Realizacje domów: dom bez schodów w okolicach Torunia

Ten dom z zewnątrz wygląda skromnie i ponadczasowo. Kryje bardzo ciekawe wnętrza - właściciele postawili na najlepsze materiały i nowoczesne rozwiązania.

Metryczka projektu:

Opis projektu: parterowy dom jednorodzinny

Autor projektu: architekt Tomasz Sobieszuk, Biuro Projektów MTM STYL, www.domywstylu.pl

Realizacja domu: Villa Complex, www.nowedomy.co

Powierzchnia użytkowa: 109.50 m2 (plus garaż 17 m2)

Minimalne wymiary działki: 21,39 x 25,37 m

Zapotrzebowanie na energię: EP: 62.16 kWh/(m2/rok)

Parterowy dom to optymalne rozwiązanie, jeśli tylko dysponujemy odpowiednio dużą działką. Miejsca nie zajmują schody, a wszyscy domownicy, niezależnie od wieku i sprawności, mogą swobodnie się poruszać po wszystkich pomieszczeniach. Wyzwaniem może być najwyżej rozdzielenie strefy dziennej od nocnej i zapewnienie prywatności dla całej rodziny. Ale w tym domu poradzono sobie z tym bez problemu.

Realizacja projektu gotowego

Dom został wybudowany przez firmę Villa Complex, która buduje domy „pod klucz”, a następnie je sprzedaje. Tym razem wybrała projekt gotowy Neptun 4 z pracowni MTM Styl. Niezbyt duży, bo o powierzchni użytkowej około 110 m2; zgrabnie wpasował się w niedużą działkę, położoną zaledwie kilkanaście kilometrów od centrum Torunia. Bryła domu jest prosta i rozplanowana na planie zbliżonym do litery L. W jednej części „elki” mieści się garaż, kotłownia i kuchnia. W drugiej - wszystkie pomieszczenia mieszkalne. Realizatorom zależało na domu parterowym, bo zauważyli, że coraz więcej inwestorów interesuje się takimi właśnie budynkami.

Dom nowoczesny i ciekawy, ale prosty

Dom, choć prosty, ma bardzo ciekawe elewacje. Biały tynk urozmaicono wstawkami z płytek z naturalnego, szarego kamienia. W oryginalnym projekcie tynku było mniej, pojawiały się też elementy z deskowaniem, z którego zrezygnował inwestor. Antracytowa dachówka ceramiczna, która pokryto dach, wygląda nowocześnie i elegancko. Dach jest tak zaprojektowany, żeby tworzył naturalne zadaszenie nad strefą wejścia i garażem, a także nad dużym tarasem. Zadaszona przestrzeń, ograniczona kamiennymi słupami podpierającymi dach to doskonałe przedłużenie dużej strefy dziennej domu.

Wykonawcy zadbali również o przestrzeń wokół domu - starannie wykonany z kostki brukowej podjazd, ścieżki w ogrodzie i posadzone rośliny.

Komfortowy dom dla rodziny

Do domu można wejść zarówno przez garaż, jak i przez wejście główne. Po jednej stronie wejścia znajduje się strefa nocna, z trzema sypialniami i dużą łazienką. Po drugiej - spektakularnie urządzona strefa dzienna. Tworzą ją salon połączony z jadalnią i częściowo otwarta kuchnia. Właściciele bardzo starannie i z rozmachem urządzili tę przestrzeń. Podłoga wykończona jest dużymi, jasnymi płytkami ceramicznymi, ściany także są białe. Fragmenty ścian wyłożono panelami z drewna egzotycznego. Mebli jest niewiele, ale dobrano je bardzo starannie.

Naprawdę warto zwrócić w tym domu uwagę na starannie zaplanowane oświetlenie - reflektory zamontowane wzdłuż ścian rzucają światło w taki sposób, żeby optycznie podwyższyć pomieszczenie. Nad stołem w części jadalnianej zawisła efektowna designerska lampa, w korytarzu przy wejściu zainstalowano kolorową taśmę LED.

Choć niezbyt duży, dom wybudowany według projektu Neptun jest wygodnym i ekonomicznym rozwiązaniem dla rodziny 2+2. W części prywatnej są trzy sypialnie, z których jedna ma własną, niedużą garderobę. Domownicy mają do dyspozycji dużą łazienkę z wanną i prysznicem, a także dodatkową toaletą.

W domu zaplanowano wyjątkowo dużo schowków i miejsc na szafy - to bardzo przydatne przy rozplanowaniu miejsca na wszystkie rzeczy, które rodzina gromadzi przez lata i których potrzebuje na co dzień.

Więcej o: