Zima zbliża się wielkimi krokami. Czy wiesz jak przygotować okna na nadejście mrozów?

Nie ulega wątpliwości, że obecnie okna są wykonywane z wysokiej klasy materiałów, które zapewniają odporność na niskie temperatury, śnieg czy deszcz. Ważne jest jednak, aby odpowiednio pielęgnować i konserwować, dzięki czemu na dłużej zachowają wspaniały wygląd i dobre funkcjonowanie.

W jaki sposób dbać o ramy okienne?

W pielęgnacji ram okiennych najważniejsze jest regularne usuwanie zanieczyszczeń, które znajdują się na powierzchni ram. To właśnie zalegające zanieczyszczenia mogą prowadzić do uszkodzeń, dlatego też zaleca się pielęgnację ram przynajmniej dwa razy do roku, najlepiej w okresie jesiennym i tuż po zimie. Ramy okienne najlepiej myć letnią wodą z dodatkiem małej ilości detergentu. Częstym błędem popełnianym podczas mycia ram okiennych jest stosowanie środków z substancjami wybielającymi albo ściernymi. Dlatego też myjki parowe, rozpuszczalniki czy szczotki mogą uszkodzić zewnętrzną warstwę profili. Warto wiedzieć, że drewniane elementy okien nie powinny być czyszczone płynem do szyb, ponieważ może on uszkodzić powłokę lakierniczą.

Siarczyste mrozy i opadu śniegu sprawiają, że okna w okresie zimowym są szczególnie narażone na szwank. Można temu zapobiec, odpowiednio wcześniej je zabezpieczając. Jak się okazuje, jest to nie tylko sposób na idealny wygląd, ale także na niższe rachunki za ogrzewanie i odpowiednią temperaturę w mieszkaniu.  Aby uchronić drewniane ramy przed działaniem mrozu czy deszczu warto po umyciu zabezpieczyć je emulsją pielęgnacyjną. Co ciekawe, w przypadku okien drewniano-aluminiowych zewnętrzny profil, wykonany z aluminium można zabezpieczyć wykorzystując do tego… preparat do konserwacji karoserii samochodowych.

Montaż okien: najczęściej popełniane błędy [WIDEO]

Jak konserwować okucia?

Okazuje się, że to właśnie okucia mają duży wpływ na szczelność okien. To również od ich prawidłowego działania zależy sprawne otwieranie i zamykanie się skrzydeł. Dlatego też przed nadejściem zimy warto nasmarować wszystkie elementy okuć, aby w ten sposób zapobiec tarciu, które może doprowadzić do uszkodzeń. Najlepiej skorzystać ze specjalnych środków przeznaczonych właśnie do konserwacji okuć. Zanim naniesiemy preparat należy usunąć zalegający kurz. Nie należy za to używać preparatów, które mogłyby doprowadzić do uszkodzenia powłoki antykorozyjnej, należą do nich m.in. środki zawierające ocet, proszki czyszczące lub silne detergenty.

Ważne jest także, aby przy okazji zabiegów konserwacyjnych sprawdzić, czy okna prawidłowo się otwierają i zamykają. W przypadku trudności z domknięciem skrzydła, koniecznie trzeba wyregulować okucia. Regulację okuć lepiej nie wykonywać samemu, a powierzyć to zadanie profesjonalistom, którzy posiadają autoryzacje producenta okien.

Co ciekawe, okna mogą posiadać specjalną funkcję uchyłu zima-lato. Pozwala ona na zmianę intensywności wietrzenia, dostosowaną do warunków pogodowych. Latem okna uchylane są standardowo, w okresie zimowym uchył można ograniczyć do ok. 40 mm. Takie rozwiązanie wydaje się być wręcz idealne, biorąc pod uwagę różnicę temperatur w okresie letnim i zimowym.

Okiennice: nie tylko na upały

Jak zabezpieczyć uszczelki?

Bardzo ważne jest, aby przed nadejściem zimy odpowiednio zabezpieczyć także uszczelki. To właśnie one chronią przed przedostaniem się chłodu i wody, dlatego też powinny być elastyczne. Do pielęgnacji uszczelek wykorzystuje się specjalny preparat konserwacyjny, który chronić uszczelkę przed uszkodzeniem podczas otwierania okien.

Jak prawidłowo konserwować uszczelki? Zdecydowanie najlepiej sprawdzą się środki na bazie żywicy silikonowej. Najpierw należy usunąć wszelkie zanieczyszczenia, następnie nanieść środek konserwujący. Należy przy tym pozostawić otwarte skrzydła okien przez przynajmniej kilkanaście minut. Bardzo ważne jest, aby do pielęgnacji uszczelek nie używać myjek parowych, ponieważ mogą one spowodować nieodwracalne zdeformowanie uszczelek.

Do zimy pozostało już niewiele czasu i choć pogoda już teraz nie rozpieszcza to przez najbliższe miesiące trzeba przygotować się na duże ochłodzenie, śnieg i mróz. Nie ma nic przyjemniejszego niż zimowe wieczory spędzone pod kocem z kubkiem gorącej czekolady. Odpowiednia pielęgnacja i przygotowanie okien do zimy pomoże nam zachować ciepło i oszczędzić na rachunkach. Dlatego warto zadbać o konserwację okien, by móc cieszyć się ich pięknym wyglądem i ochroną przed czynnikami pogodowymi.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.