Wolontariusze na placu budowy. Adaptacja strychu w starej kamienicy

Na warszawskiej Pradze, na zaadaptowanym strychu starej kamienicy powstaje siedem mieszkań dla wychowanków ośrodka opiekuńczo-wychowawczego. Prace, pod opieką fachowców, wykonują wolontariusze.

Habitat for Humanity to międzynarodowa organizacja charytatywna, która walczy o godne warunki do życia i mieszkania i stara się zwalczać bezdomność. W ramach rozmaitych projektów, dzięki wsparciu sponsorów i wolontariuszy, powstają domy i mieszkania, w których mogą zamieszkać ci, których nie byłoby stać na samodzielne wynajęcie lub zakup miejsca do życia. Od 1999 roku współpracuje z Whirlpool Corporation w ramach akcji Every Day, Care - dzięki tej współpracy 85 tysięcy rodzin w 45 krajach na całym świecie uzyskało pomoc.

Dzięki sponsorom udało się kupić - za bardzo dobrą cenę - strych w powojennej kamienicy. Powstanie tu siedem malutkich kawalerek. W każdej z nich zamieszka jeden wychowanek ośrodka opiekuńczo-wychowawczego - nie będą musieli płacić czynszu, a tylko opłaty eksploatacyjne. To pozwoli im wejść w dorosłe życie i się usamodzielnić.

Z mieszkania będą mogli korzystać przez 2-3 lata - później będzie dostępne dla kolejnych osób w trudnej sytuacji materialnej i życiowej. W ramach projektu wyremontowana zostanie też cała klatka schodowa - chodzi o to, żeby cała wspólnota mieszkaniowa zyskała w tym projekcie coś więcej niż pieniądze.

 - Naszym celem jest stworzenie systemu modelowego tzw. "mieszkań rotacyjnych". Jeśli ten model wsparcia okaże się skuteczny, zamierzamy promować to rozwiązanie - mówi Małgorzata Salamon, dyrektor fundacji Habitat for Humanity.

Adaptacja poddasza na mieszkania socjalne

W tej chwili trwają najcięższe prace. Przyjeżdżają materiały budowlane, niektóre ściany są burzone, inne dopiero powstają. Na budowie pracują wolontariusze. Murowaniem ścian zajmuje się między innymi 24 wolontariuszy z firmy Whirlpool - większość z nich przyjechała z polskich oddziałów, ale są tu też pracownicy z Wielkiej Brytanii, Włoch, Turcji, Szwecji, Francji, Niemiec, Słowacji, Portugalii, Hiszpanii, Holandii i Afryki Południowej. W pracach uczestniczą ci, którzy są najbardziej zainteresowani końcowym efektem - przyszli mieszkańcy kawalerek.

Mieszkania mają być gotowe wiosną 2016 roku, ale główne prace zostaną zakończone do końca tego roku.

Więcej o: