Dom z poddaszem użytkowym czy parterowy? Porównanie kosztów budowy i funkcjonalności

Co wybrać - dom z poddaszem użytkowym czy dom parterowy? Jakie mają zalety? Czym się od siebie różnią? Porównajmy koszty budowy na przykładzie dwóch projektów.

Każdy Inwestor przed rozpoczęciem budowy domu musi znaleźć właściwą odpowiedź na wiele pytań oraz podjąć wiele ważnych decyzji, które będą mieć wpływ na komfort użytkowania domu i jakość życia rodziny. Fundamentalne znaczenie ma wybór projektu domu, który jednocześnie powinien odpowiadać potrzebom mieszkańców oraz zapisom Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego lub decyzji o warunkach zabudowy. Wśród Inwestorów dużym zainteresowaniem cieszą się projekty domów z poddaszem użytkowym oraz projekty domów parterowych. Jeżeli wybór projektu nie jest ograniczony warunkami zabudowy, to często pojawia się dylemat: czy wybudować dom parterowy, czy może lepiej z poddaszem użytkowym.

 Odpowiedź nie zawsze jest jednoznaczna, a przecież decyzję podejmujemy najczęściej raz na całe życie. Sprawdźmy jakie zalety płyną z użytkowania tych domów, czym się od siebie różnią oraz porównajmy koszty budowy na przykładzie projektów „Dom w zielistkach 3” oraz „Dom pod świerkiem”, które należą do kolekcji: projekty małych domów ARCHON+.

Układ funkcjonalny i powierzchnia zabudowy

Podstawowa różnica pomiędzy domem z poddaszem użytkowym a parterowym to zupełnie odmienny sposób organizacji przestrzeni wewnętrznej, który wynika z różnej ilości kondygnacji. Zaletą domów z poddaszem użytkowym jest rozmieszczenie strefy dziennej i nocnej, zgodnie z naturalnym podziałem na kondygnacje. Taki układ funkcjonalny zapewnia mieszkańcom komfort w niezależnym użytkowaniu tych stref. Parter najczęściej w całości zaprojektowany jest jako strefa dzienna, poddasze idealnie sprawdza się jako zaciszna strefa nocna. Minusem w użytkowaniu pomieszczeń na poddaszu mogą być skosy. Zarówno kąt nachylenia dachu, jak i wysokość ścianki kolankowej mają istotny wpływ na poziom komfortu użytkowania poddasza. W niektórych przypadkach aranżacja poddasza może wiązać się z koniecznością wykonania mebli na zamówienie.

Mieszkańcy parterówek, zwłaszcza rodziny z dziećmi, najbardziej doceniają wygodę płynącą z użytkowania jednokondygnacyjnego domu bez schodów. Komfortowe wnętrza domu parterowego najczęściej mają tę samą wysokość, przez co są łatwiejsze w aranżacji. Ważnym atutem parterówek jest bliskość ogrodu, istnieją projekty domów parterowych, w których każde pomieszczenie posiada bezpośrednie wyjście na zewnątrz. Optymalne zagospodarowanie przestrzeni wewnętrznej wymaga stworzenia takiego układu funkcjonalnego, który w ramach jednej kondygnacji zapewni wszystkim domownikom maksymalny poziom komfortu, poprzez wyraźne wyodrębnienie stref użytkowych.

Różnica dotyczy także powierzchni zabudowy. Dom z poddaszem użytkowym, którego program wewnętrzny rozłożony jest na dwóch kondygnacjach, zajmuje mniejszą powierzchnię działki niż dom parterowy o podobnej wielkości. Z tego względu budynki z poddaszem użytkowym łatwiej wpisują się w nieduże lub nieregularne działki.

A teraz sprawdźmy koszty budowy

Porównując koszty budowy domu z poddaszem użytkowym i parterowego o zbliżonej powierzchni, w oparciu o bieżące kosztorysy wybranych projektów domów: „Dom w zielistkach 3” oraz „Dom pod świerkiem” widać różnice cenowe. Na etapie stanu surowego zamkniętego większe koszty poniosą Inwestorzy budujący parterówkę, co jest związane przede wszystkim z większą powierzchnią fundamentów, ścian i dachu. Koszty wykończeniowe w głównej mierze będą zależeć od rodzaju zastosowanych materiałów i przyjętego przez Inwestora standardu.

Poniższe zestawienie kosztów opracowano na podstawie szczegółowych kosztorysów na III kwartał 2017, w oparciu o krajowe ceny publikowane przez Sekocenbud, według stawek cen minimalnych. Zestawienie odnosi się do budowy domu systemem zleconym, podane ceny są kwotami netto, do których należy doliczyć 8 % podatku VAT.

 Zestawienie materiałów budowlanych

Z powyższego zestawienia widać, że większe koszty poniesie Inwestor budujący dom parterowy. Im większa powierzchnia użytkowa domu, tym tańsze w realizacji stają się domy z wykorzystaniem poddasza. Im bardziej rozłożysty dach tym będzie droższy w wykonaniu. Teza o tańszych parterówkach sprawdza się tylko w przypadku domów o bardzo małej powierzchni użytkowej (poniżej 100 m2). Warto również podkreślić, że mniejsza ilość przegród zewnętrznych w domach z poddaszem użytkowym pozytywnie wpływa na ekonomikę eksploatacji.


Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.