Dom do 300 tysięcy zł: marzenie czy rzeczywistość?

Wielu inwestorów zastanawia się, jaki jest minimalny koszt budowy domu jednorodzinnego. Bez wątpienia to kosztowna inwestycja, ale jakimi konkretnie środkami finansowymi trzeba dysponować? Czy można wybudować dom mając do dyspozycji "zaledwie" 300 tysięcy złotych?

Czy 300 tysięcy złotych wystarczy, żeby wybudować dom i doprowadzić go do stanu "pod klucz"? Odpowiedź uzyskamy poprzez wykonanie przybliżonych obliczeń na Kalkulatorach Budowlanych.

Koszt budowy domu: założenia kosztorysowe

W wyliczeniach uwzględnimy budowę średniej wielkości domu parterowego z poddaszem użytkowym. Powierzchnia zabudowy będzie wynosiła 90 m2. We wnętrzu znajdą się:

- łazienka 12 m2

- kuchnia z jadalnią 25 m2

- salon 25 m2

- 3 sypialnie po 20 m2 każda

- przedpokój 10 m2

- pomieszczenia gospodarcze 38 m2

Dach przybierze klasyczny, dwuspadowy kształt. W naszych wyliczeniach uwzględnimy także koszty zagospodarowania terenu dookoła domu. Zakładamy, że budynek stoi na działce o powierzchni 8 arów (20 x 40 m). W obliczeniach nie uwzględniamy kosztów zakupu działki.

Większość inwestorów koszt budowy domu utożsamia z budową do stanu surowego zamkniętego lub deweloperskiego. To oczywiście największa, ale nie jedyna pozycja w kosztorysie inwestora. W naszym przypadku koszty doprowadzenia budynku do stanu surowego zamkniętego wyniosły około 157 000 zł, natomiast późniejsze wykończenie do stanu deweloperskiego kolejne 83 000 zł.

Najedź kursorem na obrazek i sprawdź, ile kosztują poszczególne etapy budowy i elementy domu

Ile kosztuje budowa domu: stan surowy i deweloperski

Przechodząc szczegółowo przez kolejne pozycje kosztorysu, aby doprowadzić budynek do stanu surowego musimy wykonać:

- Fundamenty Zakładamy, że dom znajduje się na przepuszczalnym podłożu, a powierzchnia fundamentów wynosi 90 m2. Za zakup materiałów ze średniej półki cenowej i zatrudnienie sprawdzonych pracowników zapłacimy łącznie ok. 23 000 zł (cena obejmuje także wykonanie izolacji przeciwwilgociowych).

- Ściany nośne. Zakładamy, że całkowita powierzchnia ścian nośnych budynku wynosi 261,00 m2. Do prac wykorzystujemy najtańsze pustaki Porotherm P+W 25 i zatrudniamy sprawdzonych murarzy. Wykonanie ścian powinno zamknąć się w kwocie 20 tysięcy zł.

- Ściany działowe. W domu znajdzie się średnio około 126 m2 ścian działowych. Wykonamy je z najtańszych pustaków Porotherm P+W 11,5. Średni koszt wybudowania 1 m2 ściany (materiał i robocizna) to 52,10 zł. Zatem za całość zapłacimy ok. 6 500 zł.

- Kominy wentylacyjne i dymowe. Nasz dom będzie miał 6 kominów wentylacyjnych oraz komin dymowy. Cena ich wybudowania, a także wykończenia najtańszymi materiałami powinna zamknąć się w kwocie 5 700 zł.

- Strop. W domu z poddaszem użytkowym trzeba wykonać jeden strop (nie może być zbudowany z drewna). W naszym budynku zdecydujemy się na strop z żelbetonu (alternatywą jest prefabrykowany strop teriva). Jest to bardzo wytrzymała, a jednocześnie stosunkowo tania konstrukcja. Minimalny koszt wykonania stropu o powierzchni 90 m2 wynosi 31 000 zł.

- Ocieplenie elewacji. To ostatni etap wydatków związanych z konstrukcją budynku. Zakładamy, że całkowita powierzchnia elewacji wynosi 190 m2. Prace zostaną wykonane metodą lekką mokrą, a do ocieplenia wykorzystamy dobry jakościowo styropian o grubości 20 cm. Łączna cena robocizny i materiału wyniesie ok. 18 300 zł.

Łączny koszt wykonania konstrukcji budynku wyniósł około 105 000 zł. Kompletny kosztorys można klikając w link

Zobacz projekty domów do 150 m2 [WYBÓR REDAKCJI]

Koszt budowy domu: dach

To kolejny dość istotny wydatek, który należy uwzględnić w wyliczeniach. Podczas obliczania powierzchni dachu stosujemy się do uproszczonego wzoru. Przyjmujemy, że na każdy 1 m2 górnej kondygnacji budynku przypada 1,5 m2 dachu. W naszym wypadku daje to powierzchnię 135 m2. Na koszt inwestycji składa się:

- Więźba dachowa. Do więźby dachowej używamy najtańszego drewna i zatrudniamy najtańszych cieśli. Minimalny koszt tego etapu budowy wyniesie 8 400 zł.

- Wstępne krycie dachu. Chcąc obniżyć koszty wykończenia dachu decydujemy się na membranę dachową. Jest to stosunkowo nowy materiał o wysokiej odporności. Jest znacznie tańszy w wykonaniu niż tradycyjna papa na deskowaniu. Za materiał i robociznę zapłacimy ok. 8 zł/m2, czyli około tysiąc złotych za całość.

- Pokrycie dachowe. Najtańsza i najłatwiejsza w montażu będzie zwykła blachodachówka, którą nabędziemy za ok. 40 zł/m2. Zakup taniej blachodachówki i wynajęcie najtańszych fachowców powinno zamknąć się w kwocie 9 000 zł.

- Lukarny. W małym domu z poddaszem użytkowym warto wybudować lukarny. Dzięki temu zwiększymy powierzchnie użytkową poddasza, doświetlimy wnętrze i zmniejszymy liczbę skosów. Średni koszt lukarny (dodatkowe materiały + robocizna) to 1 500 zł. W naszym domu wybudujemy 2 lukarny, co pochłonie koszty w wysokości około 3 000 zł.

- Rynny, okna dachowe i wyłaz. Zakładamy, że łączna powierzchnia rynien przy naszym dwuspadowym dachu wyniesie 45 mb. Wybieramy dobre jakościowo produkty z PCV, które charakteryzują się atrakcyjną ceną. Za rynny wraz z montażem zapłacimy ok. 3 000 zł. Kolejnym wydatkiem będzie zakup trzech okien dachowych. Wybieramy najtańsze produkty, które wraz z montażem będą kosztowały ok. 2 300 zł. Wyłaz dachowy zwiększy wydatki o kolejne 400 zł.

- Docieplenie poddasza użytkowego. Zakładamy, że łączna liczba skosów do doocieplenia wynosi 126 m2. Do prac wybieramy najtańszych fachowców (stawki od 40 zł/m2). Ocieplenie wykonamy z najtańszej dostępnej na rynku wełny mineralnej. Minimalny koszt wełny i materiałów dodatkowych to 35 zł/m2. Zatem koszt docieplenia poddasza wyniesie przynajmniej 9 500 zł.

Łączny koszt budowy dachu wyniósł niecałe 37 tysięcy złotych zł.

Koszt budowy domu: stolarka zewnętrzna

Przyjmuje się, że na każde 5 m2 powierzchni użytkowej domu powinien przypadać 1 m2 powierzchni okien. W naszym domu zamontujemy 36 m2 plastikowych okien ściennych ze średniej półki cenowej. Koszt nie powinien przekroczyć kwoty 14 500 zł. Kolejnym wydatkiem będzie zakup drzwi zewnętrznych, których wstawienie doprowadzi budynek do stanu surowego zamkniętego. Za najtańsze drzwi stalowe zapłacimy ok. 1 200 zł.

Łączna cena stolarki zewnętrznej to 15 700 zł.

Wykończenie domu do stanu deweloperskiego

Ten etap naszych obliczeń obejmuje najważniejsze prace wykończeniowe, które wykonujemy w każdym pomieszczeniu. Są to:

- Posadzki. łączna powierzchnia posadzek na parterze i poddaszu użytkowym wynosi 180 m2. Przy zastosowaniu najtańszych materiałów i wynajęciu najtańszej ekipy zapłacimy łącznie 6 000 zł.

- Tynki. na ściany wewnętrzne nałożymy najtańsze tynki gipsowe. Zakładamy, że łączna powierzchnia ścian, sufitów i skosów na poddaszu wynosi 560 m2. Za materiały i wynajęcie najtańszej ekipy zapłacimy przynajmniej 24 zł/m2, czyli 13 500 zł za całość. Zastosowanie dodatkowej gładzi gipsowej podniesie nasze wydatki o 9 000 zł, ale nie jest to niezbędny wydatek, tynki gipsowe powinny być wystarczająco gładkie.

- Parapety. zakładamy, że w domu znajdzie się 27 mb parapetów zewnętrznych oraz taka sama ilość parapetów wewnętrznych. Za najtańsze parapety zewnętrzne z aluminium zapłacimy łącznie ok. 1 900 zł. Z kolei wewnętrzne, najtańsze parapety z PCV będą wydatkiem rzędu 1 300 zł. Wyliczenie uwzględnia także koszty robocizny.

- Instalacja elektryczna. W typowym domu jednorodzinnym znajdzie się miejsce dla ok. 135 punktów instalacji elektrycznej. Warto zainwestować w dobre materiały oraz wynająć sprawdzonego elektryka, który da nam gwarancję wysokiej jakości usług. Średnia cena wykonania jednego punktu to około 95 zł. Zatem za całość zapłacimy ok. 13 000 zł.

- Instalacja wodno-kanalizacyjna. W niewielkim domu jednorodzinnym znajdzie się ok. 16 punktów instalacyjnych. Średnia cena wykonania jednego punktu to 400 zł. Zatem całość prac zamknie się w kwocie 6 400 zł.

Ogrzewanie domu. Całkowita powierzchnia do ogrzania to 145 m2. Łączny koszt wstawienia grzejników oraz wykonania instalacji centralnego ogrzewania (z kotłem gazowym) wyniesie ok. 31 000 zł.

Za podstawowe wykończenie domu zapłacimy około 83 000 zł.

Wykończenie domu pod klucz

Wykończenie poszczególnych pomieszczeń może wygenerować dość zróżnicowane koszty. Z reguły największe wydatki ponosimy podczas wykańczania łazienek oraz kuchni. W naszych wyliczeniach uwzględnimy koszty podstawowych prac (wykończenie podłóg, malowanie ścian, biały montaż w łazience).

- Wykończenie łazienki. Podłogi o powierzchni 12 m2 pokrywamy najtańszymi płytkami. Za całość prac zapłacimy ok. 700 zł. Płytki będą też ułożone na fragmentach ścian (powierzchni 18,6 m2). Za najtańszy materiał, chemię oraz robociznę zapłacimy ok. 1 000 zł. Pozostałe fragmenty ścian i sufit pokrywamy farbą lateksową. Potrzebne nam będzie ok. 10 l farby (230 zł za wysokiej jakości farbę lateksową). Prace wykonamy samodzielnie. Za zestaw pędzli i wałków zapłacimy ok. 60 zł. Nieco większym wydatkiem będzie biały montaż. Za najtańszą wannę, kabinę prysznicową, WC kompakt ze zbiornikiem zewnętrznym oraz umywalkę zapłacimy przynajmniej 2 000 zł (z montażem). Całkowity koszt wykończenia łazienki wyniósł 4 000 zł. Warto pamiętać, że uwzględnialiśmy przy tym praktycznie najniższe możliwe koszty wykończenia. Kompletny kosztorys prac przy łazience można znaleźć pod poniższym linkiem.

Wykończenie kuchni. Wykończenie tego pomieszczenia nie będzie już tak kosztowne. Nasza kuchnia będzie połączona z salonem, dlatego na 10 m2 podłogi wyłożymy najtańsze płytki (18,00 zł/m2), a na 15 m2 tanie panele podłogowe (19,00 zł/m2). Za wszystkie materiały oraz wynajęcie najtańszych fachowców zapłacimy łącznie 1 300 zł. Z kolei wykończenie ścian (płytki na 12 m2 i pomalowanie ścian farbą lateksową) będzie kosztowało dodatkowe 800 zł. Podsumowując, podstawowe prace wykończeniowe kuchni pochłonęły 2 100 zł. Cena nie uwzględnia zakupu mebli oraz sprzętu AGD - zakładając wersję skrajnie oszczędnościową możemy wykorzystać meble z dotychczasowego mieszkania. Szczegółowy kosztorys opisanych prac można znaleźć klikając w link.

- Wykończenie pozostałych pomieszczeń. Minimalny koszt wykończenia trzech sypialni o (powierzchni 20 m2 każda) to 3 000 zł. Cena obejmuje montaż najtańszych paneli podłogowych oraz samodzielne pomalowanie ścian farbami akrylowymi. Koszt nie uwzględnia mebli. Za wykończenie salonu o powierzchni 25 m2 zapłacimy dodatkowe 1 300 zł (tanie panele na podłogę i malowanie ścian). Nieco droższe będzie wykończenie przedpokoju (10 m2) ze schodami. Położenie najtańszych paneli, farba do ścian o powierzchni 32 m2 oraz wykończenie schodów będą wydatkiem rzędu 2 800 zł.

Minimalny koszt wykończenia wszystkich pomieszczeń użytkowych wyniósł 13 000 zł.

Koszty wykończenia terenu wokół domu

Na powierzchni 350 m2 zasiejemy trawę i posadzimy 9 krzewów iglastych przy frontowym ogrodzeniu. Koszt niedrogich nasion i roślin nie powinien przekroczyć kwoty 250 zł (zakładamy samodzielne wykonanie prac). Znacznie większym wydatkiem będzie wykonanie frontowego ogrodzenia (o powierzchni 15 mb). Za stalowe, ozdobne ogrodzenie zapłacimy ponad 12 tysięcy zł. Najtańsza brama i furtka pochłoną dodatkowe 3 400 zł. Z prawej strony posesji oraz z tyłu zamontujemy zwykłą siatkę ogrodzeniową (60 mb). Minimalny koszt tego przedsięwzięcia to ponad 11 tysięcy zł. Koszty związane z wykończeniem wokół domu zakończymy wykonaniem utwardzonego podjazdu o powierzchni 40 m2. Minimalna cena materiałów i robocizny to 4 700 zł.

Całkowity koszty prac wykończeniowych dookoła domu wyniósł 31 500 zł. Szczegółowy kosztorys można znaleźć klikając w link.

Czy można wybudować dom za 300 tysięcy złotych?

Żeby odpowiedzieć sobie na to pytanie musimy zsumować wszystkie powyższe koszty:

- Konstrukcja budynku 105 000 zł.

- Dach - 37 000 zł.

- Stolarka zewnętrzna - 15 700 zł.

- Wykończenie podstawowe - 83 000 zł.

- Wykończenie poszczególnych pomieszczeń - 13 000 zł.

- Prace dookoła domu 31 500 zł.

Zatem całość prac kosztowała dokładnie 285 200 zł. Krótko mówiąc, budowa domu za mniej niż 300 tysięcy złotych jest możliwa. Kosztorys zakłada, że mamy już uzbrojoną działkę, projekt i wypełniliśmy wszystkie formalności związane z rozpoczęciem budowy. Koszt projektu, przyłączy i innych czynności z tym związanych wynosi zwykle od 10 do 15 tysięcy złotych.

Zwróćmy jednak uwagę, że wyliczenia zawierają większość materiałów z dolnej półki cenowej, a w kosztach nie uwzględniliśmy wyposażenia pomieszczeń ani ich oświetlenia. Tu jednak zakładamy, że oszczędny inwestor będzie chciał wykorzystać na pierwszym etapie zamieszkania meble i sprzęty, które miał już wcześniej. Dodając do kosztorysu koszty wyposażenia, koszt budowy domu przekroczyłyby nieznacznie magiczną granicę 300 000 zł.

Dom czy mieszkanie? Oni wybudowali dom za cenę mieszkania

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.