Cisie to niewielka wieś w gminie Halinów, położona kilkanaście kilometrów od granic Warszawy. Właśnie tutaj, w spokojnej, zielonej okolicy, powstaje pierwsze w Polsce osiedle domów jednorodzinnych, zbudowane w koncepcji e4.
Koncepcja powstała w firmie Wienerberger jako odpowiedź na oczekiwania coraz bardziej świadomych klientów. Gwarantuje ona równowagę między potrzebami emocjonalnymi, a czysto użytkowymi, jednocześnie prezentując kompleksowe podejście do domu jako do złożonego i zmieniającego się wraz z upływem czasu organizmu. Idea e4 spełnia wymagania dotyczące odpowiedzialnego, energooszczędnego i zdrowego budownictwa realizowanego przy wysokim poszanowaniu środowiska i dbałości o komfort życia człowieka.
To koncepcja budynku niemal zeroenergetycznego, która odpowiada restrykcyjnym standardom Unii Europejskiej dla sektora budowlanego dotyczącym zużycia energii, mającym wejść w życie od 2021 roku.
Realizując projekt w Polsce, producent zaprosił do współpracy renomowanych partnerów i liderów branży – firmy Viessmann i FAKRO, które podzielają wartości i filozofię kryjącą się za e4.
Dom to miejsce z którym łączymy się na wiele, wiele lat. Chcemy, aby był ładny, bezpieczny, ekologiczny i tani w utrzymaniu. Odpowiedzią na potrzeby klientów jest koncepcja e4, czyli myślenie o domu jako całym systemie:
emocje i zdrowie: Dom to miejsce, w którym żyjemy, odpoczywamy i spędzamy większość wolnego czasu. Koncepcja ceramicznego domu e4 umożliwia projektowanie domu według indywidualnych potrzeb, uwzględniając aspekty funkcjonalne i estetyczne. To połączenie wygody życia z funkcjonalnością i zdrowiem, które zapewnia zastosowanie naturalnych, wysokiej jakości rozwiązań budowlanych.
energia: Wydajność energetyczna domu ceramicznego e4 to rezultat zastosowania nowoczesnych technologii i systemów umożliwiających produkcję energii cieplnej przez budynek i redukcję jej strat. Zastosowanie rozwiązań o wysokich parametrach termoizolacyjnych gwarantuje na tyle wysoką ochronę cieplną budynku, iż nawet zimą może być energetycznie samowystarczalny. Koncepcja e4 przewiduje także rozwiązania, w których dom produkuje więcej energii, niż zużywa.
ekologia: W koncepcji e4 dbałość o środowisko to wykorzystanie ekologicznych materiałów budowlanych i odnawialnych źródeł energii. Naturalne, trwałe i przyjazne środowisku materiały pozwalają na stworzenie i utrzymanie optymalnego mikroklimatu wewnątrz domu. Eliminacja emisji szkodliwego CO2 do atmosfery jest możliwa dzięki uniezależnieniu się od paliw kopalnych i wykorzystaniu energii słonecznej.
ekonomia: Wyważony koszt budowy, utrzymania i konserwacji budynku jest podstawą koncepcji domu e4. Naturalne, trwałe materiały, innowacyjna technologia budowy w połączeniu z nowoczesnymi systemami grzewczymi czy wentylacyjnymi oraz nowoczesną stolarką okienną gwarantują przewidywalność kosztów budowy i eksploatacji. Dom zbudowany zgodnie z zasadami e4 to minimalne koszty konserwacji i rozsądny poziom wydatków bieżących na energię, dający poczucie bezpieczeństwa finansowego.
Ściany domu e4 są wykonane z naturalnych materiałów ceramicznych o wysokich parametrach termoizolacyjnych, murowanych w technologii Porotherm Dryfix – na cienkowarstwową, szybkoschnącą zaprawę. To rozwiązanie pozbawione niemal zupełnie wilgoci technologicznej, które nie tylko gwarantuje wysokie parametry ochrony cieplnej, ale także zapewnia zdrowy mikroklimat w domu.
Dla płaskiej dachówki ceramicznej znaleziono dodatkowe zastosowanie. Stanowi ona nie tylko solidne pokrycie dachowe, ale została zamontowana również na elewacji, dodatkowo ją wzmacniając i nadając budynkowi nowoczesny i indywidualny charakter.
Mieszkańcy budynku e4 będą mogli korzystać z własnego prądu, który wytwarzany będzie przez wysokosprawne moduły fotowoltaiczne firmy Viessmann Vitovolt 300 o mocy 4 kW.
Kompaktowa pompa ciepła obsługiwana przy pomocy aplikacji zapewnia wygodne zasilanie w ciepłą wodę, a wentylacja zapewnia dopływ świeżego powietrza i przyjemny klimat w pomieszczeniach budynku oraz stanowi barierę dźwiękową.
Firma FAKRO do budynków wykonanych zgodnie z koncepcją e4 zaproponowała energooszczędne wysokiej jakości okna dachowe, które już spełniają wymagania WT 2021. Okna zostały dobrane z uwzględnieniem położenia danego pomieszczenia. Przez przeszklenia pozyskiwana jest energia słoneczna, jednak podczas gorącego lata, gdy ten efekt nie jest pożądany, od strony południowej na oknach dachowych zastosowano markizy FAKRO sterowane solarnie skutecznie chroniące przed przegrzaniem.
Domy dobrze zaprojektowane
Projekt budynków powstał w uznanej warszawskiej pracowni Mąka-Sojka Architekci (ich autorstwa są domy na osiedlu Żoliborz Artystyczny. Domy zaskakują piękną, oszczędną formą. Wnętrza zaprojektowano tak, by pomieszczenia w łatwy sposób mogły być zmieniane i dostosowywane do wielkości i potrzeb rodziny.
Dom e4 spełnia wszystkie kryteria charakterystyczne dla domów energooszczędnych, lecz swoją estetyką wyraźnie wyróżnia się na tle innych proponowanych projektów i przeczy utartym wyobrażeniom na temat urody takich domów. Naszym wyzwaniem było, by efektywnie połączyć innowacyjne rozwiązania z dobrej jakości architekturą i funkcjonalnością. Efekty są dla nas miłym zaskoczeniem” komentuje Maciej Mąka, współzałożyciel pracowni Mąka-Sojka Architekci.
Na razie na osiedlu w Cisiach stoją trzy budynki. Docelowo będzie ich siedem.