Mieszkanie pod wynajem oczami najemcy. Co najbardziej denerwuje lokatorów?

Październik to miesiąc w którym studenci wracają do wynajmowanych mieszkań. W Większości przypadków standard mieszkania pozostawia wiele do życzenia. Przyszłych najemców przerażają nie tylko stare sprzęty czy wysokie koszty, ale także... nieuczciwi właściciele.

Nowy raport Morizon sprawdził, jak obecnie wygląda wynajem mieszkania z perspektywy przyszłego najemcy. Jak się okazuje, aż ponad połowa lokatorów uważa, że ceny mieszkań pod wynajem są zbyt wygórowane i nieadekwatne do warunków, jakie oferują właściciele. Razi zwłaszcza niski standard – mieszkania w większości są słabo wyposażone, a meble pamiętają wczesny PRL. Prócz starych, wysłużonych mebli częstym problemem jest także zły stan kuchni i łazienki, a nawet brak podstawowych, niezbędnych elementów wyposażenia.

Co ciekawe, aż 1/3 najemców uważa, że właściciele mieszkań zwyczajnie ukrywają usterki i niedogodności, wprowadzając tym samym w błąd swoich przyszłych lokatorów. W ten sposób chcą szybciej znaleźć chętnych, nie zważając na fakt, że lokum jakie oferują, nie spełnia ważnych kryteriów. Najprawdopodobniej liczą zapewne, że po podpisaniu umowy, przyszli lokatorzy nie cofną swojej decyzji. Jakie jeszcze problemy spotykają najemców? Choć trudno sobie to wyobrazić, okazuje się, że co czwarty badany lokator musiał znosić niezapowiedziane wizyty właściciela. W wielu przypadkach, wynajmujący posuwali się o krok dalej – aż 28 % najemców spotkało się z zakazem nocowania swoich znajomych i bliskich.

Choć skala problemów z którymi muszą borykać się lokatorzy jest duża, na tym kłopoty się nie kończą. Co więcej, często zaczynają się właśnie wtedy, kiedy wydawałoby się, że powinny się zakończyć. Aż 25% badanych przyznało, że miało dużą trudność z odzyskaniem kaucji za mieszkanie. Właściciel pobiera kaucję, aby zabezpieczyć się przed ewentualnymi szkodami i zniszczeniami, w przeciwnym razie ma on obowiązek jej zwrotu. Okazuje się jednak, że wielu z nich bezpodstawnie zawłaszcza sobie kaucję, która powinna wrócić do najemcy.

Jak nie trudno się domyślić, opowieści o nieuczciwych właścicielach jest wiele. Zapewne każdy, kto w przeszłości sam był najemcą, doskonale pamięta z jakimi problemami musiał się mierzyć. W tej sytuacji nie dziwi fakt, że tak wiele osób obawia się zamieszkać w wynajętym mieszkaniu i szuka innych rozwiązań. Niestety, wciąż wielu zwyczajnie nie stać na zakup własnego lokum, dlatego też mimo wielu problemów i niedogodności wynajem mieszkania cieszy się wciąż tak dużym zainteresowaniem.

Jak wyczyścić i zaimpregnować kabinę prysznicową

Więcej o: