Gotowy projekt domu - jak wybrać najlepszy? Pięć kroków do ideału
Krok 1. Projekt domu na Twoją kieszeń
Jeśli masz okazję zoptymalizowania kosztów budowy już na etapie wyboru projektu - koniecznie to zrób. Warto wiedzieć, że:
- każdy dodatkowy narożnik podwyższa koszty - najtańsza bryła budynku to po prostu czworokąt,
- im więcej materiałów potrzeba, tym więcej płacisz - projekt domu z dużym tarasem, gzymsami i oryginalnym dachem przekłada się na ilość materiałów budowlanych, za które zapłacisz,
- prace podziemne kosztują - brak piwnicy lub jedynie częściowe podpiwniczenie pozwoli na spore oszczędności.
Krok 2. Twoja działka
Sporo ograniczeń prawnych dotyczy tego, jak nasz przyszły dom będzie ustawiony względem sąsiedniej działki budowlanej. Jeśli ściana domu, na której znajdują się okna lub drzwi, jest zwrócona w stronę granicy sąsiedniej działki budowlanej, wówczas dozwolona odległość budynku od niej nie może być mniejsza niż 4 m.
Warto również pamiętać o minimalnej odległości domu od frontu działki, czyli tzw. nieprzekraczalnej linii zabudowy (w zależności od ustaleń prawnych odległość ta może wynieść od 4 do nawet 10 m).
Istotne jest też usytuowanie domu względem stron świata - im lepiej doświetlona strefa dzienna, tym lepszy komfort mieszkania oraz niższe koszty eksploatacji budynku.
Krok 3. Kształt dachu
Wybierając kształt dachu musisz pamiętać przede wszystkim o:
- warunkach pogodowych - jeśli działka znajduje się na otwartej przestrzeni narażonej na silne podmuchy wiatru lub w miejscu, w którym występują bardzo mocne jesienne i zimowe opady, wybierz projekt z dachem stromym;
- ograniczeniach prawnych - niekiedy projekty oryginalnych dachów (np. dachy wielospadowe, kolebkowe, pulpitowe) mogą wejść w konflikt z ustaleniami MPZP;
- funkcjach poddasza - chcesz urządzić pokój na poddaszu? A może zależy Ci tylko na tym, żeby zrobić z niego schowek? Wszystko to musisz przewidzieć na etapie wyboru projektu.
Krok 4. Z podpiwniczeniem czy bez?
Tu znów decydujące znaczenie ma działka - jeśli budujesz dom na terenie, który jest regularnie zalewany lub podmokły, zdecydowanie zrezygnuj z piwnicy, stworzy ona bowiem zagrożenie dla całej konstrukcji budynku.
W podpiwniczenie warto zainwestować wówczas, gdy masz małą działkę (poniżej 20 m2) i ograniczenia prawne uniemożliwiają Ci wykorzystanie w pełni przestrzeni. Prawo budowlane nie reguluje bowiem odległości Twojej piwnicy od granic sąsiedniej działki, dzięki czemu funkcjonalną przestrzeń utraconą na powierzchni odzyskasz pod ziemią.
Krok 5. Nowoczesny/tradycyjny dom dla pary czy rodziny?
To, w jaki sposób żyjesz, powinno mieć wpływ na wybór projektu domu. Dom musi być przede wszystkim dostosowany do Twoich potrzeb, do tego, ilu domowników ma pomieścić, a to wpływa na:
- powierzchnię domu,
- liczbę kondygnacji,
- typ pomieszczeń (pytanie, czy będziesz potrzebował spiżarni czy garderoby).
Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD
-
Zamiast do ciasta, wykorzystaj ją do oprysku. Pomidory i ogórki będą zdrowe i odporne na szkodniki
-
Grille i paleniska do ogrodu. Ruszt z wędzarnią to hit!MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Czego pragnie ośmiolatek w Dniu Dziecka? "Mamo, popatrz na mnie" SPONSOR: TOYOTA
-
Zapraszamy na zakupy! Ruszył marketplace Cztery Kąty
-
Hulajnogi elektryczne podbijają miejskie ulice! Co warto wiedzieć przy wyborze?MATERIAŁ PROMOCYJNY
- Werbena patagońska - dlaczego i ty musisz mieć ją w swoim ogrodzie? Odpowiedź cię zaskoczy!
- Gorąca okazja w Biedronce! Ten wielopak przyda się w każdym domu. Teraz za jedyne 20 zł
- Szybka metamorfoza balkonu na lato? Ten produkt jest rewolucją! Kupisz go w Leroy Merlin i Ikea
- TOP 3 roślin łatwych w pielęgnacji! Spójrz, jak w kilka sekund udekorują twoje wnętrze
- Ten trik z TikToka uratuje twoje rośliny! Zadbaj o kwiaty podczas wakacji