Na co należy zwrócić uwagę przy wyborze napędu do bramy garażowej?

Wybierając napęd do bramy, powinniśmy zwrócić uwagę na następujące cechy i wybrać według najważniejszych dla nas kryteriów.

Pewne zamknięcie bramy. Aby brama była skutecznie zamknięta i zabezpieczona przed podważeniem, powinna posiadać automatyczne, mechaniczne ryglowanie w szynie napędu, takie, jakie mają napędy SupraMatic i ProMatic firmy Hörmann. Natomiast przed skopiowaniem kodu przez włamywacza najlepiej zabezpieczy ją 128 -bitowe sterowanie BiSecur. Wielkość kodu decyduje o skuteczności zabezpieczenia - napędy z popularnym z 40-, a także 70 -bitowym kodowaniem są mniej bezpieczne.

Krótki czas otwierania i zamykania bramy. Dobry napęd o prędkości otwierania 22 cm/s w porównaniu z tymi o najczęściej stosowanej prędkości 17 cm/s pozwala zaoszczędzić co najmniej dwie godziny w ciągu roku. Tyle czasu marnujemy na stanie pod bramą, przy założeniu, że tylko dwa razy dziennie otwieramy i zamykamy bramę.

Małe zużycie prądu w czasie otwierania i czuwania. Lepsze napędy, takie jak SupraMatic, w stanie stand by pobierają tylko 1 W mocy. To 5 razy mniej niż napędy ze standardowym transformatorem.

Pełne bezpieczeństwo. Automatyczny, przeciążeniowy układ zabezpieczający, który zatrzymuje bramę zaraz po natrafieniu na przeszkodę, to gwarancja, że zamykająca się brama nie zrobi nikomu krzywdy. Normy określają chwilowy maksymalny nacisk bramy zamykanej napędem elektrycznym. Dlatego dla każdego typu bramy z konkretnym typem napędu siły działające na krawędziach bramy muszą być zmierzone i podane w certyfikacie.

Długi czas niezawodnego działania. Ponad 10 lat bezawaryjnego działania to cecha napędów SupraMatic i ProMatic firmy Hörmann. Aby napęd działał także podczas przerwy w dostawie prądu, warto kupić dodatkowy akumulator.

Rozsądna cena. Dostępne na rynku napędy w średniej cenie - około 800 zł netto - tylko częściowo mogą spełniać wymienione kryteria. Najlepsze, które w pełni odpowiadają tym wymogom, takie jak SupraMatic E firmy Hörmann, to wydatek ok. 1400 zł netto.