Styropian Lambda White fasada

Firma Swisspor Polska wprowadziła do oferty styropian nowej generacji Swisspor Lambda White fasada. Nowy produkt rozwiązuje problem naprężeń wewnętrznych w grafitowych płytach styropianowych..

Swisspor Lambda White fasada to pierwsze w Polsce rozwiązanie, które eliminuje problem naprężeń w szarym styropianie. Dzięki temu ułatwia stosowanie tego materiału i ogranicza koszty jego wykorzystania. Jest to szczególnie ważne w budownictwie pasywnym i energooszczędnym, ze względu na konieczność stosowania stosunkowo grubych płyt.

Szary styropian

Szary styropian zawiera dodatek grafitu. Dzięki temu ma nawet o 30 proc. lepszy współczynnik przenikania ciepła od popularnych, białych płyt EPS. Dużo skuteczniej chroni budynki przed utratą ciepła, co pozwala na zastosowanie cieńszej warstwy termoizolacyjnej. W ten sposób unika się efektu "okien strzelniczych" i nie ogranicza dopływu światła do wnętrza. Dzięki tym zaletom grafitowy styropian jest bardzo chętnie stosowany, szczególnie w budownictwie energooszczędnym i pasywnym.

Odkształcanie styropianu

W szarych styropianach mogą występować silne naprężenia wewnętrzne, które powstają pod wpływem różnicy temperatur między dniem a nocą. Z tego samego powodu podczas układania ocieplenia, fasada, na której prowadzone są prace, musi być zasłonięta przed słońcem, co jest zarówno pracochłonne, jak i kosztowne. Skutkiem naprężeń mogą być odkształcenia polegające na wyginaniu i wybrzuszaniu się płyt styropianu, a w efekcie odpadanie przyklejonego styropianu od fasady.

Dwuwarstwowy styropian

Odpowiedzią na te problemy jest nowy dwuwarstwowy styropian Lambda White fasada. Naprężenia wewnętrzne są eliminowane dzięki nacięciom przeciwprężnym. Z kolei warstwa białego EPS chroni styropian przed naprężeniami termicznymi spowodowanymi promieniami słońca. Testy wykazały, że po wystawieniu na słońce powierzchnia płyt Swisspor Lambda White fasada jest o 20 st. C chłodniejsza od powierzchni zwykłego, szarego styropianu. Styropian w trakcie układania nie wymaga żadnych zabezpieczeń przeciwsłonecznych. Biała warstwa ma grubość około 6 mm, a więc płyty można szlifować bez utraty walorów ochronnych.

Styropian Swisspor Lambda White fasada jest szczególnie polecany do stosowania w budownictwie pasywnym i energooszczędnym, co potwierdza certyfikat Instytutu Budownictwa Pasywnego.

Edyta Sauć, Krajowy Doradca Techniczny Swisspor Polska.

Cena styropianu Lambda White fasada: 219,99 zł/m3 brutto

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o: