Sprzątanie łazienki - ile czasu na to poświęcasz?

Czyszczenie sodą, środkami naturalnymi i syntetycznymi, mycie i szorowanie - czego nie robi się, aby mieć, niczym Perfekcyjna Pani Domu, lśniącą i higieniczną łazienkę.

Kluczowe nie są tu jednak płyny dezynfekujące i mleczka, lecz odpowiednie wyposażenie, łatwe do utrzymania w czystości. Warto o tym pamiętać na etapie urządzania lub remontu łazienki.

Czym myć wannę akrylową lub umywalkę, żeby efekt pozostał na dłużej?

Trójkątna wanna, umywalka w kształcie muszli ślimaka czy może wanna wolnostojąca na lwich łapach - którą z nich najłatwiej utrzymać w czystości? Oczywiście tę, która ma łatwą do umycia powierzchnię.

Problem : Wanny i umywalki wyglądają świetnie tuż po sprzątaniu. Jednak wystarczy kilka razy umyć ręce, a po czystości nie ma śladu. Powodem są osadzające się na powierzchni ceramiki krople wody, zmieszane z detergentami. Wystarczy dodać do tego resztki pasty do zębów, a łazienka będzie robić bardzo niemiłe wrażenie.

Rozwiązanie : Gdy masz w planach urządzanie łazienki lub jej remont, poszukaj ceramiki łazienkowej oraz kabin prysznicowych z powłoką hydrofobową. Przykładowym rozwiązaniem tego typu jest oferowana przez markę KOŁO powłoka Reflex. Pozwala ona na tworzenie się większych kropel płynu, które nie osadzają się na powierzchni, lecz szybko spływają. Ułatwia to dbanie o czystość na dwa sposoby. Po pierwsze wanny i umywalki dłużej zachowują świeżość, a po drugie łatwiej się je myje. Na ich powierzchniach nie osadza się kamień oraz nie gromadzą się bakterie i grzyby.

Utrzymanie kabiny prysznicowej w czystości na dłużej

Co łączy kabinę prysznicową rodem z wiekowego akademika i nowy prysznic dostępny w markecie budowlanym? Oba tak samo trudno jest posprzątać. Winę za to ponoszą tradycyjnie stosowane elementy konstrukcyjne kabin oraz materiały.

Problem : Kabina prysznicowa jest pełna trudno dostępnych zakamarków, w których czai się brud. Dodatkowym wyzwaniem podczas sprzątania są szyby. Jeśli stosujesz odżywki do włosów lub peelingi z olejkami, musisz zmagać się z zaciekami lub trudnymi do usunięcia tłustymi osadami. Największym problemem podczas czyszczenia są szyny, po których przesuwają się drzwi. To prawdziwe siedlisko grzybów i nieczystości.

Rozwiązanie : Jeśli chcesz urządzić łazienkę łatwą do czyszczenia, zainteresuj się kabinami, które nie mają drzwi przesuwanych na rolkach. Kabiny prysznicowe bez szyn, na przykład zamykające się na magnes, będą o wiele łatwiejsze do wyczyszczenia. Unikaj też modeli z przezroczystego szkła, szczególnie jeśli masz twardą wodę. Na ich powierzchni łatwo gromadzi się wówczas osad, którego usunięcie wymaga użycia środka odkamieniającego. Wybierz kabinę z matowego szkła, zwanego mlecznym. Osad z twardej wody nie będzie wówczas widoczny. Jeśli jednak zależy ci na w pełni przezroczystym prysznicu, zdecyduj się na model pokryty powłoką ograniczającą powstawanie zacieków.

Do łatwych utrzymania w czystości produktów z tej kategorii należą kabiny prysznicowe Ultra. Sprawdź dlaczego>>

Czysta toaleta - podstawa czystej łazienki

Mycie toalety to kara dla żołnierza, przekleństwo dla domowników i najgorszy obowiązek ekip sprzątających. Zakup środków czystości o zapachu oceanu, lodów waniliowych lub różanego ogrodu niewiele tu pomoże. Problem tkwi bowiem w samej konstrukcji tradycyjnego sedesu.

Problem : Producenci kampanii promujących środki do czyszczenia łazienek szczególną uwagę przykładają do obrazowego przedstawienia, jakie bakterie i nieczystości mogą czaić się w muszli klozetowej. Jeśli pamiętasz choć jedną taką reklamę, wiesz, że za kluczowe jest uważne dotarcie do zanieczyszczeń gnieżdżących się pod kołnierzem toalety. Istnieje wiele różnych sposobów na wyczyszczenie tych zakamarków, jak szczotki czy odpowiednio wyprofilowane butelki z dezynfekującymi płynami. Spójrz jednak prawdzie w oczy - nigdy nie będziesz mieć okazji zweryfikować, czy te rozwiązania są skuteczne.

Rozwiązanie : Najnowszym trendem w urządzaniu łazienek są toalety bezkołnierzowe (bez wewnętrznego rantu). Dzięki ich konstrukcji możesz zapomnieć o nieczystościach w zakamarkach muszli klozetowej, bo takich zakamarków po prostu tam nie ma ( sprawdź jak to działa ). Zabrudzenia możesz usunąć łatwo i szybko, bez silnych środków lub wymyślnych sposobów rodem z programów lifestylowych. Nie narazisz się na to, że w muszli klozetowej przez lata będą gromadzić się nieczystości. Jeśli natomiast wahasz się pomiędzy toaletą stojącą a podwieszaną, pamiętaj, że ta druga jest zdecydowanie łatwiejsza do umycia, podobnie jak podwieszana umywalka lub bidet.

Jak czyścić lustro w łazience by olśniewało blaskiem?

Zamykasz drzwi łazienki i wreszcie jesteś sam. Możesz poprawić fryzurę lub sprawdzić, czy nie pobrudziła się twoja nieskazitelnie biała koszula. I wtedy dostrzegasz plamę na materiale. A może jest to plama na lustrze?

Problem : Niezależnie od tego, czy bierzesz szybki prysznic, czy wylegujesz się w wannie, łazienkowe lustro na pewno zaparuje. Jeśli spieszysz się na spotkanie, chcesz szybko wysuszyć i ułożyć włosy lub zrobić makijaż, może być to kłopot. Co robisz w takiej sytuacji? Oczywiście przecierasz szkło kawałkiem papieru lub ręcznikiem. Za chwilę jednak lustro znów pokrywa się parą. Wycierasz je więc znów. Efekt jest łatwy do przewidzenia - smugi na szkle i zabrudzenia, które mogą sprawiać problem podczas sprzątania.

Rozwiązanie : Lustra nieparujące to rozwiązanie, nad którym powinieneś się zastanowić, jeśli zależy ci na urządzeniu łazienki tak, aby była łatwa do utrzymania w czystości. Takie lustro nie wymaga przecierania, gdyż nie gromadzi się na nim para wodna. Możesz też zainwestować w specjalną folię grzewczą, która zapobiegnie parowaniu zwykłego lustra. Jest ona łatwa w instalacji. Należy przykleić ją z tyłu szyby i podłączyć do prądu. Artykuł powstał we współpracy z marką KOŁO

Copyright © Agora SA