Projekty domów: projekt gotowy do indywidualnej konfiguracji

Większy, mniejszy, z garażem czy bez, z drewnianą czy pokrytą tynkiem elewacją? Projekt gotowy domu Dostępny wyjątkowo łatwo zmodyfikować w zależności od własnych potrzeb i upodobań - w kilka minut można z użyciem specjalnego konfiguratora zaprojektować własny wymarzony dom.

Metryczka projektu:

Powierzchnia użytkowa: od 138,33 do 234,81 m2

Powierzchnia zabudowy: 106,77 do 234,81 m1

Kąt nachylenia dachu: 25 st.

Technologia budowy: ławy fundamentowe żelbetowe monolityczne, ściana fundamentowa żelbetowa monolityczna lub murowana z bloczków betonowych; ściany nośne: bloczki z betonu komórkowego; więźba drewniana krokwiowa ze ściągiem stalowym

Cena projektu: od 2150 zł do 2900 zł w zależności od wersji

Koszt budowy (stan deweloperski): od 250.000 zł do 390.000 zł

Autorzy projektu domu: pracownia INDEA, www.indea.pl

Projekt gotowy ma tę podstawową zaletę, że jest kilkukrotnie tańszy niż indywidualny. Nie zawsze jednak łatwo znaleźć perfekcyjną propozycję - dom, który będzie nam się podobał, będzie wykonany w odpowiedniej technologii, z tak rozplanowanymi wnętrzami, że wszyscy domownicy znajdą dla siebie wygodne miejsce. Dlatego, zazwyczaj po znalezieniu projektu gotowego, który spełnia większość założeń, inwestorzy razem z architektami zabierają się do rozmaitych modyfikacji, tak żeby w pełni dostosować projekt do własnych potrzeb.

Taki proces można jednak uprościć. Na taki pomysł wpadła pracownia architektoniczna INDEA, która stworzyła konfigurator projektów gotowych.

Zobacz największą w Polsce bazę projektów gotowych

Projekt gotowy domu w trzech krokach

Dom Dostępny to jedna z trzech propozycji projektów gotowych w portfolio pracowni INDEA. Pozostałe dwa to Uniwersalny i Optymalny. Dostępny to parterowy dom o prostej bryle na planie prostokąta, z dwuspadowym dachem. Nie dowiemy się jednak, jaką ma powierzchnię, ani czy ma garaż w bryle budynku. To zależy już od inwestorów, którzy mogą wybierać spośród wielu różnych wersji tego samego projektu, co więcej, mogą sami konfigurować wersję ostateczną, zmieniając tylko konkretne parametry.

Na pierwszym etapie decydują się na wielkość domu - czy wystarczy wersja podstawowa, bazowa, czyli dom o powierzchni 106,77 m2? A może dodać garaż i więcej sypialni? Proszę bardzo - wystarczy jedno kliknięcie w konfiguratorze dostępnych na stronie internetowej pracowni.

Drugi etap to decyzja dotycząca wyglądu dachu - możemy wybierać pomiędzy wersją z okapem lub bez.

Trzeci krok to wybór materiałów, które zobaczymy na elewacji - tynk, drewno, panele elewacyjne naśladujące kamień - oraz dachu - blacha, płyty włókno-cementowe lub dachówki betonowe. W efekcie otrzymujemy wersję projektu razem z pełnym opisem, planami pomieszczeń i propozycjami aranżacji wnętrz.

Wszystkie wersje projektu są też dostępne z poziomu katalogu.

Wnętrza domu

Wszystkie pomieszczenia, niezależnie od wersji projektu, rozmieszczone są wyłącznie na parterze. Dzięki temu dom jest dobrym rozwiązaniem również dla osób starszych i mniej sprawnych. Sercem domu jest duża strefa dzienna o powierzchni około 50 m2, na którą składają się połączone na jednej przestrzeni kuchnia, jadalnia i salon. Tutaj, od strony elewacji ogrodowej, zaprojektowano duże przeszklenia; duże okna z tej samej strony mają również sypialnie.

W każdej z wersji znajdziemy dwie sypialnie, łazienkę, w.c., kotłownię z miejscem na piec gazowy i osobnym wejściem, wiatrołap i pomieszczenie gospodarcze, które można zagospodarować np. jako spiżarnię.

Wersja projektu o największej powierzchni w porównaniu z bazowymi pomieszczeniami zyskuje jeszcze dwie sypialnie, dodatkową łazienkę i pomieszczenie, w którym można urządzić np. garderobę.

Osią domu jest długi korytarz o szerokości umożliwiającej wygodną komunikację. Wiele osób może uznać to za wadę i marnotrawstwo przestrzeni, jednak takie rozwiązanie jest proste i klarowne, wymuszone koniecznością usytuowania wszystkich pomieszczeń na parterze. W Dostępnym o największej powierzchni użytkowej korytarz prowadzi do prywatnej, nocnej strefy, która tworzą największa sypialnia, połączona z garderobą.

Ekonomiczny dom Dostępny

Bazowy projekt domu Dostępnego, a także wszystkie jego warianty, to domy o oszczędnej, eleganckiej bryle. Są tak zaprojektowane, żeby zarówno koszt budowy, jak i eksploatacji był umiarkowany i można go było wykonać z zastosowaniem popularnych, sprawdzonych technologii. Nietrudno będzie znaleźć wykonawców, a budowę można zamknąć w jednym sezonie.

Koszty budowy to od 250.000 zł do 390.000 zł, w zależności od wersji wielkościowej i materiałowej. Podane koszty są szacunkową wartością robót budowlanych dla realizacji budynków w stanie deweloperskim, tzn. przygotowanym do ostatecznych prac wykończeniowych, takich jak np. malowanie, montaż okładzin ściennych, podłogowych, sufitów podwieszonych, drzwi wewnętrznych czy mebli stałych. Uwzględniają natomiast wykonanie wszystkich zaprojektowanych instalacji i energooszczędnych rozwiązań technologicznych w standardzie opisanym dla każdej z wersji projektu.

Na ostateczny koszt budowy i wykończenia budynku ma wpływ przede wszystkich wybrana wielkość domu, ale także dobór materiałów wykończeniowych. Inwestorzy mogą zdecydować się na tynk z elementami desek elewacyjnych w najtańszej wersji; dach będzie wówczas wykończony blachą płaską łączoną na rąbek stojący. W wersji premium materiały te są zamienione na płyty włókno-cementowe i płyty kompozytowe drewniane na elewacjach; pokrycie dachowe to z kolei dachówki betonowe płaskie.

Zobacz jak prosto możesz zmodyfikować projekt domu Dostępny

Energooszczędna adaptacja projektu gotowego

We wszystkich wersjach projektu zaplanowano ogrzewaniem ze źródłem w postaci kotła gazowego - czyli w tej chwili najbardziej ekonomicznego źródła ogrzewania domu. W żadnej z wersji projekt domu Dostępnego nie jest energooszczędny (współczynnik Ep zawiera się w przedziale 100-120 kWh/[m2rok].

- Przyjęliśmy zasadę, że wszystkie nasze projekty mają spełniać minimalne wymogi energooszczędności, ale tylko przez użycie przegród budowlanych o najniższych dopuszczalnych współczynnikach przenikalności termicznej - mówi architekt Adam Wereszczyński z pracowni INDEA, autor projektu domu. - Poza tym wprowadziliśmy inne rozwiązania charakterystyczne dla domów energooszczędnych, jak standardowe wyposażenie w instalację wentylacji mechanicznej z rekuperacją, instalację solarną czy stosowanie zwartych brył i podziału na strefy termiczne.

Jeśli inwestorzy, zainteresowani dopłatami NFOŚiGW, będą chcieli zapewnić budynkowi parametry charakterystyczne dla typowego domu energooszczędnego, wystarczy tylko - na etapie adaptacji projektu - zwiększyć grubości materiałów termoizolacyjnych i zastosować okna i drzwi o niskim współczynniku przenikania ciepła.

- Taka filozofia daje inwestorowi "wolną rękę" - nie narzuca na wstępie kosztownych rozwiązań, ale w razie konieczności pozwala je wprowadzić w prosty sposób, by zapewnić energooszczędność - przekonuje Adam Wereszczyński.

Zobacz, jak łatwo można dostosować projekt do własnych potrzeb

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o: