Dom prefabrykowany dla rodziny. Ile kosztuje dom prefabrykowany?

Dom blisko pracy i jednocześnie blisko natury to prawdziwe marzenie. Tej rodzinie udało się je zrealizować. Ich dom powstał nad jeziorem, z dala od miejskiego zgiełku, ale jednocześnie na tyle blisko, żeby codzienne dojazdy nie zamieniały się w koszmar.

Rodzina, która wymarzyła sobie ten dom pod Kętrzynem, to rodzice z dwójką małych dzieci. Zależało im na szybkim czasie budowy, nie chcieli też w przyszłości płacić dużych rachunków. Woleli zainwestować od razu w coś, co przyniesie oszczędności w dłuższej perspektywie czasowej - dlatego wybrali energooszczędny dom prefabrykowany.

Projekt domu był wykonany indywidualnie, zgodnie z ich potrzebami, dostosowany do codziennego trybu życia. Architekci zaplanowali przestrzeń na planie litery L - ta forma jest funkcjonalna i dobrze sprawdza się w praktyce przy rozplanowaniu poszczególnych pomieszczeń i ich funkcji, ułatwia podział na strefę prywatną, nocną i dzienną, otwartą dla wszystkich domowników i ich gości. Pozwoliła też wykorzystać dobrze kształt działki i otworzyć dom na widok na jezioro.

Dom dla rodziny: ciepły i bezobsługowy

Małżeństwu zależało też bardzo, żeby budynek był w miarę bezobsługowy - nie chcieli tracić czasu na uciążliwe czynności związane np. z paleniem w kominku. Dom ma powierzchnię około 160 metrów kwadratowych. Zainstalowano w nim kocioł gazowy dwufunkcyjny i ogrzewanie podłogowe. Panele słoneczne zainstalowane na nasłonecznionej połaci dachu dostarczają prądu potrzebnego do funkcjonowania zautomatyzowanego pieca grzewczego.

Konstrukcja prefabrykowana razem z ociepleniem

Dom oparto na szkielecie drewnianym, wspartym na płycie fundamentowej. Konstrukcja zasadnicza to drewniane belki konstrukcyjne KVH 60x160. Jako ocieplenie prefabrykowanych ścian wykorzystano Isover Super Mata lambda 0,033 plus 150 mm styropianu grafitowego lambda 0,032 = Współczynnik 0,11Wm2K. Dach ocieplono 300 mm wełną Isover Super Mata lambda 0,033. Zastosowano też niskoemisyjne okna trzyszybowe z profilami PVC.

Jak szybko powstaje dom prefabrykowany?

Szybkość budowy domu prefabrykowanego naprawdę robi wrażenie, zwłaszcza gdy widzimy, jak błyskawicznie powstaje główna konstrukcja. Trzeba jednak pamiętać, że to nie jedyny etap i na przeprowadzkę trzeba poczekać kilka miesięcy.

- I etap: wykonanie płyty fundamentowej - około 3 dni

- II etap: wykonanie prefabrykatów (elementów, z których powstaje budynek) - 2-3 tygodnie

- III etap: montaż prefabrykatów na budowie - 3 dni

- IV etap: instalacje, wylewki, wykończenie budynku do stanu gotowego - około 2 miesięcy

Ile kosztuje dom prefabrykowany?

Kiedy rodzina zaczyna się rozrastać, często trzeba znaleźć rozwiązanie pozornie nierozwiązywalnego dylematu: jak szybko powiększyć życiową przestrzeń i oszczędzić pieniądze? Jedną z odpowiedzi jest dom prefabrykowany o niskich kosztach eksploatacji.

Szybka budowa i niskie koszty użytkowania domu mają swoją cenę. Zamiast budować i płacić rok po roku, trzeba zdobyć środki finansowe od razu. Jednak jeśli budujemy systemem zleconym i korzystamy z kredytu, budowa rozciągnięta na lata nie oznacza oszczędności. A budując szybko zyskujemy dom, do którego można się wprowadzić bez zwlekania. To szczególnie istotne, kiedy rodzina właśnie się powiększyła. Często jest też tak, że inwestorzy, żeby sfinansować nowy dom, sprzedają mieszkanie lub stary budynek. Szybka budowa i szybka przeprowadzka powodują, że nie trzeba wynajmować w okresie przejściowym mieszkania i wydawać dodatkowych, często niemałych pieniędzy.

Kamil Kępa, specjalista ds. Inwestycji i Eksportu firmy Tadeks Fertig House: Koszt budowy domu prefabrykowanego zależy od projektu domu, zaawansowania technologicznego konstrukcji i zakresu wykończenia. Można go określić w przedziale 1400-1850 zł za 1m2 powierzchni netto dla stanu surowego zamkniętego, jednak trzeba pamiętać, że każdy projekt trzeba wycenić indywidualnie. Różne firmy mogą też różnie określać stan surowy zamknięty - w naszej firmie jest to równoznaczne ze stanem deweloperskim bez płyty fundamentowej i instalacji wewnętrznych. Kiedy kończymy prace, budynek jest wykończony z zewnątrz, są wstawione okna trzyszybowe PVC i drzwi zewnętrzne oraz brama garażowa, jeśli w projekcie jest garaż. Wnętrza - gotowe do własnego wykończenia.

Koszt budowy razem z wykonaniem płyty fundamentowej i instalacjami wewnętrznymi to od 1900-2700 zł w zależności od wariantu, powierzchni i rodzaju instalacji wewnętrznych - bez wykończenia, które zawsze pozostawiamy inwestorom.

Więcej o: