Program Mieszkanie dla Młodych: spiesz się po pieniądze!

Wyścig po dotacje z programu Mieszkanie dla Młodych trwa. Zainteresowani zarezerwowali już prawie 50 mln zł z tegorocznego funduszu przeznaczonego przez państwo na dofinansowanie budowy bądź kupna pierwszej nieruchomości - domu lub mieszkania. Eksperci uważają, że przy takim tempie składania wniosków do wyczerpania puli dojdzie najprawdopodobniej już w połowie stycznia.

Kiedy można składać wnioski?

W 2017 roku beneficjenci mają do dyspozycji 373 mln złotych. Kwota wydaje się duża, jednak, jak pokazuje doświadczenie z ostatnich lat, czasu na skorzystanie z dopłat może być bardzo mało. W 2016 pula 365 mln zł rozeszła się w ciągu pierwszych trzech miesięcy. Wg najczarniejszych scenariuszy, w bieżącym roku kredytobiorcy mogą mieć zaledwie 2-3 tygodnie stycznia na skorzystanie z dofinansowania. Z tego powodu warto pośpieszyć się z wyborem odpowiedniego projektu i czym prędzej złożyć wniosek o dofinansowanie.

UWAGA! Wniosek o udzielenie rządowego wsparcia składa się razem z wnioskiem o
udzielenie kredytu hipotecznego w wybranym banku. Listę banków, posiadających zawarte umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który zarządza Funduszem Dopłat, znajdziesz TUTAJ.

Na jak wysokie dofinansowanie można liczyć?

• dofinansowanie 10 lub 15 proc. wkładu własnego przy kupnie domu jednorodzinnego z rynku pierwotnego lub wtórnego o powierzchni nieprzekraczającej 100 m² (lub 110 m2 w przypadku posiadania lub wychowywania co najmniej 3 dzieci). Dopłatą będzie objęte maksymalnie 50 m2 powierzchni użytkowej.

• zwrot za wybrane materiały budowlane – dla stawki VAT równej 23 proc. kwota do
zwrotu wynosi 65,22 proc. kwoty VAT widocznej na fakturze. Jest to wsparcie o
dużo mniejszej wartości niż w przypadku finansowania wkładu własnego – w
najlepszym wypadku możemy mówić o kwocie kilkunastu tysięcy złotych. Wykaz
materiałów budowlanych objętych możliwością zwrotu znajduje się TUTAJ.

Jakie warunki trzeba spełnić, żeby otrzymać dofinansowanie?

• na wsparcie mogą liczyć jedynie osoby w wieku do 35 roku życia (w przypadku małżeństw decyduje wiek młodszego małżonka)

• nie można być właścicielem innego mieszkania – również w przeszłości

• zakup domu jednorodzinnego do 100 m² powierzchni użytkowej (110 m2 przy co najmniej trójce posiadanych dzieci) na rynku pierwotnym lub wtórnym. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m2

• kredyt musi być zaciągnięty na co najmniej 50 proc. ceny mieszkania

• cena mieszkania z dopłatą nie może przekroczyć określonego wskaźnika ustalonego dla danego województwa lub miasta

Jakie domy kwalifikują się do zwrotu części wydatków?

Inwestor otrzyma zwrot części wydatków jeżeli:

• buduje dom jednorodzinny

• nadbudowuje lub rozbudowuje budynek na cele mieszkalne (np. adaptuje poddasze), w taki sposób, że powstanie nowy lokal mieszkalny

• przebudowuje budynek niemieszkalny, jego część lub pomieszczenia niemieszkalne na cele mieszkalne, w taki sposób, że powstanie nowy lokal mieszkalny

Projekty domów z dopłatą

Przy okazji - prezentujemy modelowe projekty domów kwalifikujących się do programu Mieszkanie dla Młodych – parterowe, z poddaszem użytkowym i poddaszem do adaptacji. Projekty wyróżniają się niewielką powierzchnią użytkową (do 110 m²) oraz funkcjonalnie zorganizowaną przestrzenią mieszkalną.

Więcej o programie

Chcez znać więcej szczegółów dotyczących programu "Mieszkanie dla Młodych", zajrzyj na stronę mieszkaniedlamlodych.com

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o budowie, remoncie i wykańczaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail. Zobacz PRZYKŁAD

Więcej o: