Ochrona roślin w czasie remontu

Kupiliśmy stary dom i planujemy jego remont. Musimy odkopać fundamenty, żeby je ocieplić i zaizolować. Chcemy również wymienić nawierzchnię ścieżki od domu do furtki. Zastanawiamy się, czy nie zaszkodzi to roślinom w ogrodzie, a zwłaszcza szpalerom bukszpanów i cyprysików. W jaki sposób je zabezpieczyć?

Jeśli zależy nam na zachowaniu ogrodowej zieleni, to prace remontowe z kopaniem rowów najlepiej zaplanować poza sezonem wegetacyjnym - wczesną wiosną (marzec-kwiecień) albo późną jesienią (październik-listopad). Prace powinny trwać jak najkrócej.

Jak zabezpieczyć rośliny w ogrodzie

Przed wykopaniem rowów pędy krzewów liściastych (z wyjątkiem gatunków zimozielonych, na przykład różaneczników) można skrócić, zależnie od gatunku, o 1/2-2/3 wysokości. Jeśli rosną w tym miejscu drzewa iglaste (na przykład żywotniki lub cyprysiki) bądź zimozielone liściaste, ocieniamy je w miarę możliwości poprzez narzucenie ażurowej, zielonej agrowłókniny. Wszelkie doły i rowy staramy się rozplanować jak najdalej od pni drzew i krzewów. Po wykopaniu rowów podlewamy zagrożone rośliny, a także nawilżamy te miejsca, w których widać odcięte korzenie. Następnie rowy wykładamy folią, aby korzenie bardziej nie wysychały.

Mniejsze rośliny, takie jak byliny i niewielkie krzewy, warto wykopać na całej linii planowanych wykopów (przed usunięciem ziemi), a na okres remontu przechować je w cienistym zakątku, przysypawszy bryły korzeniowe ziemią. Trzeba pamiętać o polewaniu ich wodą.

Po zakończeniu prac uzupełniamy rowy ziemią, sadzimy wykopane egzemplarze, wyrównujemy powierzchnię gleby i ściółkujemy kompostem. Ogród starannie podlewamy.

Jeśli z elewacji ma być usuwany tynk i planowane jest ponowne jego nałożenie, zabezpieczmy folią najbliżej rosnące rośliny, by do ziemi nie przedostał się nadmiar wapna i chemikaliów.

Jak chronić korzenie

Jeśli rów głębokości około 60 cm będzie wykopany w odległości około 20 cm od pni drzew, zostanie zniszczona prawie połowa korzeni. Dla roślin to wielki szok, zwłaszcza gdy wszystko miałoby się odbyć w okresie wegetacji, przy intensywnym wzroście. Wtedy zapotrzebowanie na wodę jest duże. Należy maksymalnie ograniczyć negatywne skutki takiego działania. Zaraz po wykopaniu ściany rowu od strony drzew polewamy wodą i na czas robót okrywamy je folią. Po zakończeniu prac zasypujemy rów ziemią z dużą zawartością próchnicy, np. ziemią z ogrodu zmieszaną z dużą ilością torfu wysokiego (dla roślin iglastych nieodkwaszonego) albo rozłożonego kompostu. Teren wokół roślin trzeba solidnie podlać i dbać o stałą wilgotność gleby przez najbliższe dwa lata, bo korzenie regenerują się powoli. W tym okresie drzew i krzewów nie nawozimy.

Tak głęboki rów wykopany bardzo blisko pni może zaszkodzić krzewom i spowodować, że uschną

Więcej o: