Nowość: szkło jaśniejsze od... szkła

Doświetlenie wnętrz naturalnym światłem oraz zapewnienie niezakłóconego widoku na otoczenie - oto najważniejsze walory szkła float marki Pilkington. Produkt jest japoński, ale powstaje w Polsce, w hucie szkła w Sandomierzu.

Większa transparentność umożliwia projektowanie jaśniejszych wielokomorowych szyb zespolonych o doskonałej izolacyjności cieplnej, szyb hartowanych czy laminowanych – bez ryzyka ograniczania światła z powodu większej grubości. Efektowne przeszklenia nie tylko doświetlą pomieszczenia i otworzą wnętrza na otoczenie, ale też zapewnią optymalną temperaturę, ochronę przed hałasem czy bezpieczeństwo. Udoskonalona technologia produkcji sprawiła, że szkło Pilkington Optifloat Clear zostało w znacznym stopniu pozbawione zielonkawego zabarwienia, zauważalnego szczególnie przy grubszych taflach. – W przypadku wielokomorowych szyb zespolonych, niezbędnych do spełnienia wymagań dotyczących izolacyjności cieplnej, każda kolejna tafla szkła ogranicza przepuszczalność światła widzialnego i obniża komfort mieszkańców. Z tego powodu transmisja światła widzialnego stała się kluczową kwestią wymagającą udoskonalenia rozwiązań – mówi Szymon Piróg, Kierownik Biura Doradztwa Technicznego w Pilkington Polska. Zastosowanie w dwukomorowej szybie zespolonej Pilkington Insulight Therm Triple szkła niskoemisyjnego Pilkington Optitherm S3, pozwala obniżyć współczynnik przenikania ciepła szyby Ug do poziomu 0,6 W/m2K, przy zachowaniu wysokiego parametru przepuszczalności światła LT, wynoszącego 74 proc. i przepuszczalności energii słonecznej g równej 53 proc.

Niewidzialna bariera ochronna

Wielkoformatowe przeszklenia muszą być odporne zarówno na obciążenia statyczne, działanie silnego wiatru czy gradu, jak i przypadkowe rozbicie. Aby zwiększyć bezpieczeństwo projektanci stosują w oknach szkło laminowane, takie jak Pilkington Optilam Clear, składające się z dwóch lub większej liczby tafli, zlaminowanych ze sobą za pomocą folii PVB, która w przypadku rozbicia utrzymuje kawałki na miejscu. Ulepszone parametry bazowego szkła float pozwalają na uzyskanie transparentnego i praktycznie całkowicie bezbarwnego przeszklenia, nawet w szybach składających się z kilku tafli.

Szklana bariera akustyczna

Wysoka neutralność nowego, jaśniejszego szkła bezbarwnego to także dodatkowe korzyści dla przeszkleń w domach, gdzie istotnym aspektem jest zapewnienie ochrony akustycznej – położonych przy ruchliwych ulicach, lotniskach czy szkołach, narażonych na wysoki poziom natężenia hałasu. W celu zapewnienia odpowiedniej izolacji akustycznej, w przeszkleniach stosowane jest grubsze szkło lub szkło laminowane dźwiękochłonną folią PVB. Wykorzystanie jaśniejszego szkła float w produktach takich jak Pilkington Optiphon , zapewnia komfortową ciszę w jasnych wnętrzach.

Więcej o: