Dom z poddaszem użytkowym czy parterowy? Porównanie kosztów budowy i funkcjonalności
Każdy Inwestor przed rozpoczęciem budowy domu musi znaleźć właściwą odpowiedź na wiele pytań oraz podjąć wiele ważnych decyzji, które będą mieć wpływ na komfort użytkowania domu i jakość życia rodziny. Fundamentalne znaczenie ma wybór projektu domu, który jednocześnie powinien odpowiadać potrzebom mieszkańców oraz zapisom Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy. Wśród Inwestorów dużym zainteresowaniem cieszą się projekty domów z poddaszem użytkowym oraz projekty domów parterowych. Jeżeli wybór projektu nie jest ograniczony warunkami zabudowy, to często pojawia się dylemat: czy wybudować dom parterowy, czy może lepiej z poddaszem użytkowym.
Odpowiedź nie zawsze jest jednoznaczna, a przecież decyzję podejmujemy najczęściej raz na całe życie. Sprawdźmy jakie zalety płyną z użytkowania tych domów, czym się od siebie różnią oraz porównajmy koszty budowy na przykładzie projektów „Dom w zielistkach 3” oraz „Dom pod świerkiem”, które należą do kolekcji: projekty małych domów ARCHON+.
Układ funkcjonalny i powierzchnia zabudowy
Podstawowa różnica pomiędzy domem z poddaszem użytkowym a parterowym to zupełnie odmienny sposób organizacji przestrzeni wewnętrznej, który wynika z różnej ilości kondygnacji. Zaletą domów z poddaszem użytkowym jest rozmieszczenie strefy dziennej i nocnej, zgodnie z naturalnym podziałem na kondygnacje. Taki układ funkcjonalny zapewnia mieszkańcom komfort w niezależnym użytkowaniu tych stref. Parter najczęściej w całości zaprojektowany jest jako strefa dzienna, poddasze idealnie sprawdza się jako zaciszna strefa nocna. Minusem w użytkowaniu pomieszczeń na poddaszu mogą być skosy. Zarówno kąt nachylenia dachu, jak i wysokość ścianki kolankowej mają istotny wpływ na poziom komfortu użytkowania poddasza. W niektórych przypadkach aranżacja poddasza może wiązać się z koniecznością wykonania mebli na zamówienie.
Mieszkańcy parterówek, zwłaszcza rodziny z dziećmi, najbardziej doceniają wygodę płynącą z użytkowania jednokondygnacyjnego domu bez schodów. Komfortowe wnętrza domu parterowego najczęściej mają tę samą wysokość, przez co są łatwiejsze w aranżacji. Ważnym atutem parterówek jest bliskość ogrodu, istnieją projekty domów parterowych, w których każde pomieszczenie posiada bezpośrednie wyjście na zewnątrz. Optymalne zagospodarowanie przestrzeni wewnętrznej wymaga stworzenia takiego układu funkcjonalnego, który w ramach jednej kondygnacji zapewni wszystkim domownikom maksymalny poziom komfortu, poprzez wyraźne wyodrębnienie stref użytkowych.
Różnica dotyczy także powierzchni zabudowy. Dom z poddaszem użytkowym, którego program wewnętrzny rozłożony jest na dwóch kondygnacjach, zajmuje mniejszą powierzchnię działki niż dom parterowy o podobnej wielkości. Z tego względu budynki z poddaszem użytkowym łatwiej wpisują się w nieduże lub nieregularne działki.
A teraz sprawdźmy koszty budowy
Porównując koszty budowy domu z poddaszem użytkowym i parterowego o zbliżonej powierzchni, w oparciu o bieżące kosztorysy wybranych projektów domów: „Dom w zielistkach 3” oraz „Dom pod świerkiem” widać różnice cenowe. Na etapie stanu surowego zamkniętego większe koszty poniosą Inwestorzy budujący parterówkę, co jest związane przede wszystkim z większą powierzchnią fundamentów, ścian i dachu. Koszty wykończeniowe w głównej mierze będą zależeć od rodzaju zastosowanych materiałów i przyjętego przez Inwestora standardu.
Poniższe zestawienie kosztów opracowano na podstawie szczegółowych kosztorysów na III kwartał 2017, w oparciu o krajowe ceny publikowane przez Sekocenbud, według stawek cen minimalnych. Zestawienie odnosi się do budowy domu systemem zleconym, podane ceny są kwotami netto, do których należy doliczyć 8 % podatku VAT.
Zestawienie materiałów budowlanych
Z powyższego zestawienia widać, że większe koszty poniesie Inwestor budujący dom parterowy. Im większa powierzchnia użytkowa domu, tym tańsze w realizacji stają się domy z wykorzystaniem poddasza. Im bardziej rozłożysty dach tym będzie droższy w wykonaniu. Teza o tańszych parterówkach sprawdza się tylko w przypadku domów o bardzo małej powierzchni użytkowej (poniżej 100 m2). Warto również podkreślić, że mniejsza ilość przegród zewnętrznych w domach z poddaszem użytkowym pozytywnie wpływa na ekonomikę eksploatacji.
Zapisz
-
Czas zacząć przygotowania do sezonu ogrodowego. Wybieramy najlepsze grilleMATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Sprzęty kuchenne, które odmienią Twoje gotowanie!
-
Problem suchości oka - czynniki i przyczyny. PODCAST [Materiał promocyjny]MATERIAŁ PROMOCYJNY
-
Bestsellerowe serie LEGO dla starszych dzieci i dorosłych
-
Jedna z najlepiej sprzedających się gier - The Sims. Czy może wpływać pozytywnie na rozwój?
- Wszechobecny mrok, rozkład i melancholia - wuefista z Dąbrowy Górniczej maluje jak Beksiński!
- Jak wyczyścić pralkę? Ten trik za kilka groszy sprawi, że będzie jak nowa!
- Czym jest trójkąt roboczy? Poznaj zasady ergonomii w kuchni
- Jeżatka zwana również jako lipka pokojowa - ozdobna roślina, którą pokochasz!
- Mech w trawniku - jak się go pozbyć? Wypróbuj ten domowy sposób!