Realizacje domów: wiejski dom w malowniczej scenerii

Pomiędzy zieloną zatoką a jeziorem Michigan powstał niezwykły dom. Budynek idealnie nawiązuje do architektury miejscowego regionu. Swoim wyglądem przypomina stodołę, dzięki czemu doskonale pasuje do wiejskiego krajobrazu. Uwagę zwracają duże okna i stromy dach, jednak architekci zadbali, aby także inne elementy przykuwały uwagę.

W malowniczej scenerii, w hrabstwie Door w stanie Wisconsin znajduje się dom-stodoła, zaprojektowany przez amerykańskie studio Salmela Architekt. Obszar znany jest z malowniczych pól uprawnych, jezior, lasów i łąk, dlatego projekt domu idealnie wpasował się w wiejski krajobraz. Architekci zdecydowali się na wykorzystanie naturalnych materiałów, które nie tylko pasują do tego miejsca, ale także posłużą na długie lata. 

Do budowy domu wykorzystano drewno cedrowe. Architekci postawili na charakterystyczne elementy, takie jak duże okna i stromy dach wykonany z metalowych paneli, które odbijają światło. Prostokątny kształt domu nawiązuje do wiejskich zabudowań, a zewnętrzne ściany w kolorze ciemnego brązu pokryte cedrem idealnie oddają naturalny klimat miejsca. Od północnej i południowej strony budynku znajduje się taras. Jedynie częściowo budynek jest pokryty płotem, który znajduje się od strony drogi prowadzącej do domu. Listwy z którego wykonano ogrodzenie, podobnie jak ramy okien są w białym kolorze. 

Salon połączony z kuchnią

Biel to także motyw przewodni wnętrza domu. Architekci postawili na oszczędność barw. W środku budynku dominuje biel przeplatana drewnianymi elementami. Prócz białych ścian, wykonanych z płyty gipsowo-kartonowej, biel widoczna jest także w meblach i dodatkach takich jak stół, kanapa czy dywan. Jasna kolorystyka świetnie pasuje do naturalnych elementów takich jak sosnowa podłoga czy drewniane ramy okienne.

Duże wrażenie robi zwłaszcza przestronny salon połączony z kuchnią. Eleganckie meble, kamienny, czarny blat i błękitne płytki na ścianie tworzą ciekawy efekt. Dzięki połączeniu kolorów, kuchnia wygląda przestronnie, świeżo i przytulnie. 

W trakcie projektowania domu, architektom przyświecała zasada  – mniej znaczy więcej. Zamiast ekstrawaganckich dodatków i szerokiej gamy kolorów, postawili na prostotę i klasyczne barwy, które w połączeniu z drewnem prezentują się naturalnie i klimatycznie. Projektanci zdecydowali się jednak na odrobinę ekstrawagancji. Prócz bieli i drewna, które dominują we wnętrzach znalazło się także miejsce na... czerwone krzesła. Co ciekawe, w połączeniu z białym stołem, przykuwają uwagę i tworzą oryginalny efekt. 

Uwagę zwraca jeszcze jeden element znajdujący się w środku budynku. Architekci wpadli na pomysł, aby w salonie nad oknami umieścić czarne paski, które kolorystyką nawiązują do zewnętrznej strony domu. Dzięki dużym oknom paski oraz czarny kominek, który znajduje się w salonie, widoczne są z zewnątrz budynku. Tym samym zarówno elementy znajdujące się na zewnątrz jak i w środku domu pasują do siebie i tworzą ciekawy efekt. Architekci postawili na minimalizm, dzięki czemu każdy szczegół jest przemyślany i idealnie oddaje zamysł twórców.

Dane projektu:

Projektant: Salmela Architekt
Główny architekt:
David Salmela
Architekt projektu:
Malini Srivastava
Lokalizacja:
Wisconsin, Stany Zjednoczone

Więcej o: