Wynajem mieszkania: 3 zasady, dzięki którym unikniesz problemów

Wciąż bardzo wiele osób zamiast kupować mieszkanie, decyduje się na wynajem. Takie rozwiązanie, choć na dłuższą metę wydaje się mało korzystne, nie wiąże się z zaciąganiem kredytu. Zwłaszcza młodzi ludzie, których nie stać na kupno mieszkania, chętnie decydują się na wynajem. Niestety, wynajem mieszkania również może oznaczać kłopoty. Dlatego zanim zdecydujesz się na wynajem, warto zapoznać się z zasadami, które pomogą dokonać dobrego wyboru i nie zostać oszukanym.

Po pierwsze – unikaj pośredników

Częstym błędem, przy szukaniu mieszkania jest korzystanie z nieuczciwych pośredników. Oczywiście korzystanie z pomocy agencji, które pośredniczą w szukaniu mieszkania nie jest złym pomysłem, jednak trzeba uważać, aby nie zostać oszukanym. Biuro, które pomaga w szukaniu mieszkania na wynajem powinno pobierać opłatę dopiero w momencie, gdy umowa najmu zostanie podpisana. Niestety wiele firm oferuje „pomoc” w postaci kontaktów do właścicieli w zamian pobierając opłatę. W takim wypadku firmy zarabiają pieniądze nawet, jeśli nie dojdzie do podpisania umowy. Zanim skorzystamy z biura, które pośredniczy przy wynajmie mieszkania, lepiej dobrze przeczytać umowę i korzystać z usług firmy, która pobieraj opłatę dopiero w momencie, gdy za jej pośrednictwem doszło do podpisania umowy najmu.

Po drugie – koniecznie podpisz umowę najmu

Niestety ciągle wiele osób decyduje się na wynajem mieszania, bez podpisania stosownej umowy. W takim wypadku nie trudno o kłopoty, ponieważ bez stosownego dokumentu trudno jest dochodzić swoich praw. Umowa jest gwarantem bezpieczeństwa zarówno dla najemcy jak i wynajmującego, dlatego jest absolutnie koniecznym elementem najmu. W jaki sposób powinna być sporządzona umowa najmu? Przede wszystkim dokument powinien być sporządzony na piśmie. Koniecznie powinny się w niej znaleźć informacje o wysokości opłat (wysokość czynszu oraz opłaty za media i opłaty administracyjne). Ponad to w umowie powinny znaleźć się zapisy dotyczące praw i obowiązków jednej i drugiej strony oraz protokół zdawczo-odbiorczy. Dzięki temu uda się uniknąć nieporozumień w kwestii rozliczeń za media czy kaucji, którą najemca odzyskuje w momencie zakończenia umowy.

Po trzecie – uzgodnij z właścicielem najważniejsze zasady

Aby uniknąć nieporozumień, ważne jest żeby przed podpisaniem umowy uzgodnić najważniejsze zasady. Dotyczy to m.in. kwestii podnajmu lokalu przez lokatora. Najemca nie może bez zgody właściciela mieszkania udostępniać lokalu osobom trzecim. Trzeba także dowiedzieć się czy właściciel wyraża zgodę na palenie papierosów w mieszkaniu, lub obecność zwierząt. Pomoże to uniknąć wielu konfliktów i nieporozumień. Warto także informować się z wyprzedzeniem o wszelkich zmianach, takich jak np. chęć wypowiedzenia umowy.

Oczywiście, mimo sporządzenia stosownej umowy i ustalenia warunków najmu, zdarza się, że dochodzi do nieporozumień. Jednak ustalając wcześniej wszystkie istotne kwestie, ryzyko kłopotów jest znacznie mniejsze. Określenie wszystkich zasad i podpisanie umowy najmu jest gwarantem bezpieczeństwa zarówno dla lokatorów jak i właścicieli. Warto o tym pamiętać i zadbać o to by w porę uniknąć niepotrzebnych problemów.

Więcej o:
Copyright © Agora SA