Prefabrykowany dom drewniany (z pułapką na deszczówkę)

Ten nowoczesny prefabrykowany dom powstał z drewnianych elementów, które zmontowano na miejscu w zaledwie dwa tygodnie. Ma wyjątkowy dach - ażurowa konstrukcja, przypominająca więźbę dachową, osłania spektakularny taras. Powierzchnia tarasu jest jednocześnie pułapką na deszczówkę, którą mieszkańcy wykorzystują m.in. do podlewania roślin.

Metryczka budynku:

Powierzchnia domu: 246 m2

Projekt domu: Djuric Tardio Architectes, www.djuric-tardio.com

Konstrukcja domu: prefabrykowane elementy z drewna modrzewiowego

Czas budowy: prefabrykowane elementy złożono w dwa tygodnie, ale razem z wykonaniem fundamentów i prefabrykowanej konstrukcji stworzenie domu zajęło 10 miesięcy

Duży, piękny dom o drewnianej elewacji stanął we francuskiej miejscowości Antony. Do granic Paryża jest stąd niecałe 40 kilometrów, nieco dalej leży Wersal; w każdej chwili można też wybrać się na wycieczkę nad Sekwanę. Lokalizacja budowy: dzielnica o podmiejskim charakterze, pełna dość podobnych do siebie domów jednorodzinnych, spokojna i pełna zieleni.

Jak wybudować tutaj dom, który będzie nowoczesny, ciekawy, a jednocześnie w zgodzie z otaczającą go, dość zachowawczą architekturą? Trzeba też w dodatku pamiętać o tym, że prace nad dużym budynkiem na wiele miesięcy zrujnują spokój w całej okolicy - a przecież wprowadzając się do nowego miejsca, chciałoby się mieć jak najlepszy start w kontaktach z przyszłymi sąsiadami. A inwestorzy mieli jeszcze inne wymagania - chcieli, żeby ich dom był ekologiczny, zbudowany z naturalnych materiałów, niezbyt kosztowny w eksploatacji, a także, żeby stworzyć w nim dwie częściowo odrębne przestrzenie, tak żeby mogły go wykorzystywać dwie rodziny, nie wchodząc sobie zanadto w drogę.

Drewniany dom prefabrykowany

Wszystkie te wymagania udało się spełnić francuskiej pracowni Djuric Tardio Architects. Projektanci eksperymentują z drewnianymi, prefabrykowanymi konstrukcjami. Opracowali system budowy, który pozwala zminimalizować koszty ekologiczne i czas budowy, ale daje też w efekcie dom trwały i o stosunkowo niskich kosztach eksploatacji.

Dom wykonano z modrzewiowych, prefabrykowanych modułów. Drewno pochodzi z niewielkich, zrównoważonych upraw w Finlandii. Wszystkie elementy konstrukcyjne, razem z ociepleniem z wełny celulozowej i zewnętrznymi panelami fasadowymi, wykonano według indywidualnego projektu w firmie zajmującej się domami prefabrykowanymi.

Dom wymagał usadowienia na betonowym fundamencie; warunki gruntowe w tej okolicy nie są łatwe. Przygotowanie prefabrykowanych elementów i fundamentu zajęło w sumie 10 miesięcy. Za to samo wznoszenie konstrukcji było naprawdę ekspresowe - dom z prefabrykatów udało się złożyć w dwa tygodnie. Dzięki temu ograniczono do minimum zamieszanie i bałagan na działce i w dzielnicy; spokój sąsiadów pozostał niemal nienaruszony.

Zobacz też, czy warto budować domy energooszczędne i pasywne

Dach stromy, czyli płaski z tarasem i pergolą

Drewniany dom trzeba było formą dostosować do otaczających go budynków, które mają prostą formę i spadziste dachy. O ile zwarta bryła pasowała do koncepcji inwestorów i architektów, trochę inaczej było już z dachem. Dlatego powstało rozwiązanie kompromisowe, które jednocześnie jest najbardziej wyjątkową cechą tego pięknego budynku. Nad płaskim dachem, który pełni rolę dużego, wypoczynkowego tarasu ze wspaniałym widokiem, wzniesiono drewnianą, wzmocnioną metalowymi belkami konstrukcję, która do złudzenia przypomina więźbę dachową. Można wręcz pomyśleć, że prace budowlane nadal trwają, a dach po prostu nie jest jeszcze skończony. Z czasem ten efekt będzie mniej widoczny, bo po belkach mają się piąć rośliny, które sprawią, że lepiej uwidoczni się prawdziwa rola modrzewiowego szkieletu - który tak naprawdę jest bardzo dużą pergolą.

Dzięki takiemu rozwiązaniu na tarasie jest dużo słońca, a jednocześnie domownicy mają zapewnioną pewną prywatność. Z czasem rośliny bardziej zacienią to miejsce. Ogród na parterze i kompozycję roślin na dachu zaprojektowała Jeanne Dubourdieu - na tarasie pojawiły się trawy i pnącza, a wśród nich większość takich, które dają owoce lub warzywa - winorośl, dobrze radzące sobie na pergolach kabaczki, a nawet kiwi. O podlewanie tego dachowego sadu nie trzeba się martwić - dom wyposażono w system zbierania deszczówki, którą później wykorzystuje się do nawadniania roślin, również tych w ogrodzie na poziomie parteru. Tylko nadmiar wody deszczowej, po napełnieniu specjalnego zbiornika, usuwany jest poza obrys domu przez system rynnowy. Instalację zasilaną deszczówką rozprowadzono tak, że bez problemu można podlewać rośliny na dachu i na parterze - od frontu i na tyłach domu.

Ogrzewanie i klimatyzacja

W domu jest zainstalowany kocioł gazowy niskotemperaturowy i ogrzewanie podłogowe. Dzięki temu rozwiązaniu i dobrej izolacji termicznej budynku koszty ogrzewania nie są wysokie. Dom wykorzystuje też energię słoneczną - duże okna, a właściwie niemal całkowicie przeszklone ściany, skierowane są na południe - a jak konstrukcja budynku jest taka, że najwięcej światła wpada w nie zimą. Światło i ciepło do wnętrz wpuszczają też dachowe świetliki. Taras na parterze jest częściowo zacieniony przez balkon pierwszego piętra. Z kolei przestrzeń na balkonie częściowo zacienia pergola.

Od strony ulicy okna są mniejsze i wychodzą na północ - szczęśliwie pokrywają się tu wymagania budownictwa energooszczędnego i potrzeba prywatności mieszkańców. Architekci zastosowali wyjątkowy patent na popularne we Francji okiennice. W drewnianym domu wykonano je z lekkiego aluminium i wykończono wypolerowaną jak lustro nierdzewną stalą. Odbijają się w nich gałęzie drzew i niebo z przepływającymi chmurami, a fasada nabiera życia i pozorów ruchu; efekt jest magiczny.

Nowoczesny dom dla dwóch rodzin

Architekci zgodnie z prośbą właścicieli zaprojektowali dom, tak aby można było w nim wygospodarować niezależną przestrzeń dla dwóch - lepiej jednak zaprzyjaźnionych - rodzin. Kuchnia znajduje się na każdym piętrze, a klatka schodowa pozwala na wejście na taras bez naruszania prywatności mieszkańców na piętrze. Mieszkańcy parteru korzystają z ogrodu na parterze, właściciele wyższej kondygnacji mają do dyspozycji duży balkon.

Na każdej z kondygnacji wygospodarowano po dwie sypialnie, stworzono także dużą przestrzeń dzienną, w której mieści się zabudowa i sprzęty kuchenne, duży stół i część wypoczynkowa. Z tą przestrzenią styka się pomieszczenie pomyślane jako domowe biuro lub biblioteka. Nie zamykano go ścianą z małymi drzwiami. Zamiast niej zamontowano duże przesuwne panele, które pozwalają na elastyczne zagospodarowywanie przestrzeni - pomieszczenia można łączyć i rozdzielać w zależności od potrzeby.

Latem życie w tym domu przenosi się na zewnątrz - posiłki jada się na tarasie na parterze, odpoczywa i bawi z dziećmi głównie na tarasie na dachu. Zimą z kolei życie skupia się wokół kominka.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail

Więcej o: