Czym kierować się podczas wyboru mebli tapicerowanych?

Wybór kompletu wypoczynkowego do salonu to bardzo poważna sprawa, bowiem inwestycja ta wiąże się zazwyczaj z niemałym wydatkiem. Z racji tego, że jest to zakup czyniony raz na co najmniej kilka lat, zanim ostatecznie zdecydujesz się na upatrzone meble tapicerowane, musisz wziąć po uwagę na kilka podstawowych kwestii. Dobrze przemyślana decyzja sprawi, że meble rzeczywiście posłużą Ci długo i niezawodnie. Nie wiesz, czym kierować się podczas zakupu mebli tapicerowanych? Sprawdź już teraz!

Jakość wykonania - na co zwrócić uwagę?

fot. Materiał własny - Salony Agata

Meble tapicerowane to niezwykle wygodne, miękkie meble , które służą przede wszystkim do wypoczynku - a przynajmniej tak właśnie powinno być. Aby tak się stało, aby meble naprawdę spełniały Twoje oczekiwania i przynosiły upragniony relaks po ciężkim dniu, musisz zwrócić uwagę na wiele kwestii, między innymi na ich konstrukcję, wykończenie, ewentualne mechanizmy, wypełnienie. Jeśli chodzi o samą cenę kompletów wypoczynkowych, pamiętaj, że nie zawsze jest ona wyznacznikiem jakości. Naprawdę godne polecenia meble możesz kupić niejednokrotnie w bardzo atrakcyjnej cenie. O wiele ważniejsze jest zatem sprawdzenie wyżej wymienionych kryteriów. Przyjrzyjmy się im bliżej.

Kanapy i fotele tapicerowane - konstrukcja i wykończenie

Niezależnie od tego, z czego wytworzone są meble, ich konstrukcja musi być solidna i stabilna. W przypadku wysokiej klasy mebli już na pierwszy rzut oka widać, że są bardzo wytrzymałe, ale taka wiedza to jeszcze za mało, aby dokonać w pełni świadomego zakupu. Usiądź więc na sofie bądź fotelu, które chcesz nabyć. Oprzyj się wygodnie - jeśli chcesz, możesz się nawet położyć! Masz prawo wszystko dokładnie sprawdzić. Jeśli uznasz, że rzeczona konstrukcja jest solidna, możesz przejść do oglądania wykończenia.

fot. Materiał własny - Salony Agata

Sprawdź, czy tapicerka jest dobrze uszyta, czy wszystkie elementy konstrukcji, które powinny być obszyte, rzeczywiście takie są. Przyjrzyj się z bliska obiciu, czy nie ma żadnych nierówności, czy nigdzie się nie rozchodzi.

Meble wypoczynkowe z funkcją spania - sprawdź wszelkie mechanizmy

fot. Materiał własny - Salony Agata

Jeśli interesują Cię meble wypoczynkowe z funkcją spania , musisz sprawdzić, jak dana sofa się rozkłada. Istnieją różne sposoby rozkładania, dlatego obiektywnie oceń, czy ten, który znajduje się w wybranym meblu jest dla Ciebie wystarczająco komfortowy. Nawet jeśli ma to być sofa "awaryjna", czyli będzie wykorzystywana sporadycznie, tylko w wypadku odwiedzin gości, którzy zostaną na noc, musi działać sprawnie i lekko. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości i pytania, zwróć się do pracownika sklepu, który powinien Ci dokładnie opisać dany model.

Meble tapicerowane - wypełnienie ma znaczenie!

Wiele osób popełnia spory błąd, bagatelizując tę kwestię. Tymczasem to właśnie od wypełnienia w dużej mierze zależy komfort korzystania z mebli tapicerowanych. To oczywiste, że początkowo mebel będzie wygodny, ale jak wszystko inne, z czasem zacznie się zużywać. Od rodzaju wypełnienia zależy natomiast, jak szybko się to stanie. Im lepsze, tym dłużej Twój komplet wypoczynkowy będzie komfortowy i nie będzie się odkształcał. Sama pianka czy gąbka może nie wystarczyć. Dobrym połączeniem jest np. pianka ze sprężynami.

Meble wypoczynkowe tapicerowane - dodatki

Oto kolejny istotny element, na który musisz zwrócić uwagę. Zastanów się, czy chcesz, aby poduchy były doszyte na stałe, czy wolisz, aby stanowiły oddzielny element. Sprawdź, czy istnieje możliwość zdjęcia pokrowca z poduch i wyprania go, bo raz na jakiś czas taki zabieg będzie konieczny. Zwróć uwagę na podłokietniki, które także wpływają na komfort użytkowania. Jeśli masz np. bardzo małe wnętrze i szukasz niewielkiej sofy, pamiętaj, że istnieją modele bez podłokietników. Bardzo ciekawym dodatkiem do niektórych kompletów są małe pufki - schowane właśnie w podłokietnikach. Na co dzień nie będą zajmować przestrzeni, za to świetnie się sprawdzą, gdy odwiedzi Cię większa ilość gości, warto więc rozważyć takie rozwiązanie. Niektóre modele mebli tapicerowanych oferują też specjalne kieszenie, które możesz wykorzystać np. na przechowywanie pilota.

Rodzaj tapicerki - która sprawdzi się najlepiej?

fot. Meble wypoczynkowe tapicerowane - dodatki

Rodzaj obicia to tak na dobrą sprawę temat rzeka. Nie da się jednoznacznie stwierdzić, jaka tapicerka sprawdzi się najlepiej, ponieważ uzależnione jest to od indywidualnych warunków, potrzeb i wymagań. Obecnie dostępne są rozmaite rodzaje tapicerki, między innymi ze skóry naturalnej czy ekologicznej i z różnych tkanin, jak np. tkanina żakardowa, zamsz, mikrofaza, alkantara. Skórę, zarówno tę naturalną jak i ekologiczną, stosunkowo łatwo utrzymać w czystości używając odpowiednich środków do czyszczenia i pielęgnacji. Prezentuje się wyjątkowo elegancko i okazale. O ile sprawdzi się np. przy małych dzieciach, o tyle już niestety nie jest odporna na psie czy kocie pazury.

Jeśli natomiast chodzi o wszystkie nowoczesne tkaniny, są one najczęściej pokryte specjalną warstwą ochronną, dzięki której różnego rodzaju zanieczyszczenia nie wnikają tak łatwo w głąb. Nawet jeśli coś rozleje się na obicie, istnieje spora szansa, że po zdarzeniu takim nie pozostanie wątpliwa pamiątka w postaci plamy - o ile oczywiście odpowiednio szybko zareagujesz i w chwilę po wypadku zmyjesz zanieczyszczenie.