia. Warto również pamiętać, że systemy dociepleń są objęte gwarancją jedynie wtedy, gdy są kompletne.

Piękno ukryte w fakturze i kolorze

Czołowi producenci, tak jak Termo Organika dostarczają na rynek niemal nieograniczoną paletę kolorów oraz możliwość wybierania faktury tynków. Różnej granulacji tynki dostępne są w tzw. wzorach "kornik" oraz "baranek". Generalnie pamiętajmy, aby na dużych powierzchniach unikać drobnej granulacji. Każdy tynk w celu odnowienia możemy myć pod ciśnieniem lub na nowo malować specjalnymi farbami.

Zasady, na które należy zwrócić uwagę podczas ocieplenia ścian

Ocieplanie to stosunkowo nieskomplikowana robota budowlana, niestety niektórzy wykonawcy mogą popełniać szkolne błędy. Przestawiamy zbiór żelaznych porad, na które należy zwrócić uwagę podczas ocieplenia ścian:

. Przygotowanie projektu - tak jak przy każdym remoncie oraz fachowej robocie budowlanej powinniśmy dysponować projektem, . Wyrównanie powierzchni izolowanych ścian i oczyszczenie podłoża, . Stosowanie produktów od jednego, markowego producenta - mówiąc obrazowo: zamiast składaka w którym komponenty pochodzą od różnych wytwórców i nie zawsze są do siebie dopasowane, lepiej wybrać kompletny system zestrojony w każdym calu, gwarantujący pewną i długotrwałą izolację, . Właściwe nakładanie kleju - klej zawsze rozprowadzamy na powierzchni płyty izolacyjnej kilka centymetrów od krawędzi tworząc swoistą klejową ramkę. W jej środku umieszczamy co najmniej trzy równomierne "placki", . Przyklejanie na mijankę - płyty powinny być układane na tzw. mijankę, z przesunięciem krawędzi o połowę długości płyty, . Równomiernie ułożona siatka - elementy siatki zawsze muszą na siebie zachodzić o minimum 10 cm, . Szlifowanie warstwy ociepleniowej - pominięcie tego elementu często powoduje, że elewacja jest nierówna, . Wypełnianie połączeń płyt pianą poliuretanową to dobry sposób na zachowanie ciągłości warstwy izolacyjnej, . Jakość materiałów izolacyjnych - powinniśmy wybierać materiały markowe posiadające rekomendacje użytkowników i niezależnych Instytutów badawczych np. ITB.