Projekty domów: nowoczesny miejski dom we Wrocławiu
Metryczka budynku:
Opis: jednorodzinny miejski dom we Wrocławiu
Autor projektu domu: Tomasz Zaleski, JabraArchitects; www.jabraa.pl
Powierzchnia użytkowa domu: 340 m2
Powierzchnia działki: 1160 m2
Lokalizacja: Wrocław
Zacisze to stara, willowa dzielnica Wrocławia, położna na Wielkiej Wyspie, pomiędzy kanałami burzowymi Odry i Starej Odry. Najstarsze tutejsze domy pochodzą z przełomu XIX i XX wieku, jest też wiele przykładów dobrej modernistycznej architektury. Do tej tradycji nawiązali w swoim projekcie architekci z Jabraarchitects, tworząc Wratislavia House. - Trudno o lepszy kontekst urbanistyczno-architektoniczny - mówi architekt Tomasz Zaleski.
Zamysłem zarówno architekta jak i inwestorów było zaprojektowanie budynku nowoczesnego i komfortowego pod względem funkcjonalnym. Dwukondygnacyjny budynek z płaskim dachem zaprojektowano na planie prostokąta, dopasowując go do długiej, wąskiej działki. Dwustanowiskowy garaż zaplanowano w podziemnej części domu, żeby maksymalnie wykorzystać potencjał drogiej, miejskiej nieruchomości.
Płaski dach budynku wykorzystano jako platformę dla paneli fotowoltaicznych.
Jasny i nowoczesny dom dla pięcioosobowej rodziny
Na powierzchni mieszkalnej nieco ponad 300 m2 zaplanowano wygodną przestrzeń dla pięcioosobowej rodziny. Na parterze jest kuchnia, jadalnia i salon, a także gabinet. Zaplanowano tu także dwie łazienki i pomieszczenie techniczne. Na piętrze zlokalizowano trzy sypialnie, z czego jedna, przeznaczona dla rodziców ma osobną garderobę i łazienkę. Rodzice mają też wyjście na zadaszony taras na tyłach budynku.
Wszystkie pomieszczenia są przestronne i dobrze doświetlone dużymi przeszkleniami, które otwierają wnętrza domu na ogród od strony wschodniej i południowej.
Miejska działka jest niezbyt duża, a dom spory. Dlatego garaż ukryto pod ziemią i zaplanowano miejski intensywny ogród. W centralnej części budynku, od strony południowej, powstanie niewielkie patio. Przewidziano w nim ekspozycję zieleni, która wypełni i ożywi wnętrza domu i w ten sposób jeszcze bardziej zbliży ich mieszkańców do natury - w samym środku miasta.
Oszczędna forma budynku wykończona jasno-szarą fasadą z płyty włókno-cementowej będzie otoczona wysoką zielenią. Architekci przewidzieli też podpory dla roślin pnących, które z czasem mają przesłonić dom od strony zachodniej. Wsparciem dla pnączy będzie siatka z linek stalowych rozpięta na dystansie 20 cm od ściany na modułach z prętów.
Ażurowe ogrodzenie od frontu umożliwi prezentację charakteru formy budynku, który jednak w pełnej odsłonie można zobaczyć z wnętrza posesji od strony ogrodu.
-
Zamiast do ciasta, wykorzystaj ją do oprysku. Pomidory i ogórki będą zdrowe i odporne na szkodniki
-
Twoja piwonia nie kwitnie? Oto niezawodny sposób na ten problem. Wystarczy kilka kropel
-
Dzień dziecka powinien być każdego dnia. Jak okazywać wsparcie dzieciom na co dzień, nie tylko od święta?MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Hulajnogi elektryczne podbijają miejskie ulice! Co warto wiedzieć przy wyborze?MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
O tym warto pamiętać przy pojektowaniu swojej kuchni. Te rozwiązania ułatwią ci życie
- Karcher: hity dla domu i ogrodu - Myjki wysokociśnieniowe, odkurzacze i akcesoria, które ułatwią Ci życie!
- Werbena patagońska - dlaczego i ty musisz mieć ją w swoim ogrodzie? Odpowiedź cię zaskoczy!
- Gorąca okazja w Biedronce! Ten wielopak przyda się w każdym domu. Teraz za jedyne 20 zł
- Szybka metamorfoza balkonu na lato? Ten produkt jest rewolucją! Kupisz go w Leroy Merlin i Ikea
- TOP 3 roślin łatwych w pielęgnacji! Spójrz, jak w kilka sekund udekorują twoje wnętrze