Budowa systemem gospodarczym - czy to się opłaca?

Każdy dom możemy zbudować systemem gospodarczym bądź zleconym. Szacuje się, że niemal 50 proc. domów jednorodzinnych powstających w Polsce wykonuje się systemem gospodarczym. Z czego wynika taka popularność tego rozwiązania? Jakie są potencjalne oszczędności? I na co należy zwracać szczególną uwagę?

Czym różni się budowa domu systemem gospodarczym od budowy systemem zleconym? Budowa domu systemem gospodarczym polega na samodzielnym wykonywaniu prostych prac budowlanych, wyszukiwaniu i zatrudnianiu mniejszych ekip budowlanych oraz pozyskiwaniu niezbędnych materiałów. Wiele prac inwestor wykonuje własnymi rękami, co pozwala na zmniejszenie kosztów finansowych.

Warto jednak pamiętać, że osoba podejmująca się tego typu budowy powinna mieć przynajmniej podstawową wiedzę z zakresu budownictwa. Samodzielna budowa domu jest dość czasochłonna, a na inwestorze ciąży dość duża odpowiedzialność.

Budowa systemem zleconym

Z pewnością znacznie szybciej i bardziej komfortowo z punktu widzenia inwestora przebiega budowa wykonana systemem zleconym. Budowę powierza się specjalnej firmie, która wykonuje wszystkie prace budowlane. Zadaniem inwestora jest jedynie wypłacenie wynagrodzenia. Budowa domu od podstaw systemem zleconym jest szczególnie korzystna dla osób, które posiłkują się kredytem hipotecznym i muszą stosować się do terminów zawartych w umowie z bankiem. Za budową systemem zleconym przemawia wiele zalet (od szybkości budowy, aż po okres gwarancyjny). Jednak jej największą wadą pozostaje cena, która skutecznie odstrasza wielu inwestorów.

Jak zmniejszyć koszt budowy domu?

Oszczędności podczas budowy systemem gospodarczym nie muszą płynąć wyłącznie z samodzielnego wykonywania prac. Do wielu przedsięwzięć inwestor musi wynajmować dodatkowych specjalistów. Jednak konkurencja na rynku budowlanym jest dość duża, a stawki wykonawców bardzo zróżnicowane.

System gospodarczy daje możliwość wyboru najbardziej opłacalnej oferty wykonawców. Oszczędności wynikną także z samodzielnego zakupu materiałów budowlanych. Warto odwiedzić kilka składów budowlanych i negocjować ceny. Przy większym zamówieniu możemy liczyć na 5 do 10 proc. rabatu. Oczywiście firmy budujące systemem zleconym także posiadają takie rabaty. Jednak oszczędność na materiale nie jest odczuwalna dla klienta, bowiem firma wprowadza 20 lub nawet 30 proc. marże.

Ile można zaoszczędzić na budowie systemem gospodarczym?

Trudno jednoznacznie określić skalę oszczędności. Wszystko zależy od rabatów na materiały budowlane, skali prac wykonanych samodzielnie oraz od stawek wykonawców. Możemy ogólnie przyjąć, że dobrze zorganizowana i umiejętnie przeprowadzona budowa systemem gospodarczym może przynieść ok. 10 proc. oszczędności.

Przy dużym zaangażowaniu własnym, a także przy zakupie większej ilości materiałów z jednego składu można zaoszczędzić więcej. Przy najbardziej optymistycznych założeniach budowa systemem gospodarczym może być nawet o 20 proc. tańsza niż budowa systemem zleconym. Jednak pamiętajmy, że cena wykonawców budujących systemem zleconym zawiera już podstawowe opłaty (takie jak opłacenie nadzoru budowlanego). Budując dom samodzielnie, będziemy musieli pokryć te wydatki z własnej kieszeni.

Różnicę w koszcie budowy domu można obliczyć korzystając z tego kalkulatora kosztów budowy . Wystarczy, że w trakcie obliczania kosztów budowy domu nie zaznaczysz kosztów robocizny tych prac, które planujesz zrealizować samodzielnie. Otrzymasz kompletny kosztorys uwzględniający tylko i wyłącznie te rodzaje prac, za które rzeczywiście będziesz musiał zapłacić.

Zobacz przykładowe zestawienie kosztów materiałów budowlanych

Od czego zacząć prace, budując dom system gospodarczym?

Na wstępie należy zapoznać się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, dostępnym w miejscowym Urzędzie Gminy (wydział architektury). W dokumencie znajduje się przeznaczenie naszej działki oraz informacja o inwestycjach planowanych w pobliżu. Niekiedy plan narzuca na inwestora wymogi dotyczące wyglądu domu, czy też rodzaju użytych materiałów budowlanych. Jeśli działka nie znajduje się na terenie objętym planami zagospodarowania przestrzennego, należy przedłożyć wniosek o ustalenie warunków zabudowy. W tym dokumencie także znajdziemy najważniejsze wytyczne dotyczące warunków zagospodarowania naszej posesji.

Dopiero w oparciu o powyższe dokumenty warto inwestować w projekt budowlany. Budowa będzie łatwiejsza, jeśli budynek będzie posiadał prostą bryłę i dwuspadowy dach. Proste budynki są też tańsze w budowie, dlatego warto zwrócić szczególną uwagę na właściwy wybór projektu budowlanego. Zwróćmy też uwagę na wycenę dołączoną do dokumentacji. Kosztorys dołączony do projektu wskazuje nam orientacyjną skalę wydatków, jednak zazwyczaj jest niedoszacowany. Dlatego dobrym pomysłem będzie wykonanie własnego kosztorysu inwestycyjnego, który przybliży nam realną skalę wydatków.

Po zakupie projektu i wykonaniu kosztorysu możemy przystąpić do załatwienia pierwszych formalności. Warto pamiętać, że z dniem 28 czerwca 2015 roku wchodzi w życie nowelizacja Ustawy Prawo Budowlane. W nowelizacji znajduje się wiele ułatwień (m.in. likwidacja pozwoleń budowlanych). Pozwolenie nie będzie konieczne, jeśli planujemy budowę domu, który nie ogranicza możliwości zagospodarowania i zabudowy sąsiednich działek. Gabaryty naszego budynku nie mają tu znaczenia. Naszym zadaniem będzie jedynie zgłoszenie zamiaru budowy (dokument przedkładamy do Starostwa Powiatowego). Po upływie 30 dni możemy już rozpoczynać prace budowlane.

Ile trwa budowa domu systemem gospodarczym?

Budowa systemem gospodarczym może trwać dość długo (przeważnie jest to okres 2 lat). Prace warto rozpocząć w takim terminie, aby przed nastaniem zimy doprowadzić budynek do stanu surowego zamkniętego (a przynajmniej do surowego otwartego). W następnym sezonie będzie można wykonać ostatnie prace wykończeniowe. Najlepszym okresem na rozpoczęcie robót jest wiosna bądź wczesne lato. Warto jedynie zadbać o to, by prace nad fundamentami były wykonane dopiero wtedy, gdy minie ryzyko wystąpienia przygruntowych przymrozków. Ujemne temperatury są niewskazane podczas wylewania i schnięcia zapraw cementowo-wapiennych.

Budowa systemem gospodarczym może być dość długotrwała. Jednak pamiętajmy, że przeciąganie procesu budowy nie jest dobrym pomysłem. Im dłużej budujemy, tym większe będą koszty inwestycyjne.

Podstawowe warunki formalne

Każda budowa systemem gospodarczym i systemem zleconym wymaga zatrudnienia kierownika budowy, który nadzoruje prace. Zadaniem kierownika jest także czuwanie nad bezpieczeństwem pracowników i dbanie o to, by budowa była wykonana zgodnie z założeniami projektowymi. Obowiązek zatrudnienia kierownika leży po stronie inwestora.

Po zakończeniu budowy trzeba jeszcze przyłączyć media oraz otrzymać pozwolenie na użytkowanie budynku. Wniosek wraz z niezbędną dokumentacją należy przedłożyć do Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego. Po uzyskaniu pozwolenia nasza budowa systemem gospodarczym i formalności z nią związane są już zakończone.

Czy budowa systemem gospodarczym w ogóle się opłaca?

Nie ulega wątpliwości, że samodzielne jest dość czasochłonnym, a także skomplikowanym przedsięwzięciem. Inwestor bierze na siebie dużą odpowiedzialność i musi poświęcić dużo czasu na realizacje budowy. Istotnym minusem tego rozwiązania są też trudności w egzekwowaniu gwarancji z poszczególnymi podwykonawcami. Jednak poprzez budowę domu systemem gospodarczym możemy poczynić odczuwalne oszczędności.

Budowa każdego domu jednorodzinnego jest dość dużym wydatkiem. Dlatego nawet 10 proc. różnica cenowa będzie istotna dla domowego budżetu. Jeśli mielibyśmy brać pod uwagę wyłącznie aspekt ekonomiczny, to samodzielna budowa domu ma duże uzasadnienie. Jednak ostateczna decyzja powinna być uzależniona od indywidualnych potrzeb, oczekiwań oraz możliwości finansowych inwestora.

Zobacz wideo

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o: