Projekty domów: dom, który produkuje energię

Termometry wskazują niewyobrażalne temperatury, wszyscy włączają wiatraczki, klimatyzatory i otwierają na oścież lodówki. A co, jeśli ostrzeżenia o przerwach w dostawie prądu staną się rzeczywistością? W takiej sytuacji jak znalazł będzie dom plus-energetyczny, czyli taki, który produkuje więcej prądu niż go zużywa. Ile zarobi dla swoich mieszkańców?

Projekt domu: Dom Zeroenergetyczny ZERO-E
Powierzchnia użytkowa: 72,7 m2
Zapotrzebowanie na energię do ogrzewania: 14 kWh/(m2/rok)
Autorzy projektu domu: MIDI Architekci, Alicja Karaś, Piotr Karaś, Maja Smulska; kontakt: midi-architekci.pl

Mały dom z wielkimi możliwościami

Ten niewielki dom powstaje w Lublewie Gdańskim. Niedaleko stąd do Trójmiasta, ale wokół jest cicho i spokojnie. Dom ma stanąć na skraju łąki i lasu; powstaje dla pary na emeryturze, która chciała przeprowadzić się bliżej domu, w którym mieszkają dzieci. Budynek ma niepozorną, prostą bryłę, ale nowoczesne wykończenie. Ściany zewnętrzne są murowane z bloczków wapienno-piaskowych i pokryte styropianem grubości 25 cm i tynkiem barwionym w masie. Uzupełnieniem elewacji są przykręcane na łatach drewniane panele.

Jednak najważniejszą cechą domu jest to, że może wyprodukować więcej energii niż jej zużywa. Jego właściciele będą niezależni i samowystarczalni energetycznie, a przerwy w dostawie prądu nie będą dla nich problemem. To jeszcze nie koniec - dzięki programowi Prosument właściciele będą mogli sprzedawać wyprodukowaną przez dom energię.

Dom pasywny: koszty i zyski

Dom Zero-E ma zapotrzebowanie na energię do ogrzania i wentylacji na poziomie 14 kWh/(m2/rok). - Do jego ogrzania potrzebnych jest zaledwie 1120 kWh w ciągu roku, na potrzeby przygotowania ciepłej wody potrzebne będzie około 2500 kWh, 300 kWh to maksymalna zapotrzebowanie napędów systemów aktywnych domu, m.in. rekuperacji - opowiadają architekci. - Potrzeby bytowe inwestor oszacował 1500 kWh na podstawie rachunków z obecnego miejsca zamieszkania. Łącznie jest to 5500 kWh rocznie.

W jaki sposób właściciele będą pozyskiwali prąd? Zapotrzebowanie energetyczne domu jest całkowicie pokryte przez energię wyprodukowaną przez panele fotowoltaiczne, które mają być zamontowane na całej połaci dachu skierowanej na południe. - Prognozowany wynik uzyskanej energii przez fotowoltaikę o mocy 9 kWp to 9350 kWh rocznie - mówią architekci.

Najwięcej energii dom wyprodukuje latem, ale w tym czasie jej zużycie będzie mniejsze niż zimą. Na szczęście, dzięki programowi Prosumet (producent i konsument w jednym), latem nadwyżkę energii będzie można sprzedawać do sieci, a za uzyskane pieniądze - opłacać rachunki w trakcie najzimniejszych miesięcy. W skali całego roku i tak powinna powstać nadwyżka energetyczna - około 3500 kWh. Jeśli właściciele będą sprzedawać energię za cenę z programu Prosument, czyli 65 groszy za 1 kWh, w ciągu roku zarobią 2275 zł.

Oczywiście, trzeba pamiętać o kosztach związanych z budową systemu pozyskiwania energii słonecznej - w projekcie domu Zero-E wyniosą one ok. 50 000 zł. Kiedy ta inwestycja się zwróci? Przy prognozowanych zyskach ze sprzedaży energii - po 22 latach. Trzeba jednak też pamiętać, że inwestorzy zaoszczędzą na instalacji ogrzewania domu, nie będą również płacili za gaz i prąd (w skali roku).

- Przyjmując, że całą energię sprzedamy, uzyskujemy zysk na poziomie 6000 zł rocznie. Czas zwrotu inwestycji wynosi wtedy 8 lat - podsumowują wyliczenia architekci.

Inwestor ocenia, że całkowity koszt budowy domu do stanu deweloperskiego wyniesie około 220 000 zł - już razem z instalacją fotowoltaiczną.

Realizacje domów: dom pasywny według projektu gotowego

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.