Inteligentny dom pokaże w weekend, co potrafi!

157 marek - m.in. Bang&Olufsen, BD Barcelona, Berker by Hager, Dynaudio, Grenton, Hormann, Husqvarna, Kruger&Matz, Loewe, MIELE, Panasonic, Roca - zaprezentuje swoje nowości już w najbliższy weekend podczas TARGÓW DOM inteligentny oraz AV&HOME CINEMA SHOW w Krakowie.

- Polaków stać już na rozwiązania stosowane w domach inteligentnych oraz sprzęt AGD/RTV dobrej jakości, przekonuje Arkadiusz Walus – organizator targów i show, które odbędą się w dniach 8-10 kwietnia 2016 w EXPO KRAKÓW.

Dwie trzecie Polaków interesuje się inteligentnymi rozwiązaniami, pozwalającymi na zdalne zarządzanie domowym sprzętem. Sporo już je zainstalowało.

Z przeprowadzonych na zlecenie firmy SOMFY badań wynika, że 84 proc. Polaków spotkało się już z pojęciem „dom inteligentny”. Kojarzy się ono głównie z rozwiązaniami, pozwalającymi na zdalne sterowanie oświetleniem (87 proc. wskazań), klimatyzacją czy alarmem (po 83 proc.), systemem automatycznego otwierania i zamykania bramy wjazdowej (81 proc.) oraz kamerami do domowego monitoringu (80 proc.). Mniej popularne okazały się natomiast „inteligentne” lodówki, samodzielnie zamawiające zakupy spożywcze i skonfigurowane ze smartfonem pralki (odpowiednio 42 proc. i 55 proc.). Jedna piąta ankietowanych Polaków, deklaruje, że mieszka już w domach wyposażonych w inteligentne rozwiązania. A 57 proc. badanych uważa, że taka forma sterowania urządzeniami będzie stanowić część wyposażanie niemal każdego domu w kraju; nie będzie na to trzeba czekać dłużej niż pięć lat.

Budowa domu, czy mieszkania inteligentnego od A do Z - czyli ekologicznego, pasywnego, energooszczędnego, a do tego na najwyższym poziomie komfortu i sterowania, to faktycznie spory wydatek. Jednak od kilku lat instalacje tzw. domu inteligentnego tanieją w oszałamiającym tempie. Na rynku oprócz oferty koncernów pojawiło się kilkanaście polskich firm, które konkurują z nimi nie tylko ceną, ale też jakością, nowatorskimi rozwiązaniami uniwersalnością. Potrafią uszyć ofertę na miarę potrzeb i możliwości finansowych Inwestora. Tych firm nie zabraknie na targach. Ruszają też nareszcie dotacje z prawdziwego zdarzenia służące pozyskiwaniu energii odnawialnej dla gospodarstw domowych.

Dzisiaj za kilkaset złotych można np. kupić urządzenie z aplikacją na smartfona, które pokazuje, którędy z domu ucieka energia i podpowiada, co zrobić, aby pozbyć się takich pożeraczy. Od 800 zł kosztują urządzenia pozwalające na sterowania światłem w domu. Co istotne, na rynku są takie, które można instalować już na etapie urządzonego mieszkania, a nie tylko na etapie budowy. Sterowanie światłem ogranicza rachunki za prąd. Już więcej, bo kilka tysięcy, kosztują systemy zarządzania ogrzewaniem i chłodzeniem, m.in. sterowania klimatyzacją. Można też wydać kilkanaście tysięcy, aby w mieszkaniu używać przy wyjściu funkcji "wyłącz wszystko", sterować płynnie oświetleniem, optymalizować koszty ogrzewania za pomocą systemu elektrozaworów połączonych z czujnikami temperatury.

Już w tej chwili Polacy wydają rocznie ponad 150 mln zł na automatykę do domów, a rynek rośnie w tempie 20 proc. rok do roku.

Piąta edycja TARGÓW DOM inteligentny oraz AV&HOME CINEMA SHOW to trzy nowości. Pierwsza (coś specjalnie dla kobiet) to STREFA DESIGNU ewa&wnętrze Ewy Mierzejewskiej. Druga dla miłośników audio i video, czyli pojedynek WINYL vs TAŚMA vs PLIK. Trzecia to STREFA ARCHITEKTA, gdzie będzie można zasięgnąć cennych konsultacji.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD