Jakie wybrać schody do mieszkania w stylu skandynawskim?

Od lat styl skandynawski cieszy się dużym zainteresowaniem i popularnością. Także Polacy pokochali skandynawskie wnętrza, pełne jasnych, stonowanych kolorów i naturalnych materiałów. Styl skandynawski to propozycja dla tych, którzy lubią proste i ponadczasowe rozwiązania. Jeśli marzy się wam klimat skandynawski, warto sprawdzić, jak zaaranżować schody wewnętrzne, aby podkreślały niepowtarzalny charakter i styl mieszkania.

Wybór mebli i dodatków do wnętrz inspirowanych stylem skandynawskim jest bardzo szeroki. Wnętrza inspirowane stylem skandynawskim urzekają naturalnością i funkcjonalnymi rozwiązaniami. Dzięki bogatej ofercie bez większego problemu można znaleźć przedmioty, które doskonale wpiszą się w styl mieszkania.

Schody, tak jak inne elementy, powinny wpisywać się w charakter i styl mieszkania. Dlatego warto dowiedzieć się, jakie schody pasują do wnętrz w klimacie skandynawskim, oraz jaką powinny mieć konstrukcję, balustradę, kolor i dodatki.

Schody w stylu skandynawskim – prostota i minimalizm

Skandynawskie wnętrza charakteryzują jasne przestrzenie i minimalistyczne formy. Warto o tym pamiętać przy wyborze schodów. W stylu skandynawski najlepiej sprawdzą się te o minimalistycznej, pozbawionej zdobień konstrukcji. Świetnym wyborem są schody bez podstopnic i szklanych wykończeń. Ważne jest także, aby ich prosta forma współgrała z funkcjonalnością, dzięki czemu cała aranżacja będzie praktyczna i wygodna w codziennym użytkowaniu.

W przypadku dużych przestrzeni, najlepiej sprawdzą się schody dwubiegunowe, w kształcie litery „U”, oddzielone w połowie wysokości podestem. Jeśli jednak nie można pochwalić się dużym metrażem, najlepiej postawić na schody kacze, które wspaniale wyglądają w wąskich i małych pomieszczeniach. Dzięki specjalnie wyprofilowanym stopniom zredukują zajmowaną powierzchnię, zachowując przy tym wygodę i komfort.

Balustrady schodów wewnętrznych [WIDEO]

Schody w stylu skandynawskim – barwa i światło

W skandynawskich wnętrzach dominuje jasna kolorystyka. Prym wiodą zwłaszcza odcienie bieli, brązu, beżu i szarości, które świetnie komponują się z dodatkami w ciemnych, intensywnych barwach. Ważne jest jednak zachowanie odpowiedniej proporcji – ciemne kolory nie mogą dominować, a jedynie stanowić dopełnienie całej aranżacji. W stylu skandynawskim najlepiej sprawdzą się schody w kolorze bieli lub jasnego drewna. Dobrym rozwiązaniem jest także połączenie obu barw, które pozwolą przełamać kolorystyczną monotonię.

Nie mniej istotnym elementem stylu skandynawskiego jest oświetlenie. Świetnym pomysłem jest wybór schodów z ledowym oświetleniem. Lampki montowane są pod każdym stopniem, dzięki czemu nie tylko stanowią ozdobę, ale także zwiększają bezpieczeństwo.  Ponad to, wybierając takie schody można optycznie powiększyć przestrzeń, dzięki czemu wnętrza będą sprawiały większych niż w rzeczywistości.

Schody w stylu skandynawskim – naturalne materiały

Jak wiadomo, styl skandynawski kocha naturalne materiały, dzięki którym wnętrza są bardziej przytulne i klimatyczne. W przypadku drewna wykorzystywane są zarówno tradycyjne gatunki, takie jak dąb i buk jak i mniej popularne, np. jesion. W skandynawskich wnętrzach często wykorzystuje się także szkło. Znakomitą ozdobą mieszkania będzie szklana balustrada o tafli wpuszczonej w stopień i wykończona pochwytem wykonanym z tego samego rodzaju drewna, najlepiej w tym samym kolorze co stopień.

Wnętrza inspirowane stylem skandynawskim są nie tylko przytulne, ale i funkcjonalne. Urządzając mieszkanie w tym stylu warto zadbać by każdy element ze sobą współgrał i tworzył spójną całość. Dlatego też, prócz mebli i dodatków, tak ważne jest aby pamiętać również o schodach, które także tworzą klimat mieszkania.

Schody do różnych wnętrz [WIDEO]

Więcej o: