Zmiękczacze wody , to w pełni automatyczne urządzenia, które zatrzymują z wody związki magnezu i wapnia, czyli minerały odpowiadające za jej twardość i tworzenie się osadów. Dzięki temu, będziemy mieli nie tylko mniej sprzątania w łazience, ale realnie zaoszczędzimy na naprawach i wymianach domowych sprzętów (m.in. pralka, ekspres do kawy, czajnik), kosztach eksploatacji C.O. (sprawna instalacja bez kamienia), a także detergentach i kosmetykach, gdyż w miękkiej wodzie wszystkie one dużo bardziej się pienią.
ABC zmiękczania
Technologia zmiękczania wody ma już ponad 100 lat i oparta jest na zasadzie wymiany jonowej. Oznacza to, że woda, która przepływa przez zmiękczacz, oddaje na specjalnym złożu żywicznym wszystkie jony magnezowo-wapniowe, a w to miejsce zabiera ze złoża jony sodowe. Jest to w pełni bezpieczna, skuteczna i powszechnie stosowana metoda, która nie wpływa na smak wody.
Wydajność zmiękczacza zależy od wielkości złoża żywicy jonowymiennej. Najbardziej popularne i w zupełności wystarczające dla 4-5 osobowej rodziny są urządzenia ze złożem 25-30 litrów. Ważna uwaga - proces zmiękczania odbywa się przepływowo i nie obniża ciśnienia wody. Samo podłączenie zmiękczacza i jego zaprogramowanie jest proste i można je wykonać samodzielnie.
Automatyczne zmiękczacze wody same zliczają jej pobór i po określonym przepływie przeprowadzają tzw. regenerację złoża. Oznacza to, że żywica przepłukiwana jest czystą wodą i solanką, a wszystkie nagromadzone związki twardości usuwane są do kanalizacji. Jest to proces niezauważalny dla użytkownika, a miesięczny koszt eksploatacji urządzenia wynosi kilkanaście złotych (woda i sól tabletkowa do płukania).
Który zmiękczacz wybrać?
Na rynku dostępnych jest bardzo wiele urządzeń. Na szczęście z pomocą przychodzą fachowe rankingi i porady praktyków . Wybierając zmiękczacz na pewno warto skupić się na trzech rzeczach: rodzaju złoża żywicznego, funkcjach głowicy sterującej oraz wiarygodności dystrybutora.
Szukajmy urządzeń z bezpiecznymi, najlepiej monosferycznymi żywicami. Są one bardziej wydajne, potrzebują mniej wody i soli do płukania oraz dłużej zachowują żywotność. Specjaliści z branży polecają zmiękczacze Hydro i Hydro Plus - polskie, ze sprawdzoną i w pełni automatyczną głowicą i z długimi gwarancjami. W Hydro Plus mamy żywicę monosferyczną Lewatit S1567 - jedyną produkowaną bez użycia rozpuszczalników, polecaną właśnie do gospodarstw domowych.
Taka sama żywica występuje w zachwalanych zmiękczaczach Water Technic , produkowanych przez renomowaną amerykańską firmę z branży uzdatniania wody. W modelu ze złożem 26-litrowym otrzymamy najlepszą 4-cyklową głowicę sterującą z funkcją regeneracji przeciwprądowej. Dzięki czterem cyklom płukania, złoże żywiczne zawsze będzie doskonale doczyszczone, a pobierana woda najwyższej jakości. Water Technic to zmiękczacz z bardzo długą gwarancją - aż 5 lat na elektronikę. Co więcej, urządzenie oferuje szereg innowacyjnych funkcji (np. Smart Soft - przyśpieszenie regeneracji na bazie prognozy zużycia wody czy Top Higienic - płukanie złoża w razie braku poboru wody), a jego dystrybucją i serwisem zajmuje się obecna na rynku od lat polska firma - Technika Wody .
I na koniec - ile powinien kosztować zmiękczacz wody? Tutaj nie ma reguły, ale warto być ostrożnym, by nie przepłacić. Na przykład ceny solidnych zmiękczaczy Hydro i Hydro Plus wahają się zależnie od modelu i wielkości złoża w granicach 1 400 - 1 900 zł, a renomowanych Water Technic od 2 200 do 2 500 zł. W przypadku urządzeń jeszcze droższych - będziemy płacić głównie za ich marketing.