Projekty domów: nowoczesny miejski dom we Wrocławiu

Działka budowlana w śródmieściu Wrocławia, na terenie Wielkiej Wyspy to prawdziwa gratka. Architekci z pracowni JabraArchitects stworzyli projekt nowoczesnego, modernistycznego w duchu domu, który maksymalnie wykorzystywałby dostępną przestrzeń.

Metryczka budynku:

Opis: jednorodzinny miejski dom we Wrocławiu

Autor projektu domu: Tomasz Zaleski, JabraArchitects; www.jabraa.pl

Powierzchnia użytkowa domu: 340 m2

Powierzchnia działki: 1160 m2

Lokalizacja: Wrocław

Zacisze to stara, willowa dzielnica Wrocławia, położna na Wielkiej Wyspie, pomiędzy kanałami burzowymi Odry i Starej Odry. Najstarsze tutejsze domy pochodzą z przełomu XIX i XX wieku, jest też wiele przykładów dobrej modernistycznej architektury. Do tej tradycji nawiązali w swoim projekcie architekci z Jabraarchitects, tworząc Wratislavia House. - Trudno o lepszy kontekst urbanistyczno-architektoniczny - mówi architekt Tomasz Zaleski.

Zamysłem zarówno architekta jak i inwestorów było zaprojektowanie budynku nowoczesnego i komfortowego pod względem funkcjonalnym. Dwukondygnacyjny budynek z płaskim dachem zaprojektowano na planie prostokąta, dopasowując go do długiej, wąskiej działki. Dwustanowiskowy garaż zaplanowano w podziemnej części domu, żeby maksymalnie wykorzystać potencjał drogiej, miejskiej nieruchomości.

Płaski dach budynku wykorzystano jako platformę dla paneli fotowoltaicznych.

Jasny i nowoczesny dom dla pięcioosobowej rodziny

Na powierzchni mieszkalnej nieco ponad 300 m2 zaplanowano wygodną przestrzeń dla pięcioosobowej rodziny. Na parterze jest kuchnia, jadalnia i salon, a także gabinet. Zaplanowano tu także dwie łazienki i pomieszczenie techniczne. Na piętrze zlokalizowano trzy sypialnie, z czego jedna, przeznaczona dla rodziców ma osobną garderobę i łazienkę. Rodzice mają też wyjście na zadaszony taras na tyłach budynku.

Wszystkie pomieszczenia są przestronne i dobrze doświetlone dużymi przeszkleniami, które otwierają wnętrza domu na ogród od strony wschodniej i południowej.
Miejska działka jest niezbyt duża, a dom spory. Dlatego garaż ukryto pod ziemią i zaplanowano miejski intensywny ogród. W centralnej części budynku, od strony południowej, powstanie niewielkie patio. Przewidziano w nim ekspozycję zieleni, która wypełni i ożywi wnętrza domu i w ten sposób jeszcze bardziej zbliży ich mieszkańców do natury - w samym środku miasta.

Oszczędna forma budynku wykończona jasno-szarą fasadą z płyty włókno-cementowej będzie otoczona wysoką zielenią. Architekci przewidzieli też podpory dla roślin pnących, które z czasem mają przesłonić dom od strony zachodniej. Wsparciem dla pnączy będzie siatka z linek stalowych rozpięta na dystansie 20 cm od ściany na modułach z prętów.

Ażurowe ogrodzenie od frontu umożliwi prezentację charakteru formy budynku, który jednak w pełnej odsłonie można zobaczyć z wnętrza posesji od strony ogrodu.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.