Projekty domów: komfortowy dom pasywny z poddaszem

Ładna bryła, przemyślany rozkład pomieszczeń, pomysłowo rozwiązane przejście z garażu - to część zalet tego projektu. Dom został zaprojektowany jako pasywny, co oznacza, że wydatki na ogrzewanie będą w przyszłości minimalne. Jednocześnie architekci starali się jak najbardziej ograniczyć koszty budowy.

Autorzy projektu domu: dr inż. arch. Ludwika Juchniewicz-Lipińska, dr inż. arch. Miłosz Lipiński/Lipińscy Domy

Powierzchnia użytkowa: 140 m2 (plus garaż 32,83 m2 i strych 11,29 m2

Powierzchnia zabudowy: 163,07 m2

Minimalna szerokość działki: 23,60 m

Kąt nachylenia dachu: 35 st.

Technologia: ściany murowane, żelbetowa płyta fundamentowa, tradycyjna drewniana więźba dachowa

Zapotrzebowanie na energię EUco = 10,59 kWh/(m2rok)

Szacunkowy roczny koszt ogrzewania domu: ok. 480 zł

Koszt inwestycji: stan surowy zamknięty - 268 000 zł, stan deweloperski 462 400 zł

Idealny dom musi spełnić bardzo wiele warunków. Powinien oferować komfortową przestrzeń dla wszystkich domowników. Świetnie, jeśli dobrze wygląda. Nie powinien też rujnować rodzinnego budżetu. Wybierając projekt domu, najczęściej myślimy o kosztach budowy. Tymczasem koszty eksploatacji domu są równie ważne, dlatego coraz więcej inwestorów zastanawia się nad domami energooszczędnymi i pasywnymi.

Energooszczędne rozwiązania

Projekt domu Pireus Pasywny LDP03 ma stosunkowo niedużą powierzchnię i zwartą bryłę, co ogranicza straty ciepła. Duże przeszklenia od strony strefy dziennej powinny być skierowane na południe - wówczas dom może wykorzystywać ciepło słoneczne tak, jak zaplanowali to architekci. Duże okna sprawiają też, że dom jest jasny i przestronny, otwarty na otoczenie.

Żeby zminimalizować zużycie energii na ogrzewanie, zastosowano bardzo dobre izolacje przegród zewnętrznych, zadbano o szczelność domu i wyeliminowano mostki termiczne. Koszt budowy domu podnoszą materiały budowlane o dobrych parametrach izolacyjnych; muszą spełnić wymagania związane ze standardem domu energooszczędnego NF15 określonym w programie dopłat NFOŚIGW. Dom ma być osadzony żelbetowej płycie fundamentowej z warstwą izolacji termicznej z twardego, nienasiąkliwego styropianu o grubości 30 cm. Zaplanowano ściany dwuwarstwowe z cegły silikatowej Xella lub bloczku gazobetonowego Ytong o grubości 54, na co składa się 24 cm ściany i 30 cm styropianu Platinum Plus firmy Termo Organika o współczynniki lambda 0,033 W/mk. Odpowiednio zaprojektowano również ocieplenie dachu. Projektanci wybrali również drzwi zewnętrzne, okna do ścian pionowych i połaciowe o niskich współczynnikach przenikalności cieplnej.

Do ogrzewania domu i przygotowywania ciepłej wody użytkowej wykorzystano gruntową pompę ciepła ze źródłem dolnym. W łazienkach zaplanowano elektryczne ogrzewanie podłogowe. W projekcie instalacji uwzględniono wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła.

Dzięki tym rozwiązaniom mieszkańcy tego domu będą wydawać na ogrzewanie niecałe 500 zł rocznie.

Dobrze pomyślane wnętrza

Dom ma dobrze zaplanowany rozkład pomieszczeń. Na parterze jest duża strefa dzienna z częściowo otwartą kuchnią, sypialnia rodziców i duża łazienka. Przy schodach na piętro można wygospodarować miejsce do pracy. Poddasze pomyślano jako odrębną, odizolowaną również akustycznie strefę dla dzieci, z dwiema sypialniami. Również tutaj jest duża łazienka i dwie osobne garderoby, która mogą też służyć jako schowki na wszystkie rodzinne skarby.

Dom może służyć również w inny sposób - na parterze może zamieszkać starsza i mniej sprawna osoba.

W projekcie uwzględniono wolno stojący garaż z miejscem na dwa samochody. Z garażu do domu prowadzi zadaszone przejście - takie rozwiązanie jest bardzo praktyczne. Dach garażu ma takie samo nachylenie, jak głównego budynku, a przestrzeń na strychu można zaadaptować.

Zobacz wideo

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Agora SA