Dom z płaskim dachem: sześć powodów, dla których warto go wybrać

Nowoczesne projekty domów z płaskim dachem to jeden najmodniejszych trendów współczesnej architektury. Jakie są największe zalety domów z płaskim dachem? Komu poleca się ten typ zadaszenia? Sprawdźcie, w jakich sytuacjach warto postawić na dom ze stropodachem.

1. Modny design

Płaski dach to charakterystyczny element nowoczesnej architektury stworzonej w duchu minimalizmu. Stropodachem najczęściej wykańcza się domy o prostych, oszczędnych bryłach ubranych w modernistyczną elewację wykorzystującą urodę naturalnych detali – drewna i kamienia. Popularnym materiałem jest również cegła klinkierowa, która świetnie komponuje się ze stalą oraz czystym szkłem, a więc w tym wypadku najczęściej dużymi przeszkleniami.

2. Ekonomiczny charakter

Powierzchnia użytkowa domów z płaskim dachem jest maksymalnie wykorzystana – nic nie jest tutaj zbędne ani przypadkowe. Pomieszczenia są doskonale rozplanowane, a brak skosów zapewnia stałą wysokość pokoi na ostatniej kondygnacji, oferując tym samym szerokie możliwości aranżacyjne. 

Prosty montaż świetlika dachowego - krok po kroku [WIDEO]

3. Zielony dach

Stropodach to doskonałe miejsce do zaaranżowania wyjątkowej strefy wypoczynkowej na świeżym powietrzu – na płaskim dachu można urządzić taras z pięknym widokiem, ogród lub przydomowy zielnik. To świetne rozwiązanie zwłaszcza dla właścicieli niewielkich posesji – jeżeli wokół domu brakuje miejsca na wymarzony ogród, z powodzeniem możemy stworzyć go na dachu.

4. Energooszczędność

W budynkach ze stropodachem powierzchnia dachu jest ograniczona do minimum, co sprzyja znacznej redukcji strat ciepła przez górną przegrodę zewnętrzną. Płaskie dachy zyskują na popularności także ze względu na swój oszczędny charakter – potrzeba na nie mniej materiałów niż na dach stromy, są proste w montażu i ułatwiają dostęp do kominów. Coraz śmielej wkraczają w nasz krajobraz także dzięki nowoczesnej technologii, która umożliwia ich szczelną budowę.

5. Wiatroodporność

Dach plaski jest wyjątkowo odporny na działanie wiatrów. Jego konstrukcja oraz zastosowane materiały sprawiają, że dachu o niewielkim kącie nachylenia nie zerwie nawet porywista wichura, która mogłaby zniszczyć skośne połacie. Aby bez obaw użytkować dom ze stropodachem, warto, obok wysokiej jakości materiałów, zainwestować również w fachowe wykonanie.

6. Idealny dla paneli solarnych

Na płaskim dachu z łatwością można zamontować kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne. Dzięki specjalnym, ruchomym stelażom, panel solarny można dostosować do aktualnej pozycji słońca, co sprawia, że uzyskują one większą efektywność.

Dom wykończony stropodachem to świetne rozwiązanie dla wielbicieli praktycznych rozwiązań i współczesnego designu. Płaski dach połączony z nowoczesną formą budynku i oryginalną elewacją stworzy kompozycję wyróżniającą budynek z pośród innych.

Więcej o: