Ściany jak płaskorzeźby

Aktualne tendencje wnętrzarskie pokazują, że białe, jednolite płaszczyzny zdecydowanie przechodzą do lamusa. Na ścianach zaś coraz częściej pojawiają się kolory, tapety, cegły, kamienie, które czynią z nich pierwszoplanowy czynnik wnętrzarskiej ekspresji.

Cegły i ceglane płytki

W ostatnich latach cegła stała się jednym z najpopularniejszych materiałów dekoracyjnych. Dotyczy to bardzo zróżnicowanych stylów, od rustykalnego, przez minimalistyczny modernizm aż po industrializm. Wszędzie cegła sprawdza się doskonale i tak jak kiedyś starano się - zwłaszcza we wnętrzach - ukrywać ją pod warstwami innych materiałów, tak teraz sama w sobie często stanowi  jedno z najważniejszych ogniw decydujących o ostatecznej estetyce projektów.

- Jej połączenie z drewnem jest przeważnie spotykane w projektach utrzymanych w stylu rustykalnym. Jednak odpowiedni dobór barw obu materiałów umożliwia tworzenie za ich pomocą również aranżacji o bardziej nowoczesnym charakterze. Tu efektownie prezentują się cegły w rozmaitych odcieniach szarości, które stanowią atrakcyjne tło na przykład dla drewnianych elementów wyposażenia wnętrza, zwłaszcza białych – podpowiada Piotr Czerski, dyrektor handlowy CRH Klinkier.

Łączenie cegły z metalem to również często spotykany zabieg aranżacyjny, charakterystyczny dla modnego ostatnio stylu industrialnego. Klasyczne tonacje ceglanej czerwieni doskonale korespondują z elementami wykonanymi z ciężkich metali takich jak żeliwo. Z kolei cegły o barwach chłodniejszych znakomicie komponują się z aluminium – zarówno szczotkowanym, jak i polerowanym.

Szczególnym materiałem uzupełniającym ceglane aranżacje jest również kamień. Duże, granitowe powierzchnie w połączeniu z cegłami o gładkim licu to oryginalny pomysł na podkreślenie nowoczesnego stylu wnętrz, zwłaszcza o ekskluzywnym charakterze. W pomieszczeniach utrzymanych w klimacie prostoty i naturalności sprawdzi się połączenie drobniejszych fragmentów nieociosanego kamienia z cegłami ręcznie formowanymi o niepowtarzalnej fakturze.

Połączenia cegły z innymi materiałami dają wręcz nieograniczone możliwości tworzenia aranżacji wnętrz. Tam, gdzie uwarunkowania techniczne wykluczają wzniesienie ceglanej ściany, można zawsze skorzystać z lżejszych, ale równie atrakcyjnych wizualnie ceglanych płytek.

Zainteresowanie cegłą skłoniło firmę do uruchomienia linii cegieł i płytek ręcznie formowanych - FB Wit- z bardzo plastycznej gliny oraz piasku. Mieszanka naturalnych materiałów wyróżnia się wyjątkową, jasnokremową barwą. W połączeniu z niepowtarzalną fakturą starej cegły tworzy dekorację o szczególnych walorach.

Panele 3D

W obowiązujące trendy doskonale wpisują się panele ścienne Pulano: efektowne mozaiki w wersji 3D. Design opracowany przez Artura Benckiego bazuje na geometrii, która jest jednym z najchętniej podejmowanych tematów zarówno przez architektów, jak i projektantów mebli, oświetlenia czy akcesoriów do wnętrz.

Pierwsze kolekcje Pulano są dwukolorowe i bazują na dynamice linii prostej i łuku. Niewielkie elementy wykonane z frezowanej płyty wykon´czonej w kolorze białej satyny lub czarnego matu można dowolnie zestawiać, komponując z nich większe całości w nieco - jeśli pokusić się o historyczno-sztuczne porównania - konstruktywistycznej estetyce.

W najnowszej kolekcji Pulano geometria zyskuje nowe oblicze, a design poszczególnych motywów inspirowany jest porządkiem odnajdywanym w naturze. Pośród 7 nowych puzzli składających się na katalog cząstek elementarnych kolekcji znajdziemy m.in. heksagon - powtórzony wygląda jak plaster miodu, "star” - układającą się w struktury przypominające ślady fal na piasku lub wydmy oraz pionowe linie - swą smukłością przywołujące na myśl łodygi roślin, źdźbła traw. Nieregularne i skomplikowane na pierwszy rzut oka formy, w większej grupie tworzą powierzchnie emanujące spokojem i harmonią. Dodatkowo podkreślone odpowiednim oświetleniem kreują wręcz iluzjonistyczne struktury, które pobudzają wyobraźnię i zachęcają do kontemplowania.

W kolekcji znajdziemy płytki o długości od 10 do 60 cm, szerokości od 28,6 do 60 cm. Najcieńszy element ma 6 mm grubości, najgrubszy 24. Wszystkie wykonywane są w procesie formowania pieniącego systemu poliuretanowego, a po nadaniu odpowiedniego kształtu natryskowo pokrywane są lakierem. Powłoka jest odporna na działanie promieni słonecznych, wodę i wilgoć. Standardowe kolory kolekcji to biały i czarny, ale możliwe jest uzyskanie właściwie całej palety RAL oraz efektów specjalnych - powierzchni o metalicznym bądź perłowym wykończeniu.

Intrygujące, subtelne linie dekorów z najnowszej kolekcji Pulano stanowią ciekawy kontrapunkt do tradycyjnych podziałów, które przesycają architekturę wnętrz. Niezauważana właściwie na co dzień dyktatura kwadratów i prostokątów, obecnych w niej na każdym kroku (okna, drzwi, meble, deski podłogowe, kafle ceramiczne) może zostać dzięki nim efektownie przełamana, a pomieszczenie zyskać głębię, dynamikę, a przede wszystkim niepowtarzalną ozdobę.

Beton dekoracyjny

Jeden z najczęściej wybieranych przez inwestorów i projektantów materiałów do efektownego wykańczania wnętrz. Szeroka paleta barw i możliwość kształtowania niemal dowolnej struktury powierzchni sprawiają, że wnętrza wykończone betonem stają się klasycznie piękne.

Beton Fox Dekorator jest kwintesencją prostoty, elegancji i podążania za najnowszymi trendami. Dzięki nieograniczonym możliwościom aranżacyjnym pozwala uzyskać subtelne, gładkie powierzchnie oraz różnego rodzaju efekty - od deskowania po szalunki i surowy beton z widocznymi ubytkami. Beton Fox Dekorator stanowi doskonałą ofertę dla poszukujących rozwiązań o niebanalnym, ponadczasowym wyglądzie.

Wykorzystać go można w pomieszczeniach o charakterze industrialnym, modernistycznym z mocnym akcentem kolorystycznym, a także  monochromatycznym. Beton sprawdzi się także we wnętrzach w stylu skandynawskim z dominującym motywem naturalnych materiałów. To także doskonała propozycja do nowoczesnego salonu czy kuchni. Dzięki ponadczasowości idealnie komponuje się nie tylko z jasnym drewnem, ale też z jego ciemnymi odmianami.

Fox Dekorator to produkt, który nie aplikuje się na ściany, a także dobrze komponuje się z innymi materiałami czy kolorami. Szkło, metal, a także materiały na których widać wyraźny upływ czasu to otoczenie najbardziej odpowiadające specyfice betonu.

Z powodzeniem można stosować go zarówno na ścianach, jak i sufitach. Dzięki nieregularnej strukturze idealnie nadaje się do niwelowania niedoskonałości powierzchni. 

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

 

Więcej o: