Polska firma stworzyła okno, które zastępuje tablet!

Tradycyjne telewizyjne ekrany i komputerowe monitory mają nowego konkurenta: okienną szybę. Nie, to nie żart. Bytowska firma Drutex stworzyła właśnie inteligentne, interaktywne okno, na którym można oglądać filmy, strony internetowe czy galerie zdjęć.

Wstajesz rano, podchodzisz do okna, dotykasz szyby i wybierasz aplikację z prognozą pogody, którą za chwilę masz przed oczami na tle tego, co widzisz na zewnątrz… Robisz obiad, wyświetlasz na szybie przepis i już nie musisz co chwilę zaglądać do tableta… Chcesz obejrzeć film na ekranie większym niż ten, który ma twój telewizor? Nic prostszego – odtwarzasz go na szybie… Słońce za bardzo wchodzi do pokoju? Włączasz wirtualną żaluzję…

 

SmartWindow to energooszczędne okno, w którego zespolonej szybie zamknięto matrycę LCD (szyba jest tak zbudowana, że znakomicie chroni wyświetlacz przez wpływem czynników zewnętrznych). Rozwiązanie, którego podstawą jest energooszczędny procesor w architekturze ARM, zawiera również interfejsy do komunikacji bezprzewodowej, opartej na standardach WIFI (802.11n), Bluetooth (4.1) oraz Bluetooth Low Energy.

Komunikacja z użytkownikiem odbywa się za pomocą czytelnych aplikacji, przy czym do okna można podłączyć pendrive albo dysk przenośny, klawiaturę i mysz oraz, oczywiście, internet. Zdaniem twórców nowej technologii, SmartWindow z czasem stanie się także ważnym elementem zdalnego sterowania domem.

Gdzie można kupić to wspaniałe okno-ekran? Na razie nigdzie, ale – jak zapewnia producent – stanie się to już w niedalekiej przyszłości.

Więcej o: