Domy na czasie

Jakie domy najbardziej podobają się współczesnym inwestorom? Które projekty są modne? Jaki typ architektury świętuje swój wielki powrót? O najnowszych trendach opowiadają eksperci z Pracowni Projektowej ARCHIPELAG.

Domy z dachem bez okapu

Domy z dachem dwuspadowym bez okapu świetnie wpisują się w kierunek współczesnej architektury. Cechuje je zwarta forma, która sprzyja energooszczędności oraz doskonała funkcjonalność. Brak okapu stwarza wiele możliwości, pozwala m.in. na atrakcyjne wkomponowanie rynny w elewację budynku oraz zastosowanie nowoczesnego okna kolankowego, które pięknie doświetla wnętrze, a przy okazji dodaje bryle modnego wdzięku. Rosnąca popularność projektów z dachem bez okapu idzie w parze z rozwojem technologii – na rynku są dostępne bezpieczne systemy odprowadzania wody deszczowej, dedykowane specjalnie do tego typu budynków. 

Domy z poddaszem do późniejszej adaptacji

Inwestorzy coraz częściej wybierają projekty dwuetapowe, które umożliwiają komfortowe życie w przestrzeni parteru, a w przypadku zmiany potrzeb domowników, oferują dodatkową przestrzeń poddasza, którą można dowolnie zaaranżować. Dodatkowa powierzchnia na drugiej kondygnacji świetnie sprawdzi się, gdy wraz z upływem lat domownicy będą chcieli powiększyć część mieszkalną, np. o osobne pokoje dla dzieci lub zaciszny gabinet do pracy. Możliwość podzielenia inwestycji na etapy, swoboda aranżacji i ekonomiczny charakter to ogromne atuty, które sprawiają, że projekty z tej kategorii z roku na rok zyskują coraz większą popularność.

Realizacje domów: dom pasywny według projektu gotowego

Domy w typie nowoczesnej stodoły

Projekty nawiązujące stylem do archetypu domu jednorodzinnego świętują swój wielki powrót. Prosta forma na rzucie prostokąta to forma idealna, która pozwala na czytelny podział funkcji. Na parterze, od strony południowej, planuje się pomieszczenia wyeksponowane na światło dzienne – salon, kuchnię i jadalnię. W północnej części budynku mieści się zwykle przestrzeń techniczna. Poddasze stanowi bardziej prywatną część domu – zaciszny azyl nocny z wygodnymi sypialniami i jedną lub dwiema łazienkami. Wizytówką nowoczesnych stodół są również szerokie przeszklenia, które dodają bryle lekkości i zacierają granicę między wnętrzem a ogrodem. Oprócz walorów estetycznych, duże okna wykorzystują naturalną energię słoneczną, pomagając tym samym zaoszczędzić na ogrzewaniu i oświetleniu.

Domy z płaskim dachem

Domy z płaskim dachem to idealna propozycja dla osób, które chcą mieszkać modnie, niebanalnie i z klasą. Stropodachy mają wiele zalet – można na nich urządzić miniogród, taras widokowy, a nawet zbudować mały basen. Płaskie dachy zyskują na popularności także ze względu na swój oszczędny charakter – potrzeba na nie mniej materiałów niż na dach stromy, są proste w montażu i ułatwiają dostęp do kominów. Coraz śmielej wkraczają w nasz krajobraz także dzięki nowoczesnej technologii, która umożliwia ich szczelną budowę. Na rynku pojawiły się ponadto specjalne okna do dachów płaskich firmy Fakro, które mają bardzo dobre parametry wytrzymałościowe i termoizolacyjne oraz znakomicie doświetlają wnętrze naturalnym światłem, zapewniając domownikom komfort jasnej i przytulnej przestrzeni.

Domy energooszczędne od podstaw

Budownictwo energooszczędne powoli staje się standardem. Z jednej strony wynika to regulacji prawnych (zgodnie z postanowieniami dyrektywy unijnej, od 2021 roku wszystkie nowe budynki powstającej w krajach Wspólnoty Europejskiej będą musiały wyróżniać się bardzo niskim zapotrzebowaniem na energię i chociaż częściowo być  zasilane z OZE), a z drugiej ze zmieniających się potrzeb inwestorów oraz stale rosnących rachunków za wodę i ogrzewanie. Nie bez znaczenia jest również konieczność ochrony środowiska naturalnego i ograniczenie emisji CO2. Dużą popularnością cieszą się obecnie domy, które wyróżnia bardzo dobra izolacja wszystkich przegród, a także prosta, zwarta bryła, która minimalizuje ryzyko występowania mostków termicznych. Projekty z tej kategorii są ponadto wyposażone w okna i drzwi o odpowiednich parametrach, a także w zestaw energooszczędnych instalacji: pompę ciepła, system solarny oraz wentylację mechaniczną z rekuperacją, dzięki którym nie tylko oszczędzają energię, ale również aktywnie ją pozyskują ze źródeł naturalnych, m.in. słońca.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.