Realizacje domów: dom prefabrykowany zbudowany w tydzień

Ten dom wygląda dość nietypowo na tle polskich realiów - jest duży, nowoczesny, z płaskim dachem. W dodatku wybudowano go w technologii, która w Polsce staje się dopiero popularna. Właściciel zdecydował się na dom prefabrykowany, bo nie chciał ciągnącej się całymi latami inwestycji.

Metryczka budynku:

Powierzchnia całkowita: 319,74 m2

Powierzchnia użytkowa: 268,69 m2, w tym parter 201,42 m2, piętro 113,03 m2

Wykonawcy konstrukcji: Tadeks Fertig Haus; kontakt: tel. +48 (34) 319-12-05, tel. kom. +48 691-524-232; biuro@tadeks.pl, www.tadeks.pl

Podwarszawska okolica, duża działka ze starymi, pięknymi sosnami. Dom też miał być duży, dla rodziny 2+1, czyli dla rodziców z dzieckiem. Inwestorzy chcieli zamieszkać w nowoczesnym domu, i to nie tylko pod względem formy, ale także technologii. Właściciel, który wiele lat mieszkał w Niemczech, gdzie oswoił się z takim rozwiązaniem, nie miał wątpliwości - to ma być dom prefabrykowany. Gdy powstał wstępny projekt budynku, zaczął szukać wykonawców, którzy będą w stanie zamienić plan na realizację.

Dom prefabrykowany: szkielet drewniany ze stalowymi elementami nośnymi

Budowa tego domu była nietypowym wyzwaniem nawet dla doświadczonego producenta domów prefabrykowanych. Zazwyczaj konstrukcja opiera się na szkielecie do drewnianych belek, tutaj jednak trzeba było poszukać innego rozwiązania. Było to związane z rozmiarami domu i dużą powierzchnią przeszkleń, które zajmują aż 50 proc. elewacji. W dodatku parter to niemal jedna duża otwarta przestrzeń, bez ścian działowych, które mogłyby przyjąć obciążenia z piętra. Dlatego zastosowano konstrukcję nośną nie drewniana, a stalową - dzięki temu można było zmniejszyć średnicę poszczególnych belek KVH i BSH i równomiernie rozprowadzić obciążenia. Ostatecznie dom powstał w szkielecie drewnianym z elementami nośnymi z profili IPE i HEB. Umieszczony w obrysie budynku garaż wykonano całkowicie w konstrukcji drewnianej.

Prefabrykowany szkielet stalowy domu wypełniono gotowymi ścianami drewna konstrukcyjnego z ociepleniem z wełny mineralnej, z obłożeniem z płyt OSB. Poszczególne elementy łączy się certyfikowanymi śrubami montażowymi i uszczelnia taśmami izolacyjnymi lub zamyka komórkową pianką uszczelniającą. Podobnie starannie wykonuje się połączenia ścian z wylewaną wcześniej płytą fundamentową.

Dom prefabrykowany w kilka dni

Jednym z powodów, dla których inwestorzy zdecydowali się na dom prefabrykowany, były doświadczenia sąsiada i widok zza płotu - czyli budowa tradycyjnego murowanego domu ciągnąca się już kolejny rok. Tymczasem domy prefabrykowane można wybudować naprawdę szybko - od projektu do przeprowadzki całość przedsięwzięcia można zrealizować w 3-4 miesiące.

Najkrótszym etapem jest montaż przygotowywanych wcześniej według projektu elementów na miejscu budowy. Zazwyczaj domy prefabrykowane stawia się w ciągu 3-4 dni. Ten jednak był wyjątkowym projektem ze względu na konstrukcję nośną, więc jego montaż trwał "aż" 7-8 dni. Oczywiście wcześniej powstała płyta fundamentowa, a inwestorów po montażu prefabrykowanych elementów czeka jeszcze wykończenie wnętrz; wykonawca pozostawia dom w stanie "deweloperskim", z ułożonymi od wewnątrz płytami gipsowo-kartonowymi i fermacell. Płytę wylewano jesienią, a montaż przeprowadzono zimą, po stwardnieniu betonu. To jeszcze jedna z zalet domów prefabrykowanych - montaż można wykonać niezależnie od pory roku, z budową nie trzeba czekać na wiosnę, dobrą pogodę i brak mrozu.

Dom nowoczesny i energooszczędny

Inwestorzy chcieli, żeby ich dom był energooszczędny. Przy takiej wielkości budynku, obniżenie kosztów eksploatacji ma naprawdę duże znaczenie. Dlatego zastosowano wiele energooszczędnych, nowoczesnych rozwiązań - źródłem ciepła jest pompa ciepła z pionowymi odwiertami geotermalnymi, w całym domu zainstalowano też ogrzewanie podłogowe. Dzięki wentylacji mechanicznej z systemem rekuperacji można perfekcyjnie regulować wymianę powietrza i odzyskiwać uciekające z domu ciepło. Tutaj oszczędza się również na oświetleniu - poprzez wykorzystanie LED-owych źródeł światła. Właściciele mają do dyspozycji także takie udogodnienia, jak odkurzacz centralny, podgrzewanie podjazdu i system chłodzenia budynku, który regeneruje dolne źródło ciepła. Własna studnia uniezależnia dom od sieci wodociągowej, a zbiornik na deszczówkę pozwala wykorzystywać całoroczne deszcze.

To, co najważniejsze dla parametrów energetycznych domu, kryje się w konstrukcji. Prefabrykowane ściany mają ocieplenie z wełny mineralnej o współczynniku przenikania ciepła lambda nie większym niż 0,033, a jednocześnie nie są grube, co pozwala zaoszczędzić miejsce wewnątrz domu. Bardzo ważne są szczelne połączenia elementów i dodatkowe uszczelnienie od zewnętrznej strony - dzięki zastosowanej technologii, dom pozbawiony jest mostków termicznych, które występowałyby w budynku zaprojektowanym w technologii tradycyjnej.

Dom osiągnął świetne wskaźniki energooszczędności - zużywa o 10kW rocznie mniej niż budynek wybudowany w technologii murowanej z bardzo dużą ilością izolacji. Dla całego budynku udało się osiągnąć współczynnik przenikania ciepła przez przegrody zewnętrzne równy lub niższy od U = 0,10 W/m2K, czyli spełniający normy budynku pasywnego.

Szybka budowa, dom na lata

Piękna, prosta bryła budynku doskonale wygląda w otoczeniu lasu. Dom od strony ogrodu jest niemal całkowicie przeszklony - zastosowano okna w systemie bezramowym łączone na klej. Od strony podjazdu ściany zewnętrzne wykończone są płytami elewacyjnymi Equitone, które pokrywają również bramę garażową - dzięki temu elewacja tworzy jednolitą, harmonijną całość. Efektowne elewacje od strony południowej skomponowano z z dwóch rodzajów materiałów: płytek z łupku o rozmiarach 60x40 cm i desek z modrzewia syberyjskiego. Piętro wykończono białym tynkiem silikatowym.

Właściciele są bardzo zadowoleni z efektu końcowego - mają nowoczesny, komfortowy dom, na który nie musieli czekać nawet jednego roku. Zainwestowali w najlepszej jakości materiały i nowoczesną technologię. To dom na lata - jego prosta forma jest ponadczasowa, a solidne wykonanie gwarantuje, że nie grożą mu awarie i usterki. Teraz pozostaje już tylko cieszyć się swoim miejscem na ziemi.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.